Spanyol fintechek 4. rész – 2gether

A Spanish-Hungarian Fintech Bridge program spanyol résztvevőit bemutató sorozatunk következő alanya a 2gether. A 2gether egy madridi központú kollaboratív, alternatív bankolási felület, ami az eurozónára összpontosít. Üzleti modelljüket a decentralizált pénzügyi világ köré építik és ezzel a kriptovalutáknak adják a főszerepet. Kereskedési felületükön a 15 legnagyobb kriptovaluta is elérhető, emellett havi szinten behoznak új, érdekes, de közben megbízható tokeneket is. Mindezt a lehető legkedvezőbb díjszabással, valós piaci árakon teszik, bármilyen felmerülő kereskedési díj a harmadik felek szolgáltatásaiból adódóan terheli az ügyfeleket.

A kriptovaluta kereskedés mellett a vállalat fő terméke a 2gether Visa bankkártya, amely kriptovalutás egyenlegeket képes euróra váltani. Ezt a szolgáltatást is díjak és fenntartási költségek nélkül kínálják az érdeklődőknek. Bár az utóbbi időben egyre több kriptovaluta tőzsdének van Visa, vagy esetleg Mastercard kártyája hasonló funkciókkal, 2019-ben kifejezetten egyedi megoldás volt a 2gether Visa kártya.

A többi kereskedési felület közül saját fejlesztésű utility tokenjük, a 2GT is kiemeli őket. A felülethez erősen kötődő felhasználók támogatásuk kifejezéseként eredetileg 5 eurocentért vehettek egy tokent. Annak függvényében, hogy hány token van birtokukban, a kliensek különböző előnyöket élvezhetnek. Ilyenek például a jutalékkedvezmények, jutalékvisszatérítések, ajándék 2gether Visa kártyák, több és magasabb cashback, valamint további bónuszok.

A cég története 2016-ig vezethető vissza, amikor Salvador Casquero alapító kifejlesztette az El Papaíto nevű tokenjét. Az Ethereum okosszerződéseire épített tokennel Casquero sikeresen rá tudta venni gyermekeit arra, hogy elvégezzék a házimunkájukat. Ekkor még nem tudta, de a megoldással nemcsak a családján belül hozott létre egy tokenizált gazdasági rendszert, hanem lefektette a 2gether és a platform saját kriptovalutájának, a 2GT-nek az alapjait.

A következő évben Luis Estradával már meg is alapították a 2gethert azzal a céllal, hogy demokratizálják a pénzügyekhez való hozzáférést a rohamosan fejlődő alternatív technológiai és pénzügyi világban. Ekkorra tehető a 2gether és a 2GT tényleges fejlesztésének kezdete.

Az első felhasználók 2018-ban vehették igénybe a felület szolgáltatásait. Ramón Ferraz vezérigazgatóként csatlakozott a vállalkozáshoz, ami akkor már könnyű kriptovaluta hozzáférést biztosított és elkezdte a 2GT előárusítását. Az év során 1000 felhasználóval kezdték meg az általuk csak gazdasági forradalomként nevezett folyamatot.

A 2gether első éve után, 2019-ben kiemelkedő eredményekkel volt jelen az eurozóna 19 tagországában. Összesen 86 ezer felhasználóra tettek szert, akik közül 40 ezer aktív havi felhasználó volt. Emellett 60 millió eurós tranzakciós forgalmat generáltak és 32 millió 2GT tokent is sikeresen eladtak.

Egy sikeres év után 2020 egy igen súlyos eseményt hozott a 2gethernél. Kompromittálták a felület rendszereit és ezzel elloptak közel 12 millió eurónyi kriptovalutát a felhasználóktól 114 Bitcoin és 276 Ether formájában. Ez a felületen befektetett összegek közel 27 százalékát tette ki, valamint a felhasználók több, mint 11 százalékát érintette. Még abban az évben közösségi finanszírozási kampányt kezdett a 2gether, amely során 1,5 millió euróhoz jutott a vállalatban való részesedésért cserébe.

Idén már az érintett felhasználók nagy része kompenzálva lett valamilyen formában és azokkal is folynak a megbeszélések, akik még továbbra is kárpótlásra várnak. A folyamatot jelentősen megnehezíti az elmúlt időben észlelt árfolyamnövekedés a kriptovaluták világában, de a vállalat mindent megtesz, hogy jóvá tegye a kibertámadás okozta károkat. Az év pozitív fejleményei közé tartozik az, hogy a 2GT már több felületen is kereskedhetővé vált, így kitört a 2gether saját ökoszisztémájából és a szélesebb kriptovaluta világban is megállja a helyét.

Forrás: 2getherMedium

Qayum Dániel