Hatalmas üzletet kötött egy startup a Premier League-gel

Egy blockchain-alapú fantasy sportjáték, a Sorare bejelentette, hogy hosszas tárgyalásokat követően új, négyéves licencszerződést kötött az angol Premier League-gel. Az üzlet részeként a Premier League olyan részvényvásárlási garanciát kapott, amely lehetővé teszi számára, hogy a jövőben részesedést vásároljon a startupban.

A világ legnézettebb labdarúgó-bajnokságának megszerzése hatalmas mérföldkő a startup számára. Mostanra a világ legnagyobb sportszövetségeivel kötött partnerséget, mivel az amerikai Nemzeti Kosárlabda Szövetség (NBA) mellett a Major League Baseball (MLB) is csatlakozott.

Óriási üzletről van szó

Az új licencszerződés lehetővé teszi a Sorare számára, hogy digitális, NFT-alapú kártyákat készítsen mind a 20 Premier League klub focistáiról, az Arsenaltól kezdve a Liverpoolon át egészen a Manchester Unitedig. Az NFT-k (nem-felcserélhető tokenek) nem másolhatók és ténylegesen a felhasználók tulajdonában vannak. Ez azt is jelenti, hogy kereskedni lehet velük – egyes esetekben több százezer euróért. A Sorare új funkciókat is elindít, köztük a ligaspecifikus versenyeket és a draft-alapú játékmenetet.

Az üzlet pontos részleteit a Sorare nem hozta nyilvánosságra, de egyes források szerint a startup akár évi 30 millió fontot is fizethet a kiváltságért. Egy korábbi interjúban a Sorare vezérigazgatója, Nicholas Julia biztosnak tűnt abban, hogy a licencet a jelenlegi négy év után meghosszabbítják.

“Olyan partnert keresnek, akire valószínűleg évtizedekig számíthatnak.” – mondta Julia az újságíróknak.

Mit kínál a Sorare?

A Sorare egy fantasy sportjáték, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy valós sportolókat ábrázoló NFT-ket gyűjtsenek és kereskedjenek velük. A felhasználók – akik egyben “menedzserek” is – ezekből a játékoskártyákból építik fel csapataikat és játszanak velük különböző fantasy sportjátékokban. A csapatok sikerét a játékosok valós teljesítményéhez kötik, a nyeremények pedig rendkívül sokfélék, az edzőpályák személyes látogatásától kezdve a kriptovaluta jutalmakig.

A startupnak jelenleg 3 millió regisztrált felhasználója van, szemben a 2022 év eleji 2 millióval. A Sorare állítása szerint 2022 decemberében 650 ezer havi aktív felhasználóval rendelkezett. Az USA a leggyorsabban növekvő piaca, ahol 2021 és 2022 között a felhasználók száma 6-szorosára nőtt. 

Egyébként nem ez az első eset, hogy a futball és az NFT-k világa összefonódik. Tavaly Cristiano Ronaldo kötött egy megállapodást a legnagyobb kirptotőzsdével, a Binance-szel. A megállapodás értelmében egy kizárólag a Binance platformján elérhető NFT-kollekciót indítottak, amelynek elemei exkluzív rajongói élményeket reprezentálnak.

Szerencsejáték problémák

Bár a Sorare azt állítja, hogy a digitális és a fizikai világ “áthidalása” az, ami megkülönbözteti a többi fantasy sportjátéktól, ebben rejlik az egyik legnagyobb buktatója is. Mivel a játékon belüli versenyek győzteseit az befolyásolja, hogy a játékosok milyen jól teljesítenek a valós életben zajló játékokban, a Sorare az Egyesült Királyság és Franciaország szerencsejáték-felügyeleti hatóságainak figyelmét is felkeltette.

Novemberben a Sorare megállapodást kötött a francia nemzeti szerencsejáték-felügyelettel (ANJ), és ígéretet tett arra, hogy könnyebbé teszik a fizetés nélküli játékban való részvételt. Akkor az ANJ felszólította a francia törvényhozókat, hogy vezessenek be új törvényi keretrendszert a Web3 alapú játékokra. Eközben az Egyesült Királyság szerencsejáték-bizottsága jelenleg is vizsgálja, hogy a Sorare platformján végzett tevékenység szerencsejátéknak minősül-e.

A Sorare vezérigazgatója nem volt hajlandó konkrét aktualitásokat mondani ezekkel a vizsgálatokkal kapcsolatban, de azt mondta, hogy Franciaországban “remélhetőleg a következő évben érkezik egy keretrendszer”, míg az Egyesült Királyságban “nincs erre rálátása”.

(Forrás: Sifted)

(Borítókép: Depositphotos)