Zöld üzletágak, zöld finanszírozás, hitelek a fenntarthatóságért

A fenntarthatóság világméretű kihívásai magukkal hozták a pénzügyi szektor jelentős átalakulását is. A világgazdaság szempontjából kiemelt fontosságú ágazat fenntarthatóság iránti elkötelezettsége és felelősségvállalása stratégiai jelentőségű. Cikkünkben a zöld finanszírozás hitelezési trendjeit vázoljuk fel.

Zöld üzletágak a pénzügyi szektorban

A XXI. században kiemelt fontosságot kapott a fenntarthatóság. A társadalmi-, gazdasági- és környezetvédelmi célok megvalósítása iránt tett globális és nemzetállami lépések a jövőt szolgálják. A jelen nemzedékek szükségleteinek kielégítését úgy kell biztosítani, hogy ne sodorjuk veszélybe a jövő nemzedékek életminőségét.

A pénzintézetek egyre inkább új, zöld üzletágakat alapítanak. Ezeknek az üzletágaknak az üzletpolitikája arra törekszik, hogy a nyújtott pénzügyi szolgáltatások valamilyen környezeti szempontból releváns célhoz legyenek kötve. Egyidejűleg figyelembe véve a többi – gazdasági és társadalmi fenntarthatósági – szempontokat is.

A zöld üzletágak átfogják az alapvető pénzintézeti szolgáltatásokat: hiteleket, betéteket, számlavezetést, és befektetéseket is. A zöld szempontokat érvényesítik a pénzintézeti likviditás-menedzsmentben is. A biztosítási üzletág szolgáltatásaiban is megjelenik a “zöldítés”. A pénzintézetek és a központi bankok a fentiek mellett saját működésük fenntarthatóságára is törekszenek. Működésükben egyre karakteresebben jelennek meg a társadalmi felelősségvállalást, az környezet védelmét szolgáló elemek. Aktív részt vállalnak mind az ügyfeleik, mind a szélesebb társadalmi rétegek fenntarthatósági célok iránti elkötelezettségének növelésében, edukációjában.

Zöld kezdeményezések a hitelezésben

A hitelezési tevékenységek zöld átalakítása az egyes országok, államszövetségek, ezek pénzügyi felügyeletei és a hitelintézetek részéről is megköveteli az innovációt. Az országok elkötelezettsége a fenntarthatóság iránt elengedhetetlen. A felügyeleti szervek és központi bankok szabályozással, ajánlásokkal, a legjobb gyakorlatok megjelentetésével segítik a zöld hitelekre való átállást.

A pénzügyi szektor szereplői irányadónak tekintik a G20-ak jegybanki szervezete, a Pénzügyi Stabilitási Tanács klímakockázati ajánlásait. A nagybankok irányadónak tekintik az Egyenlítő Elveket. Az ezt aláíró bankok vállalják, hogy a hitelek folyósítása előtt környezetvédelmi hatástanulmányt készítenek. A feltárt környezeti terhek ellentételezésére törekszenek.

A pénzügyek zöldítését célozza az “ Egyetlen Bolygó” konferencián alapított Network for Greening the Financial System (az NGSF) kezdeményezés. A hálózat munkájában mára a világ minden kontinense képviselteti magát. Globális válaszokat keres a pénzügyi keretrendszerben a környezeti fenntarthatóságra, a legjobb gyakorlatok kidolgozása és terjesztése által.

Az uniós országok egységes klímastratégia alapján állítják fel nemzeti klímastratégiájukat. A stratégiát támogató pénzügyi megoldások bevezetését a bankfelügyeletek, a jegybankok és pénzintézetek valósítják meg. Új törekvés, hogy a hitelezés során a fenntarthatósági elvek érvényesítésébe az ügyfeleket is bevonják. Ezáltal megalapozva az egyéni társadalmi felelősségvállalást.

Zöld üzletpolitika

A pénzintézetek a kockázatok közé folyamatosan építik be a zöld kockázatokat. A zöld hitelek kihelyezéséről rendszeresen adatokat szolgáltatnak, a klímastratégia megvalósíthatóságának kontrollja céljából.

A zöld üzletpolitikát kidolgozó bankok fokozatosan vonulnak ki a magas kibocsátással járó projektek finanszírozásából. Támogatják azokat az ügyfeleket és projekteket, amelyek zöld megoldások megvalósítására törekszenek és előmozdítják a körforgásos gazdasági modell terjedését. Ez a modell az egyszeri fogyasztással szemben a termékek élettartamának meghosszabbítására törekszik.

A pénzintézetek gazdasági fórumokon képviselik a fenntarthatóság szempontjait, üzleti kapcsolataikban is erre törekszenek. Aktívan részt vesznek a zöldítést szolgáló szabályozások, alapelvek kialakításában. A nyilvánosságot rendszeresen tájékoztatják a fenntarthatóságért tett intézkedéseikről.

Hitelek a fenntarthatóságért

A pénzintézetek zöld üzletágai a hitelek területén is egyre több fenntartható terméket kínálnak különféle ügyfélszegmensekben. A vállalati hitelezés keretében szektorális elemzéseket végeznek az adott ágazat környezeti kockázatairól. A kihelyezések során törekednek az ügyfelet is meggyőzve ezeknek a kockázatoknak a minimalizálására.

A kisvállalati ügyfélszegmensben aktív edukációval fejlesztik a zöld tudatosságot. Olyan hitelkonstrukciókat dolgoznak ki, amelyek elősegítik a kisvállalkozások zöld átállását. A lakosság körében a fenntartható, energiatakarékos ingatlanok építését, a lízingfinanszírozásban a zöldüzemű gépjárművek beszerzését támogatják kedvező konstrukciókkal.

Zöld hiteleknél a hitelcélok között hangsúlyosan szerepelnek a fenntartható szempontok. Ezek lehetnek közvetlenül a zöldítést szolgáló hitelcélok, például a zöldenergia beruházásokat támogató hitelezésnél. Beruházási hiteleknél a projekt megvalósítása, mint hitelcél mellett jelennek meg a beruházással összefüggő zöld megoldások, mint megállapodott hitelcélok.

A hitelekhez kapcsolódó biztosítások zöldítése is fontos. A környezettudatos épület, zöld üzemű gépjármű kedvező biztosítási konstrukciója is a fenntartható finanszírozást segíti. A pozitív klímavédelmi, környezetvédelmi hatással járó beruházások hitelezését a pénzintézetek zöld kötvények kibocsátásának szervezésével is segíthetik.

A zöld pénzügyi megoldások hathatósan segíthetik a klímavédelmet és a környezetvédelmet. A valóságos zöld átálláshoz azonban szükséges nem csak a pénzintézetek, de ügyfeleik erős elköteleződése is a fenntarthatóság iránt.

(Források: Consilium, Europarl, MNB)