Duplájára nőtt a szaúdi fintech szektor

Szaúd-Arábia fintech szektora gyors ütemben növekszik, mérete néhány hónap alatt megduplázódott. 2022 végén az országban 89 fintech cég működött, ez a szám 2023 augusztusára több mint 200 vállalatra nőtt, mondta el Ayman Al-Sayari, a Szaúd-Arábiai Központi Bank (SAMA) elnöke.

Ez a szám meghaladja a központi bank kezdeti várakozásait, miszerint 2023 végére 150 fintech cég működik majd az országban. Szaúd-Arábia így jó úton halad afelé, hogy 2030-ra 525 fintech működjön az országban.

A nyilatkozatot követően megjelent a SAMA fintech jelentése, egy éves iparági összefoglaló, amely áttekintést nyújt a szaúdi fintech szektorról és a már elért haladásról. A jelentésből kiderül, hogy a szektor az elmúlt négy évben hatalmasat nőtt – 2018-ban még csak hat fintech cég működött az országban.

Az parág növekedését a fintech bevételek növekedése is alátámasztja. 2022-ben a szaúdi fintech vállalatok összesen 2,8 milliárd SAR-t (746,4 millió USD) termeltek, ami 40%-kal magasabb a 2021-ben elért 2 milliárd SAR-nál (533 millió USD). A fintech cégek által birtokolt összes eszköz is 6,8 milliárd SAR-ra (1,8 milliárd USD) nőtt 2022-ben az előző évi 6,5 milliárd SAR-ról (1,7 milliárd USD).

Robbanásszerűen nő a fintech adoptáció az országban

2022-ben összesen 13,8 millió kiskereskedelmi ügyfél regisztrált az Elektronikus Pénzintézetek (EMI) digitális tárcáiban, közülük 8,6 millió volt aktív ügyfél (62%). Ez a szám közel 80%-os növekedést jelent a 2021 és 2022 között regisztrált ügyfelek számában. A vállalkozások is egyre inkább elfogadják a digitális tárcákat. 2022 végén 176 ezer kereskedő regisztrált EMI digitális tárcáiban, ez 67,6%-os növekedés a 2021-es 105 ezer kereskedőhöz képest.

A “Buy now, pay later” (BNPL) különösen népszerűvé vált Szaúd-Arábiában. 2022-ben összesen 10 millió ügyfél regisztrált valamely BNPL szolgáltatónál, ez több mint háromszorosa a 2021-es 3 millió ügyfélnek. 

Szaúd-Arábia Nemzeti Fintech Stratégiája

Szaúd-Arábia ambiciózus célokat tűzött ki a fintech szektor számára. A cél, hogy csökkentse a készpénz használatát és 70%-ra növelje a készpénz nélküli tranzakciók arányát 2025-re.

Szaúd-Arábia azt is célul tűzte ki, hogy növelje a szektor hozzájárulását a GDP-hez 13,3 milliárd SAR-ra (3,5 milliárd USD), és 2030-ra több mint 18 000 munkahelyet teremtsen. Ezek az ambíciók összhangban állnak az ország gazdaságának diverzifikálására és munkaerejének fejlesztésére irányuló céljaival.

Az ambíciók megvalósítása érdekében Szaúd-Arábia ebben az évben több rendeletet is bevezetett a szektor növekedésének ösztönzése érdekében. Júliusban a SAMA jóváhagyta az insurtech szabályokat a szektor szabályozása, az ügyfelek védelme és az innováció ösztönzése érdekében. Ugyanebben a hónapban új szabályok léptek hatályba a fizetések és fizetési szolgáltatások terén. A szabályok célja, hogy tovább javítsák Szaúd-Arábia fizetési rendszereinek megbízhatóságát és hatékonyságát, vonzóbb környezetet teremtsenek a befektetésekhez, és ösztönözzék az innovációt és a versenyt.

A központi bank jelenleg egy banktörvényen dolgozik, amelynek célja az ország pénzügyi szektorának modernizálása. A törvény jogi keretet hozna létre a technológia banki szektorban történő alkalmazásának szabályozására, beleértve a digitális és nyílt bakolást, a regtech-et és a big datat.

(Forrás: Fintechnews)

(Borítókép: Depositphotos)