Befektetéseink védelmezője: a MiFID

A befektetések a vagyon gyarapításának eszközei. A befektetések sokfélék – lehetnek pénzügyi, vagy ingatlanbefektetések, egyesek művészeti alkotásokba, nemesfémekbe, kriptoeszközökbe fektetik pénzüket. Cél lehet a vagyon értékének megőrzése válságos időkben, vagy annak gyarapítása. Fontos megemlíteni ugyanakkor, hogy minden befektetésnek van kockázata. A pénzügyi és egyéb befektetések között vannak kiemelten kockázatosak is. A pénzügyi befektetőket az Európai Unióban egységes befektetővédelem illeti, ennek jogszabályi rendelkezéseit állapítja meg a befektetéseinket védelmező MiFID. Cikksorozatunk második részében az uniós befektetővédelemmel foglalkozunk.

A MiFID születése

A MiFID (Market in Financial Instruments Directive), azaz a pénzügyi eszközök piacát harmonizáló uniós irányelv első változata 2004-ben született meg. A tagállamoknak 2007-ig kellett megfelelniük az egységes uniós befektetővédelmi szabályoknak, éppen a 2008-as világválságot megelőző évtől.

A világválság rávilágított a pénzügyi eszközökben foglalt kockázatokra. Sok ember, szerte a világon veszítette el egy egész élet munkájával szerzett vagyonát, mert rossz, kiemelten kockázatos befektetésekbe invesztáltak.

A befektetők közül sokan nem szakértői az általuk vásárolni kívánt befektetési eszközöknek. Hibásan mérik fel azok kockázatait, saját kockázatvállalási képességüket. Indokolt, hogy megfelelő befektetővédelem illesse őket, a részükre befektetéseket értékesítők kellő felelősséggel segítsék őket befektetési céljaik elérésében.

Az első MiFID jogalkotási csomag nem volt képes kellő védelmet nyújtani az átlag befektetőnek. A szabályokat az EU ezért 2018-ig jelentősen szigorította, illetve azóta is rendszeresen figyelemmel kíséri. A szigorítások a befektetéseket értékesítő intézetek részéről szemléletváltást igényeltek.  Elvárás, hogy a befektetők érdekeit saját profitérdekeik elé helyezzék.

Befektetői csoportok

A MiFID befektetővédelmi szabályai a befektetőket három kockázati csoportba sorolják:

  • lakossági ügyfelek,
  • szakmai ügyfelek, és
  • elfogadható partner ügyfelek.

A lakossági csoportba sorolt ügyfelek nem csak magánszemélyek. Ide tartozhatnak önkormányzatok, egyéni vállalkozók is. Olyan ügyfélcsoport ez, amelyet a legmagasabb szintű befektetővédelem illet meg. A lakossági besorolású befektetők nem szakértői a befektetéseknek. A szakmai ügyfelek általában vállalkozások, melyekről feltételezhető a pénzpiacok szakmai ismerete.  Végül az elfogadható partner ügyfelek a pénzpiacok felkészült szakértő intézetei.

Bármelyik ügyfél csoportba tartozó kliensnek értékesítenek befektetést, a befektetési vállalkozásoknak tisztességesen, magas szakmaisággal, az ügyfél érdekeinek mindenkori figyelembevételével kell eljárniuk. Az ügyfelek felé világos és átfogó tájékoztatást kell adniuk a befektetést megelőzően és azután.

Befektetési vállalkozások

A befektetések értékesítéséhez banknak, brókercégnek, innovatív pénzintézetnek működési engedéllyel kell rendelkeznie. Ennek az engedélynek a megléte alapvető a befektető szempontjából. Igazolja, hogy az adott szolgáltató megfelel az ilyen cégekkel szembeni jogi és felügyeleti elvárásoknak.

Az elvárások közül kulcsfontosságú, hogy a befektetési szolgáltató az ügyfél által rendelkezésre bocsátott pénzt elkülöníti saját vagyonától, azt nem használhatja.

Mielőtt pénzünket befektetjük mindenképp szükséges alaposan tájékozódni az intézményről, vállalkozásról, vagy akár személyről, aki a befektetést ajánlja. A befektetési vállalkozás honlapján az alapvető információkat mind meg kell találnunk.

Pénzünket csak olyan helyen fektessük be, ahol tudjuk, hogy megbízhatunk abban, hogy befektetői érdekeinket, azaz pénzünk értékének megőrzését, kamatoztatását megfelelően képviselik.

Befektetési kockázatok

Minden befektetés hordoz magában kockázatot. A pénzügyi befektetések kockázata sajátos és sokféle, egyes esetekben igen összetett. Kockázatot hordoz az eszköz kibocsátási helye, annak kibocsátója, valamint a kockázat lehet egyszerű vagy összetett. Kockázatos lehet továbbá az üzletkötés helye, az üzletkötés módja is.

Amikor befektetésre készülünk, tökéletesen meg kell értenünk annak a terméknek a kockázatát, amit választunk. Ebben segítenek nekünk a korrekt, megbízható befektetési vállalkozások. A segítség azt jelenti, hogy segítenek bennünket szakmai tanáccsal. Felhívják figyelmünket arra, hogy melyek a nekünk megfelelő, de arra is, hogy melyek a nekünk nem megfelelő befektetések.

Befektetéseink védelmezője

A MiFID megalkotóinak szándéka az volt, hogy a befektetőknek olyan intézményi környezetet biztosítsanak, amely átlátható, őket támogató.

Ahol befektetéseinket nem terhelik rejtett költségek, azaz a befektetési szolgáltató pontosan, részletesen tájékoztat arról, hogy mibe kerül a szolgáltatás, amit nyújt. Nem számít fel olyan költséget, amivel nem áll szemben szolgáltatás.

A befektetési szolgáltató érdeke a befektetők érdekeinek védelme. Így tudja kizárni felelősségét a befektetőt ért esetleges veszteségért. A MiFID komplex, szigorú befektetési folyamatot ír elő, a befektetési szolgáltatás folyamatában a szolgáltatónak szigorúan dokumentálnia kell minden lépést, tájékoztatást.

A befektető felelőssége

A befektető természetesen felel saját eljárásáért. A befektetés legalább olyan megfontolást kíván a befektetőtől, mint a hitelfelvétel a hitel felvevőjétől. Azok tudnak felelősen és eredményesen befektetni, akik egyénileg, családilag körültekintően gazdálkodnak.

A befektetési folyamat a bizalmon is alapul. A befektetési vállalkozás csak akkor tudja a befektető érdekeit képviselni, ha a befektető korrekt módon feltárja befektetési céljait és lehetőségeit a befektetési vállalkozásnak. Ugyanakkor megbízik annak ajánlásaiban, nem terjeszkedik túl anyagi lehetőségein, feleslegesen kockáztatva vagyonát.

Cikksorozatunk harmadik részében a különösen kockázatos befektetéseket fogjuk elemezni. Kitérünk a közösségi térben, az interneten, vagy más csatornákon érkező, megtévesztően magas hozamot ígérő befektetési lehetőségek veszélyeire.

(Felhasznált forrás: ESMA)

(Címlapkép: Depositphotos)