A nemzetközi átutalások fintech éllovasai

Az előző évtizedekben jelentősen megnövekedett a bevándorlók száma Európában. Sokan érkeznek Észak-Afrikából, Törökországból, Közel-Keletről, akik pénzt utalnak haza az anyaországban élő családtagjaiknak. Számukra nem egyszerű kiválasztani a megfelelő platformot a tranzakció lebonyolítására, és az új országban a pénzügyi integráció sem megy gyorsan. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a trendeket és legjobb bevett gyakorlatokat a külföldre utalások világában. Az összeállításban hat különböző cég által kínált lehetőségeket és gyakorlatokat tekintjük át különböző szempontok alapján.

A cikk a Budapesti Corvinus Egyetem és a Peak együttműködése keretében jelent meg. A szerző, Fazakas Csaba a Peak szakértői által tartott kurzusokon vesz részt.

Wise

A londonban 2011-ben alapított fintech marketingkommunikációjának legfontosabb üzenete, hogy a hagyományos bankok rejtett költségeire és a drága külföldre utalás problémájára megoldást kínálnak.

A fókuszban a határokon átnyúló utalás és a pénznemek közötti átváltás szerepel. Célközönségük a külföldre költözők és a rendszeresen kirándulók, utazgatók. 

A felhasználók weboldalon és mobil applikáción keresztül is tudnak pénzt küldeni. Az utalás folyamata rendkívül egyszerű. Csupán az összeget és pénznemet kell kiválasztani, majd a címzett bankszámlaszámának megadása után mehet a pénz.

A regisztrálók ingyenes kártyát igényelhetnek és minden pénznemhez külön zsebet tudnak használni. A Wise a bankokhoz képest sokkal kedvezőbb árfolyamokon vált.

Technológiai szempontból nagyon érdekes a megoldás, hiszen a cég egy kétoldalas modellt használ. Ez azt jelenti, hogy ha egy felhasználó például fontot euróra szeretne váltani, összepárosítják egy másikkal, aki a váltást az ellenkező irányban szeretné végrehajtani. Így a tranzakciót egymás között bonyolítják le.

A fintech szolgáltatásai már több mint 70 országban, 40 pénznemben érhetők el.  A közösségi médiában aktív a vállalat, fókuszukhoz híven sok utazós posztot közölnek, és reagálnak a kommentekre.

Remitly

A Remitly egy amerikai vállalat, amely már több európai országban is elérhető, de még kevéssé elterjedt. A vállalat kizárólag a menekült közösségekre fókuszál, akik pénzt küldenek az anyaországban élő családtagjaiknak.

A fintech kommunikációját az empátia és az együttérzés érzete határozza meg, ami – mivel a céget személyes tapasztalatokat követően hozták létre – érthető.

Az utalási folyamat során az utalni kívánt összeg beírása után meg kell adni a szállítási módot, a címzett adatait, a saját adatokat, majd a fizetési mód kiválasztását követően mehet a pénz. A Wise-hoz hasonlóan a felhasználók weboldalon és appon is használhatják a szolgáltatást.

Az alapvető utalási funkción belül lehetőség van többféle módon pénzt küldeni. Lehet bankszámlára és mobilra is küldeni. Van továbbá lehetőség készpénzfelvételre és arra is, hogy megadott címre továbbítsák a megjelölt összeget.

A közösségi médiában migránsoknak segítséget nyújtó, pénzügyi útmutatókat, fogalomtárakat posztolnak. Cikkeket jelenítenek meg és kérdésekre válaszolnak kommentben.

Majority

A Remitlyhez hasonlóan a Majority is egy amerikai vállalat, de a szolgáltatásait nem lehet Európában használni. Csak az Egyesült Államokban lehet regisztrálni.

A cég a bevándorló közösségekkel szorosan együttműködve alakítja a szolgáltatásait. A marketingüzenetük lényege, hogy a bankszámla nélküli bevándorlók többsége bizalmi tényezők miatt nem jár bankfiókba – nekik kínálnak lehetőséget a pénzük kezelésére. Sokan nem nyitnak bankszámlát, mert nem rendelkeznek az ehhez szükséges dokumentumokkal vagy félnek a procedúrától, a Majoritynél viszont csak személyi igazolványra és adóigazolványra van szükségük.

Az utalás csak mobil alkalmazáson keresztül lehetséges. Be kell írni az utalni kívánt összeget, ki kell választani a célországot, az utalás módját, majd végül a címzett adatait és mehet a küldés.

A cég a felhasználóinak Visa kártyát ajánl és több, mint 55 ezer ATM-et üzemeltet. Emellett ingyenes nemzetközi hívásokat indíthatnak az ügyfelek, ami nagyon hasznos lehet a bevándorlók számára. A menekültek pénzügyi integrációját kézikönyvvel és útmutatóval is segítik. A szolgáltatások díja havi 6 dollár.

