Újabb kapu nyílt a kriptovilágba, egyszerűbben fektethetünk bitcoinba ezután

Január 10-én történelmi mérföldkőhöz ért a kriptopiac: az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) spot bitcoin tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) kibocsátására vonatkozó kérelmeket hagyott jóvá. Lehetővé téve ezzel a befektetők számára azt, hogy részt vegyenek a kriptopiaci kereskedésben anélkül, hogy közvetlenül birtokolnának bitcoint. 

Az elmúlt években a bitcoin (BTC) és más kriptovaluták jelentős figyelmet kaptak a befektetők körében, különösen azok között, akik új technológiákban és innovatív pénzügyi eszközökben keresik a lehetőségeket. A spot bitcoin ETF-ek engedélyezése újabb mérföldkövet jelent a kriptoszektor számára, mivel ezek hídként köthetik össze a hagyományos pénzügyi piacokat a digitális eszközök világával.

Mi az az ETF?

Az ETF (Exchange-Traded Fund) tőzsdén kereskedett befektetési alap. Az ETF-ek különböző eszközosztályokba, például részvényekbe, kötvényekbe vagy akár árupiaci termékekbe fektetik a tőkét, árfolyammozgásuk leköveti az ETF alapjául szolgáló benchmark teljesítményét. Ezek az eszközök lehetővé teszik tehát a befektetők számára, hogy egyszerűen és költséghatékonyan férjenek hozzá különböző piacokhoz vagy specifikus eszközökhöz.

Az ETF-ek előnyei közé tartozik a likviditás – amit az árjegyző folyamatosan biztosít; a diverzifikáció – mivel egy alap számos különböző eszközt tartalmazhat; valamint az alacsonyabb költségek – mivel az ETF-ek jellemzően passzívan  kezelt alapok.

Mi az a bitcoin ETF?

A bitcoin ETF-ek két fő típusra oszthatók: a spot bitcoin ETF-ek, amelyek révén közvetve BTC-be fektethetünk be, valamint a jövőbeli szerződéseken alapuló (származékos) bitcoin ETF-ek, amelyek révén a bitcoin jövőbeli ármozgásaira lehet spekulálni. Míg a spot ETF-ek mögött ténylegesen van bitcoin, addig a származékos bitcoin ETF-ek a bitcoin árfolyammozgására vonatkozó pénzügyi szerződéseket foglalja magában, például határidős (futures) vagy opciós ügyletek formájában. Ilyeneket egyébként a SEC 2021-ben már engedélyezett.

A spot bitcoin ETF-ek előnyei és hátrányai

Előnyök:

  • Hozzáférhetőség: A spot bitcoin ETF-ek révén a befektetők szélesebb köre számára válik elérhetővé a kriptopiac, mivel  jelentősen csökkentik a belépés akadályait. A befektetőknek nem kell ugyanis a bitcoinokat tartalmazó tárcák kezelésével, a kriptotőzsdéken való navigálással vagy a privát és publikus kulcsokkal bajlódniuk. Ezen technikai akadályok elhárítása leegyszerűsíti a vagyonkezelést, így vonzóbbá teheti azt a hagyományos befektetésekhez szokott piaci szereplők számára.
  • Likviditás: A spot bitcoin ETF-ek megkönnyítik a BTC vásárlását és eladását a megszokott brókerszámlákon keresztül. A folyamat a hagyományos részvényekkel vagy ETF-ekkel való kereskedést tükrözi, intuitív átmenetet biztosítva a befektetők számára.
  • Adózási és szabályozási kérdések: A bitcoin ETF-ek adózási és szabályozási szempontból is kínálhatnak előnyöket. Ezeknek a pénzügyi eszközöknek a szabályozási keretei már jól megalapozottak, ami segíthet a befektetőknek abban, hogy könnyebben navigáljanak ezen a területen. Mindemellett az ETF-ek adóügyi kezelésének is megvannak a kialakult formái, amelyekben a befektetők már megfelelően eligazodnak.

