Karbonsemlegesítő projektek

A Fintech Világa – Zöld Pénzügyi Percek mai adásában Bátorf Botond, a Peak üzleti elemzője és Machán-Csetvei Frigyes műsorvezető a karbonsemlegesítő projektekről beszélgetnek. Ez a téma többször említésre került már, méghozzá nem véletlenül, hiszen ezeknek a projekteknek a támogatásával rendkívül egyszerűen karbonsemlegessé válhatnak a fogyasztók. 

Karbonsemlegesítés projekt lehet bármilyen olyan kezdeményezés, ami CO2 emissziót akadályoz meg, a legnépszerűbb megoldás ugyanakkor kétségtelenül a faültetés. Ennek praktikus előnyei vannak, hiszen kifejezetten szemléletesen lehet adományozni a fák számának segítségével , ráadásul a projekt implementálása is egyszerű. A holland neobank, a bunq például rendelkezik egy zöld bankszámlával, amiről a legutóbbi adásban is szó volt. Az Easy Green számla lényege, hogy az ügyfelek által elköltött minden 100 euró után a vállalat elültet a nevükben egy fát, így az elmúlt néhány évben mostanra több, mint 5 millió fát ültettek el eddig, ami kiemelkedő eredmény.

A faültetésnél létezik azonban kreatívabb és meglátásunk szerint nagyobb értékteremtést végző opció is. A Lunar dán neobank például a Project Seabinnel működik együtt, amely vállalat olyan “tengeri kukákat” működtet, amelyek rendkívül gyorsan és hatékonyan képesek megtisztítani a tengerek és óceánok vizét a bennük lévő nagy mennyiségű műanyagtól és egyéb hulladékoktól, melyeket könnyedén magukba szippantanak. A szolgáltatás lényege, hogy az ügyfelek minden a Lunarnál vezetett bankszámlájukhoz tartozó bankkártyával történő fizetés után a tranzakciós összeg egy meghatározott részével hozzájárulhatnak a projekt támogatásához. Ezt a hányadot maguk jelölhetik meg, de akár már a tranzakciók összegének 0,1%-ával jelentős hatás fejthető ki. 

A folytatásban a Shell saját karbonsemlegesítő akciójáról is szó esett, akit érdekel ez és a beszélgetés résztvevőinek meglátásai az a lenti linken böngészőből vagy Soundcloudon is meghallgathatja az adást.