Kirúgott vezető, lázadó alkalmazottak, értetlenkedő publikum – lezárul az OpenAI-dráma

Néhány beavatotton kívül vélhetően mindenkit váratlanul ért Sam Altman elbocsátása az OpenAI-tól. Semmilyen jel sem utalt arra, hogy a világ egyik legfelkapottabb vállalata sikereinek csúcsán megválna egyik alapítójától és egyben vezérigazgatójától, akinek felbecsülhetetlenül sokat köszönhet. Erre mégis sor került – lássuk, hogy miként bontakoztak ki a fejlemények.

A publikumtól kezdve az alkalmazottakon át az OpenAI befektetőiig rengeteg embert meglepett és megbotránkoztatott Sam Altman kirúgásának híre. Az OpenAI társalapítója és volt vezérigazgatója egyfajta kultikus személy lett a szűkebb mesterséges intelligencia berkekben és a tágabb tech világban is. Amennyire váratlan volt elbocsátása, annyira rosszul kezelte a helyzetet az OpenAI igazgatótanácsa, mint az az alábbiakból látszik.

November 16.

Az OpenAI vezető tudósa, Ilya Sutskever csütörtök este üzenetet küldött Sam Altmannek egy péntek déli telefonbeszélgetés időpontjáról. Mint később kiderült, ez volt az a beszélgetés amelyen elbocsátották a volt vezetőt.

November 17.

Greg Brockmant, az OpenAI társalapítóját és elnökét tájékoztatták arról, hogy eltávolítják az igazgatótanácsból, de elnöki pozícióját megtarthatja. Később Az OpenAI egy blogbejegyzésben tudatta Altman kirúgásának tényét. Az indoklás: “nem volt következetesen őszinte az igazgatótanáccsal folytatott kommunikációjában”.

A fejleményekre reagálva Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta az OpenAI és Mira Murati ideiglenes vezérigazgató iránti elkötelezettségét, mint az OpenAI legnagyobb befektetőjének vezetője.

Nem sokkal később Brockman bejelentette lemondását. Mellette az OpenAI három vezető kutatója, köztük Jakub Pachocki kutatási igazgató és Aleksander Madry, a felkészültségért felelős vezető is lemondott.

November 18.

Az OpenAI COO-ja, Brad Lightcap kijelentette, hogy az igazgatótanács döntése nem hivatali visszaélésre, hanem a Sam és az igazgatótanács közötti kommunikációs zavarra vezethető vissza.

Altmant nem törte össze a kirúgás. Piaci értesülések szerint egy új, mesterséges intelligenciával kapcsolatos vállalkozásról kezdett tárgyalni a befektetőkkel.

Az OpenAI befektetői eközben nyomást gyakoroltak az igazgatótanácsra, hogy helyezzék vissza Altmant.

November 19.

Altmant behívták az OpenAI San Franciscó-i székhelyére egy találkozóra. Az esetről közösségi médián is posztolt. Mint írta, életében először és utoljára jár az irodában vendégeknek szóló belépővel.

A nap végére az optimista szemlélőknek csalódniuk kellett. Az igazgatótanácsi tárgyalások zátonyra futottak. Az igazgatók úgy döntöttek nem hozzák vissza Altmant, és új igazgatótanácsi tagjelöltek keresésébe kezdtek.

November 20.

Satya Nadella, Sam Altman és Greg Brockman bejelentették, hogy csatlakoznak a Microsofthoz, ahol egy új mesterséges intelligencia kutatócsoportot fognak vezetni. Ilya Sutskever –, aki eredetileg tudatta Altmannel kirúgását – közzétett egy posztot, amelyben beismerte, hogy megbánta döntését.

Az új fejlemények közepette Emmett Sheart, a Twitch streaming platform társalapítóját nevezték ki az OpenAI ideiglenes vezérigazgatójának. Nem lesz azonban könnyű dolga a helyzet navigálásában és a vállalat megnyerésében. Főleg annak fényében, hogy az OpenAI közel 500 alkalmazottja felmondással fenyegetőzött, ha az igazgatótanács nem mond le és nem nevezi ki újra Altmant – de ez már nem történhet meg.

(Forrás: CNBC, CoinTelegraph, TechCrunch)

(Címlapkép: Depositphotos)