Elon Musk pereli az OpenAI-t

Elon Musk beperelte az OpenAI-t, azzal vádolva az AI céget, hogy eltávolodott az alapításnál megfogalmazott küldetésétől, miszerint egy nonprofit, emberiség javát szolgáló mesterséges intelligencia kutatóközpontként fog üzemelni. 

Elon Musk San Franciscóban nyújtotta be az OpenAI-t támadó keresetet. A vádban kiemelte a szervezet átalakulását az emberiség javát szolgáló mesterséges intelligenciának szentelt nonprofit szervezetből a Microsoft kereskedelmi érdekeihez igazodó, zárt forráskódú szervezetté. 

Musk jogi csapata azzal érvel, hogy ez a váltás sérti az eredeti megállapodást. A csapat hangsúlyozza, hogy az OpenAI eltávolodott a nyílt forráskódú gyakorlatoktól, és már nem működik az emberiség javára, ahogyan abban eredetileg megállapodtak.

Elon Musk aggódik az emberiség jövője miatt

A 2015-ben alapított OpenAI egyik társalapítója volt Musk. Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója és Greg Brockman, a vállalat elnöke kereste meg a milliárdost közel 10 évvel ezelőtt. A hármas beszélgetése végül egy olyan nonprofit laboratórium létrehozására irányuló megállapodáshoz vezetett, amelynek küldetése az emberiség javát szolgáló mesterséges általános intelligencia (AGI, “Artificial General Intelligence”) fejlesztése.

A cél az volt, hogy a kutatóközpont AGI fejlesztései nyílt forráskód alapon bárki számára elérhetőek legyenek. Mindezt megelőzte 2014-ben Musk azon nyilatkozata, hogy a mesterséges intelligencia potenciálisan nagyobb veszélyt jelent majd az emberiségnek, mint az atomfegyverek. Elon Musk végül az OpenAI egyik társalapítója és az igazgatósági tanács tagja lett, valamint sokáig a legnagyobb finanszírozója is volt. Végül 2018-ban lépett ki az igazgató tanácsból. 

“Az OpenAI, Inc. honlapja a mai napig azt állítja, hogy eltökélt célja, hogy az AGI “az egész emberiség javát szolgálja”. A valóságban azonban az OpenAI, Inc. a világ legnagyobb technológiai vállalatának, a Microsoftnak a zárt forráskódú de facto leányvállalatává vált.”

– áll a vádiratban.

A mesterséges intelligencia szakértők szkeptikusak

Az AI-iparág szakértői szkepticizmusukat fejezték ki Musk győzelmének valószínűségét illetően, derül ki egy cikkből. A megkérdezett szakértő kiemelte, nagyon nehéz lesz Musk számára bizonyítani a perben szereplő állítást, miszerint az OpenAI feladta eredeti küldetését azzal, hogy licenszelte a GPT-4-et, bizonyos elemeit pedig titkosította a forráskódnak.

Egyes szakértők ugyanakkor elismerik a Musk által felvetett problémákat, például az OpenAI for-profit modell felé való elmozdulását és az irányítással kapcsolatos aggályokat. A profitorientáltság ugyanis valóban veszélyeztetheti a mesterséges intelligencia “biztonságos fejlesztését”. Azzal pedig, hogy Musk az egyik legnagyobb befektetője volt a cégnek, bizonyára releváns bizonyítékokkal is rendelkezik, amik támogatják az ügyét. Nem mellesleg gyakorlatilag végtelen erőforrással és a legjobb ügyvédekkel rendelkezik.

Kiemelték továbbá, hogy attól függetlenül, hogy megnyeri-e a pert Musk, nagy károkat okozhat az OpenAI-nak. Többek között a vállalat pozitív hírnevén is ronthat a váddal, amelynek következtében nehezebb lesz a tech cégnek tehetséges munkaerőt toborozni. 

Mindemellett pedig a per segíthet Musknak felfuttatni saját mesterséges intelligencia megoldását, ami bizonyára szintén fontos szerepet játszik a milliárdos érdekeltségében.

(Forrás: PYMNTS)

(Címlapkép: Depositphotos)