Hátrányok:

  • Nem igazi bitcoin: Annak ellenére, hogy a nevében szerepel a bitcoin szó, a bitcoin ETF egy alapra utal, nem pedig magára a kriptovalutára. A befektetők az alap kezelési stratégiájától függenek, ellentétben a bitcoinnal, ahol a digitális eszköz tulajdonjoga teljes mértékben a privát kulccsal rendelkező tulajdonosnál marad.
  • Költségek: A befektetőknek tisztában kell lenniük a bitcoin ETF-ekkel kapcsolatos kezelési díjakkal és egyéb működési költségekkel. Ezek a költségek csökkenthetik a hozamot, különösen a hosszú távú befektetések esetében. A Reuters értesülései szerint azonban az újonnan kibocsátásra kerülő alapok kezelői 0,2 és 0,8 százalék közötti díjakat terveznek felszámítani, ami jóval az ETF piac átlag alatt van.
  • Kockázat és volatilitás: A kriptovaluta piac volatilitását és ezzel együtt a bitcoin ETF-ekkel kapcsolatos kockázatokat is figyelembe kell venni. Bár az ETF-ek bizonyos mértékben csökkentik a kockázatokat, a bitcoin ETF árfolyama is jelentős mértékben ingadozhat, amivel számolni kell. Emellett, a bitcoin ETF-ek árfolyamának alakulása nem mindig tükrözi pontosan a BTC piaci árát.
  • Biztonsági kockázatok: A bitcoin ETF-ek vonzó célponttá válhatnak a kiberbűnözők számára. Bár az alapkezelők többfaktoros biztonsági védelmet alkalmaznak, egyetlen rendszer sem feltörhetetlen. Egy sikeres kibertámadásban több tízezer bitcoint lophatnak el, amelyeket gyorsan, névtelenül át lehet utalni és rendkívül nehéz visszaszerezni. Egy ilyen incidens súlyosan károsítaná a befektetők bizalmát és az alapok stabilitását.
  • Kereskedési idő: A hátrányoknál érdemes még megemlíteni a kereskedési időt (trading hours). Amerikai idő szerint a piac 9:30-tól 16:00-ig van nyitva, azonban a nap többi részében konkrétan nem elérhető (leszámítva az elő- és utókereskedési időszakot). Ezzel szemben például a kriptopiac a nap 24 órájában elérhető.

Lehetőségek kriptovalutákba való befektetésre

Kezdetben a kriptovaluták közvetlen vásárlása jelentette a digitális eszközökbe való befektetés egyedüli lehetőségét. Ez azonban számos technikai és biztonsági kihívással jár, különösen a technikailag kevésbé jártas befektetők számára.

Ahogy a piac érettebbé vált, megjelentek a kriptovalutákon alapuló származtatott termékek. Ezek a termékek lehetővé tették a befektetők számára, hogy spekuláljanak az egyes kriptovaluták árfolyammozgásaira anélkül, hogy közvetlenül birtokolnák azokat. Ez a megközelítés mérsékelte a piac sajátosságaiból adódó nehézségeket (tárcák, publikus és privát kulcsok kezelése egyebek mellett), így a két legelterjedtebb kripto, a bitcoin és ether (ETH), számos származtatott termék alapjává váltak. Ezek a származtatott termékek azonban továbbra is bonyolult befektetési eszközök, amely sajátosságuk korlátozza elterjedésüket a piacon. 

Milyen hatása lehet a piacra?

A spot bitcoin ETF-eknek az engedélyezése az amerikai tőkepiacon valószínűleg jelentős hatással lesz a kriptopiacra. Ennek oka pedig az, hogy az intézményi befektetők, amelyek jelentős tőkével rendelkeznek, várhatóan hajlamosabbak lesznek az ETF-eken keresztül bitcoinba fektetni, aminek következményeként érdemben nőhet a keresletet a kriptovaluta iránt.

