Nagyszabású együttműködési megállapodás született Magyarország és a Fülöp-szigetek között

Nemzetközi fintech megállapodás született Magyarország és a Fülöp-szigetek között Hungarian-Philippine Fintech Bridge néven. Az együttműködés lehetőséget teremt a két ország ökoszisztémájának szorosabb összekapcsolódásához, elősegítve a fokozott információáramlást, új piaci kapcsolatok létrejöttét és közös vállalkozások születését.

Magyarország képviseletében a Peak, a Fülöp-szigetek képviseletében a Fintech Alliance.ph írta alá a Hungarian-Philippine Fintech Bridge elnevezésű együttműködési megállapodást szeptember 27-én Manilában, a Fülöp-szigetek fővárosában. A magyar fintech szektor immár két határokon átívelő kollaborációs programmal büszkélkedhet – 2021-ben Spanyolországban született meg a Spanish-Hungarian Fintech Bridge.

Az együttműködés Magyarország manilai nagykövetségének, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak a támogatásával jött létre.

A képen középen a megállapodás aláírói (balról jobbra): Lito Villanueva, az RCBC ügyvezető alelnöke, innovációs és integrációs vezérigazgatója, valamint Suppan Márton, a Peak vezérigazgatója.

A Hungarian-Philippine Fintech Bridge fő céljai az általános tudásmegosztás elősegítése, a két ország fintech cégeinek összekötése, a kockázati tőke kétirányú áramlásának serkentése és új közös vállalkozások  létrejöttének támogatása.

A megállapodás hat fintech területet kezel kiemelt figyelemmel:

  • Nemzetközi átutalások
  • Külföldi munkavállalók pénzügyei
  • Szülő-gyermek pénzügyek
  • Pénzügyi edukáció
  • Bevásárlóközpontok digitalizációja
  • Mesterséges intelligencia által támogatott nyílt pénzügyek

A két ország fintech szektorai mindegyik területen kiemelkedő megoldásokkal rendelkeznek, amelyekkel jelentős hatást fejthetnek ki a nemzetközi piacra. A lehetőségeknek szinte nincs határa: gondolhatunk a termékek és szolgáltatások könnyebb nemzetközi disztribúciójára, megoldások közötti szinergiák kiaknázására vagy új közös projektekre is.

Egy lehetőségekkel teli együttműködés

A nemzetközi átutalások és a külföldi munkavállalók pénzügyei kifejezetten fontosak a Fülöp-szigetek számára. Tavaly a külföldről érkező utalások az ország GDP-jének 8,9 százalékának feleltek meg – jelentős részük a külföldi munkavállalók családjainak küldött pénz. Ezzel párhuzamosan a magyar lakosság egyre nagyobb része próbál szerencsét külföldön, így a nemzetközi átutalási fejlesztések számukra is értéket teremthetnek.

A két ország kapcsolata révén érdemes megemlíteni a külföldi munkaerő beáramlását Magyarországra is, hiszen a munkavállalók szignifikáns része a Fülöp-szigetekről érkezik. A Peak és az RCBC nemrég bejelentett közös kezdeményezése éppen az ő életüket könnyítheti meg  a jövőben.

A szülő-gyermek pénzügyek és a pénzügyi edukáció a világ minden pontján kiemelt figyelmet élvez. Az alapvető pénzügyi ismeretek megléte nélkülözhetetlen az emberek életében. Számos országban mégis elmarad az emberek tudása a várakozásoktól. Az oktatási rendszeren túl a pénzügyi szektor – és vele együtt a fintech – erősen hozzájárulhat a pénzügyi képességek fejlesztéséhez, akár közösen a családon belül, akár önállóan egy alkalmazás segítségével.

A bevásárlóközpontok digitalizációja egy olyan terület, ahol az Intermall révén magyar megoldás segíthet a határon túl. A mesterséges intelligencia és a nyílt pénzügyek pedig ott vannak a legfelkapottabb technológiai és pénzügyi területek között, hatalmas potenciáljukat illetően általános konszenzus van a fintech szakmaibeliek között.