A klímaváltozás veszélyezteti a marokkói bankokat

A marokkói hitelportfóliók több mint egyharmada kitett a klímaváltozás hatásainak elsősorban a mezőgazdasági, élelmiszer-feldolgozási és turisztikai szektornak, valamint a sérülékeny területeken élő háztartásoknak nyújtott hitelek következtében – derült ki a Világbank (WB) és a marokkói központi bank, a Bank Al-Maghrib (BAM) jelentéséből.

Marokkó jelentős éghajlatváltozási kihívásokkal küzd. A világ egyik leginkább vízhiányos országaként egyre nagyobb szárazsággal kell szembenéznie, amely különösen a mezőgazdasági ágazatot érinti súlyosan. A fokozott és a korábbiaknál gyakoribb árvizek veszélye pedig a főbb városi központokat fenyegeti.

Az éghajlati sokkok hatása

Ezek az éghajlati sokkok nemcsak a lakosságra, az infrastruktúrára és a gazdaság egészére jelentenek kockázatot, hanem a marokkói bankszektor stabilitására is.

A jelentés becslése szerint az árvizek 8 és 10,5 milliárd dollár közötti összegbe kerülhetnek a marokkói bankoknak, ami 1,6-2,2 százalékkal csökkentheti az ország GDP-jét. A marokkói gazdaságnak az aszály okozta potenciális veszteségét ellensúlyozva a jelentés készítői azzal érvelnek, hogy az árvizek, a hosszú aszályokkal ellentétben, rövid ideig tartanak. Ez mérsékli a hitelezésre és a banki tőkére gyakorolt kedvezőtlen hatásukat.

A teljes hitelállomány 47, a nem pénzügyi vállalatoknak folyósított hiteleknek pedig 43 százaléka lehet sérülékeny az átmenetre a jelentés szerint.

Újabb nehézségek

Nem csak az éghajlatváltozás közvetlen hatásaival kell azonban számolnia a marokkói bankszektornak. Egy másik nehezítő tényező is a megjelent: az EU importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusa (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM). Ez a versenyfeltételek kiegyenlítését hivatott elérni. 

Mivel az unión belül kiemelt figyelem irányul a fenntartható gazdálkodásra és a klímaváltozás fékezésére, a CBAM 2026-ig tartó tranziciós periódusát követően, egyes harmadik országból érkező termékekre szén-dioxid díjat vetnek ki. Ennek főként az a célja, hogy megakadályozza a gyárak kitelepítését Európából olyan országokba, ahol lazábbak a környezetvédelmi előírások.

Mivel Marokkó kereskedelmének több mint 60 százalékát az EU teszi ki, az új mechanizmus nehezítheti a kereskedelmet, kifejezetten a cement és alumínium szektorokban. Ez ugyanakkor nem csak ezeket az ágazatokat, hanem a hozzájuk kötődő pénzintézeteket is fenyegeti.

A ​​jelentés sérülékenységi értékelése szerint a szén-dioxid tonnánként 75 dolláros adója a vállalati hitelek 8,4 százalékánál növelheti a hitelkockázatot. Ez a bankszektor eszközeinek 3,1 százalékának felel meg.

Nincs veszve minden

A WB és a BAM kiadványa lehetséges megoldásokat is javasol. A marokkói bankoknak új iránymutatási struktúrákat kell kidolgozniuk, amelyekben már a klímaváltozás okozta éghajlati kockázatok is helyet kapnak.

A marokkói központi bankban már megkezdődött az új felügyeleti iránymutatások kidolgozása. Az éghajlati kockázatok felügyeleti gyakorlatban történő beépítésére törekszenek és a normákat a nemzetközi gyakorlathoz igazítják.

(Forrás: MoroccoWorldNews)

(Címlapkép: Depositphotos)