Egy a Fidelity Investments által végzett felmérés során az intézményi befektetők több mint 70 százaléka érdeklődését fejezte ki a bitcoinba való befektetés iránt, amennyiben egy spot ETF-et jóváhagynának. Az intézményi érdeklődés ilyen mértékű megugrása jelentősen növelheti a teljes piaci kapitalizációt, és legitimálhatja a bitcoint mint befektetési eszközosztályt. 

Jelenleg sok intézményi befektető nem fektethet közvetlenül kriptovalutába a szabályozási korlátozások valamint az átláthatóság hiánya és az árfolyam-ingadozás miatt. A spot bitcoin ETF-ek azonban lehetővé teszik ezeknek a befektetőknek, hogy kitettséget szerezzenek a kriptopiacokon. A spot bitcoin ETF-ek bevezetése új lehetőségeket nyit meg az intézményi befektetők számára, hogy tőkét allokáljanak a digitális eszközosztályba. Ez szélesebb körű elfogadottsághoz vezethet, aminek pozitív hatása lenne árfolyam stabilitására is.

Nincs ingyen ebéd

Az új spot bitcoin ETF-ek hatással lehetnek a kriptopiac decentralizáltságára és jelentős változásokat hozhatnak a kriptopiac dinamikájában. Ahogyan azt már említettük, az ETF-ek bevezetésének számos pozitív hozadéka van, például megkönnyítik a befektetők számára a kriptovalutákba való befektetést, illetve a megnövekedett kereslet és adoptáció hatással lehet a BTC áralakulásának kiegyensúlyozottabbá válásához.

Felmerülhetnek ugyanakkor aggodalmak a Bitcoin hálózat decentralizáltságának megőrzésével kapcsolatban. A spot bitcoin ETF-ek lehetővé teszik a nagyobb pénzügyi intézmények számára, hogy nagy mennyiségű bitcoint halmozzanak fel. Ez a tőkekoncentráció szöges ellentétben áll a bitcoin eredeti, decentralizáltságot képviselő szellemiségével. Egyes szakértők szerint az ETF-ek bevezetése csökkentheti a bitcoin, mint decentralizált digitális eszköz jelentőségét, mivel a fókusz a közvetlen tulajdonlástól az ETF-eken keresztül épülő kitettség felé tolódhat. A piac és a szabályozó hatóságok reakciója az elkövetkezendő időszakban kulcsfontosságú lesz nem csak a bitcoin, de az egész kriptopiac jövőbeli irányának meghatározásában​​​​​​​​​​.

Az új befektetési eszközhöz kapcsolódó piaci várakozásokról Naszádos Zoltánt, a Capital W partnerét és befektetési igazgatóját kérdeztük.  A Capital W a WOOD & Company magyarországi partnere. A cég hozzáférést biztosít a nemzetközi piacokhoz, termékek széles köréhez és egyedi befektetési lehetőségekhez. Ezenkívül személyre szabott vagyontervezést és privátbanki tanácsadást is nyújt ügyfelei számára külföldi számlavezetés mellett.

Mivel indokolható az új termék iránti fokozott érdeklődés?

Az újonnan elfogadott spot bitcoin ETF-ek lényegében olcsóbb és vélhetően likvidebb alternatívát jelentenek a kriptobefektetésre a már korábban is elérhető derivatív ETF-ekhez vagy az Európában már jól ismert ETP-khez (Exchange-Traded Products) képest. Utóbbiaknál ugyanis a mögöttes terméknek magasabb a költségvonzata vagy épp a jogi kötelezettség hiányzik a mögöttes termék megvásárlására. Derivatív termékek esetében például, ha a bitcoin árfolyama konstans marad, akkor is erodálódik az értéke, mivel a benne lévő határidős pozíciókat folyamatosan görgetni kell, illetve az ezekbe árazott kamat is kis mértékben ugyan, de emészti az alap árfolyamát.

