Kétéves a Magyar Blockchain Koalíció

Két éve, 2022 március 8-án alakult meg Magyarországon a Blockchain Koalíció. Az évforduló alkalmából egy külön Fintech Sparks kiadványban foglaljuk össze a koalíció eddig elért eredményeit. A kiadvány az alábbi linkre kattintva érhető el.

A Blockchain Koalíciót az Innovációs és Technológiai Minisztérium valamint a Nemzeti Adatgazdasági Tudásközpont hozta létre 2022 márciusában. A szervezet a köz-, az egyetemi és tudományos szféra, a szakmai szervezetek, valamint a versenypiaci szereplők részvételével kezdte meg a működését. Fő célja a blockchain technológia nemzetgazdasági szerepének növelése, valamint a jó gyakorlatok átadása. A kezdeményezés segítheti Magyarországot abban, hogy nemzetközi szinten is előre kerüljön a blockchain adaptációjában, különös tekintettel a kutatás-fejlesztésre és a szolgáltatásfejlesztésre.

És hogy miért kap ekkora figyelmet ez a technológia? Az alábbi statisztikákból kiderül, hogy mekkora potenciál rejlik valójában a blockchainben:

  • A PWC “time for trust” 2020-as jelentése szerint 2030-ra a blokklánc 1,76 ezermilliárd dollárral fogja növelni a globális GDP-t.
  • A blokklánc megoldásokra fordított globális kiadások várhatóan megháromszorozódnak, és 2024-re közel 19 milliárd dollárra nőnek, szemben a 2021-es 6,6 milliárd dollárral.
  • Világszerte 40 millió ember (a világ népességének 0,5 százaléka) használ blokklánc technológiát. Ez a szám a következő 10 évben várhatóan 80 százalékra emelkedik.
  • A blokklánc akár 30 százalékkal is csökkentheti a befektetési bankok infrastrukturális költségeit.
  • A világ legnagyobb bankjai 50 milliárd dollárt fektetnek be blokklánc alapú digitális készpénzelszámolási rendszerek kiépítésébe.
  • 10-ből 9 kormány tervezi, hogy befektet a blokklánc technológiába.

A koalíció kezdeti célkitűzései már most is jelentős előrelépést mutatnak. Az előttünk álló időszakban a koalíció továbbra is kulcsszerepet fog játszani a technológiai innováció hazai előmozdításában, különös tekintettel a kutatás-fejlesztés és szolgáltatásfejlesztés területeire. Ezzel a koalíció nem csak a magyar gazdaság versenyképességét és innovációs képességét erősíti, hanem Magyarországot is mint egy előremutató, technológiai innovációban élen járó országot pozicionálja a nemzetközi térképen.

(Címlapkép: COMET)