Az óriásbank fizetheti a perbe fogott cégalapító ügyvédi költségeit

A bíróság elrendelte, hogy a JPMorgan Chase fizesse ki az általa perbe fogott Charlie Javice jogi költségeit. A bank még 2021 őszén vásárolta fel a Frank nevű startupot, melynek alapítója Javice. Az óriásbank azután indított eljárást a pénzügyi tervező platform alapítója ellen, miután fény derült a 175 millió dolláros akvizíció mögötti adathamisításra és csalásra.

Mint korábban megírtuk, a JPMorgan Chase pert indított egy, a bank által felvásárolt cég, a Frank alapítója ellen. A kereset szerint az akvizíció idején hamis adatokat kapott a bank a céget alapító Charlie Javice-től és munkatársától. A JPMorgan 2021-ben összesen 175 millió dollárt fizetett a fintech cégért, amely egyetemista diákoknak segít a pénzügyi tervezésben. A felhasználói bázis méretét igazoló, a feltételezések szerint meghamisított adatok nagyban befolyásolták az üzlet létrejöttét.

Fantomfelhasználókkal erősített a fintech

A bank most azért perli a Frank alapítóját, mert vélhetően hamis adatokat adott az ügyélszámról a felvásárlás során. A startup állításai szerint ugyanis több mint 4 millió felhasználóval rendelkezett az akvizíció idején, azonban a valóságban kevesebb mint 300 ezer kliense lehetett.

A potenciális csalásra egy marketing kampány során derült fény. A bank ugyanis 400 ezer ügyfélnek akart e-mailt küldeni, viszont a kézbesítés az esetek 70 százalékában meghiúsult – feltehetően azért, mert ezek az e-mailcímek nem is léteztek.

Javice eleinte a felhasználók személyiségi jogaira hivatkozva nem akarta bizonyítani, hogy a startupnak hány ügyfele is van valójában. Később pedig megpróbálta rávenni egy alkalmazottját, hogy hamisított adatokat küldjön a banknak, de ezt a munkavállaló megtagadta.

Szép reményekkel indult a startupper

Javice szerepelt a Forbes 2019-es „30 sikeres fiatal 30 alatt a pénzügyben” listáján is. A JPMorgan tavaly novemberben bocsátotta el ügyvezetői igazgató posztjáról, amikor kiderült, hogy hamis ügyféladatokat használhatott fel annak érdekében, hogy a bank megvásárolja a cégét.

Azonban a felvásárlási megállapodás részeként a JPMorgan a Frank ügyvezető igazgatójaként alkalmazta a sikeres startuppert. Ennek megfelelően Javice a JPMorgan egykori alkalmazottjaként jogosult a jogi költségeinek megtérítésére.

Elbocsátása óta Javice viszontkeresetet nyújtott be a JPMorgannel szemben, azt állítva, hogy egy belső vizsgálat szerint az óriásbank több milliós jogi költséggel tartozik neki. Emellett Javice szerint az elbocsátással a bank egy neki járó 20 millió dolláros bónusz kifizetését is el akarta kerülni.

A JPMorgan a bírósági döntés értelmében jogilag köteles kifizetni a 31 éves Javice perköltségeit. Az ítélet valószínűleg kiterjed Javice védelmére is a szövetségi ügyészek által felhozott csalási vádakkal kapcsolatos büntetőeljárásban.

A Frank alapítója ellen jellenleg összeesküvés, irathamisítás, banki csalás és értékpapírcsalás miatt folyik eljárás. Ha Charlie Javice-t bűnösnek találják, akár 100 év börtönbüntetést is kaphat.

(Forrás: New York Post)

(Borítókép: Depositphotos)