4,3 milliárd dollárt követel az USA a Binance-től az eljárások lezárásához

Véget érhet a Binance évek óta tartó kivizsgálása, amelyet az amerikai igazságügyi minisztérium indított pénzmosás, banki csalás és szankciók megsértésének vádjával. Miután Changpeng Zhao, a vállalat korábbi alapító-vezérigazgatója bűnösnek vallotta magát, 4,3 milliárd dolláros büntetés megfizetésére kötelezték a céget.

Zhao kedden bűnösnek vallotta magát a pénzmosás elleni szabályozás megsértésében, és lemondott pozíciójáról. Az amerikai igazságügyi minisztérium (Department of Justice) 4,3 milliárd dollárt követel a Binance Holdings-tól egy évek óta tartó nyomozás megoldásának részeként – amelynek kifizetését a vállalat elfogadta. A kriptocéget többek között pénzmosás, banki csalás és szankciók megsértésével vádolták.

A vezérigazgató pozíciót Richard Teng vette át, miután Zhao azonnali hatállyal lemondott. Teng a vállalat Regionális Piacok Globális vezetője volt, a pénzügyi szolgáltatások és szabályozás területén több mint 30 évre visszamenő tapasztalattal rendelkezik.

A korábbi alapító-vezérigazgató vallomása kedvező lehet a Binance számára, ugyanis kaput nyit egy olyan megállapodásnak, amely keretein belül a kripto óriás folytathatja tevékenységét és működését. Zhao-t 50 millió dolláros büntetés megfizetésére kötelezték.

A tárgyalások végleges kimenetele kulcsfontosságú lehet a kripto szektor számára. A befektetői bizalom ugyanis megapadt az elmúlt hónapokban a sorozatos vádemelések és nyomozások hatására. A bűncselekmények beismerésének jelentős hatása lehet a kriptopiacra. A vállalat működésének folytatására ugyanakkor megvan a lehetőség a bírósági iratok szerint, amely serkentheti a piacon várhatóan bekövetkező károkat.

Az utóbbi időszakban nagyszabású vállalatok ellen indítottak eljárásokat, többek között a Binance és a Coinbase ellen. Nem mellesleg az iparágat erősen megrázta, hogy 2022 novemberében csődöt mondott az FTX. Az FTX ügy kapcsán egyébként most zárultak le a bírósági ülések Sam-Bankman Fried ítéletével kapcsolatban – akár 115 év börtönt is kaphat.

Régre visszamenő a Binance kapcsolata a szabályozókkal

A Binance-nek már átfogó tapasztalata van a szabályozó hatóságokkal – 2018 óta folytat vizsgálatot az amerikai igazságügyi minisztérium. Öt évvel ezelőtt az USA pénzmosási szabályozásával való megfelelőséggel kapcsolatban indult nyomozás – ami úgy néz ki most konklúzióhoz érhet. 

Idén júniusban pedig a SEC perelte be a Binance-t, arra hivatkozva, hogy a vállalat “széleskörű csalárd hálózatot” működtetett. Szerintük ugyanakkor a SEC nem ad megfelelő segítséget és nem együttműködő ahhoz, hogy megfelelő szabályrendszer tudjon kiépülni a kriptoszektorban.

Szintén 2023-ban a kriptotőzsde kénytelen volt megszüntetni a működését Hollandiában, ugyanis nem sikerült megszerezniük a szükséges engedélyeket az országban. A Binance az EU legtöbb országában ugyanakkor érvényes engedéllyel rendelkezik továbbra is.

(Forrás: Bloomberg)

(Címlapkép: Depositphotos)