Gigantikus büntetést kapott a Goldman Sachs

A Goldman Sachs kénytelen lesz 215 millió dollárt (73 milliárd forintot) kifizetni, hogy rendezze az ellenük felhozott vádakat, miszerint hátrányosan megkülönböztették a női dolgozókat, alacsonyabb fizetést és kevesebb lehetőséget biztosítva nekik.

A perben a Goldmant azzal vádolták, hogy akadályozta a nők karrierjének előrelépését, és kevesebbet fizetett nekik, mint a férfi kollégáknak. Különösen a cég teljesítményértékelési folyamata ellen emelték fel a szót, amely szerintük a férfiakat részesítette előnyben, elősegítve őket a promóciók és magasabb fizetés elérésében.

A 2010-ben három volt alkalmazott által benyújtott kereset 2018-ban kapott csoportos kereseti státuszt, és azokra a nőkre vonatkozik, akik az investment banking, az investment management és a securities részlegeken belül associtae vagy alelnöki pozíciót töltöttek be. A tárgyalás júniusra volt ütemezve.

Az egyezség értelmében mintegy 2800 női dolgozó igényeit rendezik, akik az Egyesült Államokban dolgoztak a banknál. A nők azt állították, hogy a Wall Street-i óriásnál uralkodó „fiús klub” munkakultúrája akadályozta előmenetelüket.

„Több mint egy évtizedes heves pereskedés után mindkét fél megegyezett a vita rendezésében” – mondta Jacqueline Arthur, a Goldman Sachs globális humán erőforrásokért felelős vezetője.

Ezzel az egyezséggel a banknak sikerült megoldani egy olyan jogi ügyet, amely már 2010 óta kísérti őket.

„Már majdnem 13 éve büszkén támogattam ezt az ügyet, és hiszem, hogy ez a megegyezés segíteni fog azon nőknek, akikre gondoltam, amikor az ügyet benyújtottam” – nyilatkozta Shanna Orlich, az egyik nő, aki először tette meg a jogi panaszt. Shanna, aki csak egy évvel a kereset benyújtása előtt hagyta el a Goldmant, végül csatlakozott a Pheonix-hez, az arizonai székhelyű Jennings, Strouss & Salmon ügyvédi irodához. 2018-ban partnerré vált, de 2020-ban távozott – és azon kívül, hogy az arizonai Yuma-ban egy ranch főtanácsadójaként működött, egy masszázsszalont nyitott ugyanabban a városban. Hogy végül mi történt volna vele, ha nem ad hangot nem tetszésének, és mit élt át mindeközben, az egy másik történet.

Ez a harc bepillantást nyújtott a bank belső működésébe, amelyet azzal vádoltak, hogy a női alelnököket 20%-kal kevesebb fizetéssel ruházták el, miközben szexuális zaklatások is előfordultak.

Tavaly a bank azt jelentette be, hogy rekordszámú, 29 százaléknyi új partner-vezérigazgatójuk nő

Amióta David Solomon lett a Goldman vezérigazgatója, többször is beszélt arról, hogy növelni kívánja a vállalat sokszínűségét, beleértve a célkitűzéseket, hogy hány új alkalmazott közül mennyi legyen nő. 

A kifizetésen túl a megegyezés előírja, hogy a Goldman független szakértőket fog alkalmazni a teljesítményértékelési folyamata elemzésére, három éven keresztül pedig béregyenlőségi tanulmányokat végez majd, valamint megváltoztatja az előléptetési ügyek bemutatásának módját az alelnökökkel.

Jacqueline Arthur, a Goldman humán erőforrásokért felelős vezetője azt mondta, hogy a cég „büszke hosszú távú eredményeire a nők előmozdítása és felemelése terén, és elkötelezett a sokszínű és befogadó munkahely biztosítása iránt minden dolgozónk számára”.

Az utóbbi években a Wall Street arra törekedett, hogy kezelje a nemek közötti egyenlőtlenséget és hátrányos megkülönböztetést, miután hosszú listával szembesült panaszokról. Például a Smith Barney 1998-ban 150 millió dollárt fizetett ki egy pert megegyezés útján, amelyben azt állították, hogy tolerálja a nőkkel szembeni ellenséges munkakörnyezetet, beleértve a fizetési különbségeket és a sértő nyelvezetet.

(Forrás: New York Times)

(Borítókép: Depositphotos)