Másik oldalról látni kell azt is, hogy a spot bitcoin ETF-ek az amerikai befektetők által kontrollált óriási tőkét lehetnek képesek a bitcoin irányába mozdítani, ami főleg az intézményi oldalra igaz. Magánszemélyek szempontjából szerintem kifejezetten nagy jelentősége nincs ennek a lépésnek. A nyugdíjalapok számára viszont az, hogy költséghatékony módon értékpapírosították ezeket az eszközöket, kinyit egy olyan ajtót, amely eddig zárva volt előttük.

Várható, hogy a közvetlen bitcoin kereskedéshez hasonlóan élénk lesz ez a piac? 

A tőke be- és kiáramlása esetén az ETF jogilag kötelezett arra, hogy a mögöttes termék piacán lefedezze magát. Ha nagy mozgás van, akkor pont emiatt a kötelezettség miatt kevésbé tud likvid lenni az ETF. Ilyen esetben ezeknél a termékeknél az árjegyzők széthúzzák a spread-et (az eladási és vételi ár közötti különbség nő), hogy minél kevesebb ügyletet kössenek a befektetők. Azért kell nekik ez a szélesebb spread, hogy fedezni tudják magukat a fizikai piacon. Ettől függetlenül árjegyzés folyamatosan van, de a adott időpillanatban ez eredményezhet nagyobb eltérést a mögöttes termék piaci árától.

Rövid távon milyen hatása lehet a bitcoin piacára a spot bitcoin ETF-ek megjelenése?

A nagyobb intézményi vevők megjelenése jelentős mennyiségű bitcoint szívhat el a forgalomban lévő állományból, ami gyakorlatilag olyan, mintha egy részvénynél a forgalomban lévő darabszám lecsökkenne. Ez a tőke be- és kiáramlásakor nagyobb volatilitást eredményezhet a bitcoin árfolyamában (ami tegyük hozzá, eddig se volt kis mértékű).

Mennyire érezhetik majd a befektetők a szabályozási és adózási előnyöket?

Lényeges kiemelni szerintem azt, hogy országonként nagyon eltér a kriptovaluták jogi értelmezése. Még mindig kevés olyan térség van még, ahol ennek a területnek a szabályozása teljesen kialakult, így például a kriptoügyletekből származó profit hasonlóan adózik, mint egy ellenőrzött tőkepiaci tevékenységből származó nyereség. Léteznek olyan országok, ahol extra adók is terhelhetik a kriptókon elért árfolyamnyereséget. Ezzel szemben az ETF-ek adózása szinte mindenhol régóta szabályozott, így ez számottevő előnyt jelenthet.

A már piacon lévő bitcoin és ether származtatott termékektől, az ETP-ktől (ABTC-USD és AETH-USD)  miben különböznek a spot bitcoin ETF-ek?

Az ETF-ek jogilag kötelezettek arra, hogy tartsák a mögöttes terméket. A fent említett ETP-k esetében ez a kötelezettség nincs meg. Ennek fő oka az, hogy a kriptovaluták jogi értelmezése még ezek létrejöttekor nem volt tisztázott. Azóta Európában is sokat haladt a szabályozási oldal, de ettől függetlenül ezek a jól ismert, turbulens időszakokban is jól vizsgázó eszközök a piacon maradtak és előszeretettel kereskednek velük továbbra is. Az elmúlt évek nagy mozgásai során ezen termékek árjegyzői ugyanúgy viselkedtek, mint azt feljebb az ETF-ek esetében részleteztük. Ebből arra lehet következtetni, hogy feltételezhetően ők is hasonlóan az ETF-ekhez fedezik magukat, attól függetlenül, hogy jogilag csak az árfolyam követésére kötelezettek.

(Források: Investopedia, fintech.hu, Reuters, Itrustcapital, Bitpanda, Bitrates)

(Címlapkép: Depositphotos)