Élet a Wirecard összeomlása után – hogy alakul a Wirecardhoz köthető fintech cégek sorsa?

Nemrégiben összeszedtük, hogy mely fintech cégek kerülhetnek bajba a Wirecard bukásának köszönhetően, most pedig röviden összeszedjük, hogy mi történt azóta az említett  cégekkel, illetve a velük egy csónakban evező más fintechekkel.

A Wirecard botrány már minden fintech iránt érdeklődő számára ismert lehet: auditorok 1,9 milliárd euró hiányt találtak a cégnél, a vállalat részvényei bezuhantak, a vezérigazgató lemondott, aki azóta már a német hatóságok őrizetében van. Az események sorozata fizetésképtelenség bejelentésével folytatódott, majd az angol pénzügyi felügyelet (FCA) egy nappal később felfüggesztette a vállalat angliai tevékenységét, ami praktikusan azt jelentette, hogy az összes angol ügyfél számlája zárolásra került. Pár nappal ezelőtt érkezett a hír, hogy a befagyasztás megszűnhet, így újra indulhatnak azok az angol fintech cégek, akik a Wirecardra építettek.

ANNA Money

Az Anna Money Twitter üzenetben javasolta felhasználóinak, hogy vegyék le pénzüket a számláikról amint tudják, miután értesültek a Wirecard angliai blokkolásáról. Július 1-jén, a blokkolás feloldását követően a cég jelezte, hogy a legtöbb szolgáltatásuk újra működik, a kártyabirtokosok a szokásos módon használhatják kártyáikat. A banki átutalások azonban nem működnek, illetve előfordulhat az is, hogy az alkalmazás téves egyenleget mutat az ügyfeleknek.

Curve

Bár a Curve már áprilisban lépéseket tett azért, hogy csökkentse a Wirecard iránti függőségét, az FCA lépését követően a vállalat szolgáltatásai is leálltak.

A fintech cég azóta sikeresen házon belülre hozta core folyamatait, amit Shachar Bialick, a cég CEO-ja szimplán herkulesi küzdelemnek nevezett egy blogposztjában. A Mastercard segítségével a kártya- és e-pénzkibocsátás migrálása sikeresen zárult, a Bialick bejelentésében azt is kiemelte, hogy, amit kollégái órák leforgása alatt hoztak tető alá, az normális körülmények között hónapokig is eltart.

A szolgáltatás azonban nem működik tökéletesen, a pénzküldés és tranzakció előzmény funkciók egyelőre nem álltak helyre.

Glint

Az aranykereskedő platform is a Wirecard összeomlásának áldozatául esett. Miközben a mobilalkalmazás érintetlen maradt, a Glint kártyákhoz tartozó számlákat befagyasztották. Azóta azonban a teljes struktúra visszatért az életbe, a felhasználók ismét tudják a számlákon található aranyfedezetet vásárlásra használni. Jason Cozens alapító és CEO pedig személyesen kiküldött emailben biztosította a felhasználókat, hogy a vállalat semmilyen forrást nem tárolt a Wirecardnál.

Pockit

A „pénzügyileg kiszolgáltatottak bankja”, a Pockit is megszenvedte a Wirecard angliai leállását. A több, mint 500 000 felhasználót kiszolgáló fintech, akinek felhasználói kiszorultak a hagyományos pénzügyi szolgáltatók piacáról, körüzenetében arról tájékoztatta ügyfeleit, hogyan találhatják meg a hozzájuk legközelebb eső “étel bankot”.

A fennakadás ellenére a Pockit szolgáltatásai többé-kevésbé helyreálltak, a banki utalások és kártyafeltöltések beérkeznek a számlákra, a kártyák POS funkciója és az ATM készpénzfelvétel is zavartalanul működik. A pénzátutalás hosszabb átfutási idővel, de szintén funkcionál.

Soldo

A vállalati ügyfelekre pozícionáló Soldo offline üzemmódba helyezte a Wirecard által működtetett prepaid kártyáit, amit a Mastercard segítségével tudott újra online állapotba helyezni. Erről a vállalat Twitteren értesítette ügyfeleit.

Tymit

A Visa alapú Wirecard kártyákat használó londoni cég, múlt hét pénteken állt le. A hét első felében azonban a kártyák működése helyreállt, így online és fizikai elfogadóhelyeken is újra használhatóak. A vállalat egy körüzenetben értesítette ügyfeleit arról, hogy új szolgáltatókat keres annak érdekében, hogy megelőzze a hasonló eseteket.

Forrás: Altfi

Görög Szabolcs