Pomelo

Még egy amerikai vállalat, amelynek ajánlata érdekes lehet a bevándorló munkavállalók számára – ez a Pomelo.

A cég legfontosabb üzenetei, hogy akkor is utalhat valaki, ha az adott pillanatban nincs pénze, a felhasználó kontrollal rendelkezhet a család kiadásai felett és az USA-ban a hiteltörténet szempontjából fontos kreditpontszámok növelésére is alkalmas a szolgáltatás. A kreditpontok segítségével meghatározható, hogy egy személy milyen módon fizette vissza kölcsöneit. Magas pontszámmal jobb lakások/házak érhetőek el, előnyösebb feltételekkel lehet hitelt felvenni és autóvásárlásnál is szerepe van.

A szolgáltatást egyelőre csak a Fülöp-szigetekről az USA-ba bevándorlók használhatják, de később Mexikóból és Indiából érkezők bevonása is szerepel a tervekben. A célközönség a nehezebb pénzügyi helyzetben lévők csoportja.

Utalni csak alkalmazáson keresztül lehet, a felhasználóknak Pomelo kártyát kell igényelni, majd a fülöp-szigeteki mobilbankon keresztül megy az utalás későbbi fizetési lehetőséggel. A tranzakció után díjat nem számítanak fel és kamat sem terheli az ügyletet.

A Pay Later Plan szolgáltatással azonnal lehet pénzt küldeni, akkor is, ha nincs meg a küldeni szánt összeg. Később a hónap végén vonják le a pénzt a küldő számlájáról, kamat felszámítása nélkül. Három főt lehet bevonni a szolgáltatásba, akik szintén Pomelo kártyát kapnak és az ezekkel lebonyolított ügyleteket a felhasználó nyomonkövetheti. 

A fintech másik programja a Credit Builder Plan. Itt be lehet állítani egy maximum 500 dolláros hitelkeretet, amely erejéig a kártya használható. Ezt az összeget egy adott határidőn belül vissza kell fizetni. A rendszeres, időben történő törlesztéssel fel lehet építeni egy jó hiteltörténetet, az USA-ban a hitelhez jutáshoz nagyon fontos kreditpontszámokat lehet gyűjteni.

A Pomelo is aktív a közösségi médiában. Gyakran posztolnak a programjaikról és az ajánlataikról.

Western Union

A Western Union talán a legismertebb és legrégebbi vállalat, amely határokon átnyúló pénzküldéssel foglalkozik. 

Vonzó tulajdonságaik közé tartozik a megbízhatóság, a biztonság, a márkaismertség, illetve az, hogy rengeteg országban elérhető a vállalat, továbbá, hogy sokféle módon lehet pénzt küldeni. Célközönségük az otthon maradt családtagjaikat támogató migránsok és a külföldre pénzt utaló cégek.

Utalást indítani személyesen és online (weboldalon és az app használatával) is lehet. Személyesen egy Western Union irodában, ahol be kell mutatni a személyi igazolványt, ki kell tölteni egy nyomtatványt, és mehet a fizetés. Online a többi céghez hasonló a folyamat: a címzett adatait, az összeget, a fizetési és küldési módot kell megadni.

A Western Unionnak hatalmas nemzetközi hálózata van sok partnerrel. Kisebb üzletekben, postákban is elérhető a szolgáltatásuk az együttműködéseknek köszönhetően. Az utalási díjak viszont itt magasabbak, amelyek mellett a devizaváltásból származó átváltási díjak is fontos bevételi források a cégnek.

Revolut

A Revolutot már nagyon sokan ismerik Magyarországon is, a hazai lakossági felhasználók száma elérte az egymilliót. A fintech alkalmazásával külföldre is lehet pénzt utalni.

A fintech cég közvetlen stílusával hódít és nagyban épít arra, hogy az ismerősök egymásnak ajánlják a szolgáltatásait. Elsősorban a fiatalabb generációra fókuszálnak, azokra, akik mobilon szeretnék a pénzügyeiket intézni és gyakran utaznak.

Az utalás folyamata nagyon egyszerű. A Revolut appon a Transfer gomb megnyomása után ki kell választani az összeget, és a címzett adatainak megadása után mehet az utalás.

Kedvezményes pénzváltást kínálnak a bankközi árfolyamhoz közeli szinten. Az utalás egyszerű barátoknak és külföldre is. A szolgáltatásaik között a befektetés és a kripto is szerepel.

(Szerző: Fazakas Csaba)

(Címlapkép: Depositphotos)