Új kriptoszolgáltatás a Revoluttól

Folytatja a kriptodevizával kapcsolatos szolgáltatások bővítését a Revolut. A 25 millió ügyféllel rendelkező neobank bevezeti az úgynevezett staking szolgáltatást brit, valamint európai ügyfelei számára. A megoldás segítségével a felhasználók az árfolyammozgások felett is pénzt kereshetnek kriptoeszközeikkel. A teljes körű bevezetésre már a héten sor kerül.

Fokozatosan veti meg a lábát a kriptovilágban a Revolut. Annak idején 2017 novemberében vezették be a kriptokereskedést, amely azóta központi bevételi forrássá vált a fintech életében. Az évek során folyamatosan bővítették az elérhető coinok körét, így mára több mint 100 eszközzel kereskedhetnek az ügyfelek. Egyes előfizetéses csomagokhoz pedig kriptóban folyósított pénzvisszatérítések is járnak. Sőt, a legelkötelezettebb felhasználók egy ideje a kriptodeviza egyenlegükből is fizethetnek vásárláskor. 

Bővíteni kell az ismereteket

Egy olyan területen, mint a kripto, megkerülhetetlen a felhasználók edukációja. A korábbi nagy árfolyamemelkedések hatására tömegek kezdtek érdeklődni a kriptoeszközök iránt, ugyanakkor a többség stabil alaptudással sem rendelkezik a témában. A Revolut emiatt igyekszik bővíteni az ügyfelek ismereteit, például ingyenes online kurzusokkal. 

Azok, akik a kurzusokhoz tartozó teszteken jól teljesítenek, jutalmul ingyen kriptodevizákat kapnak a vállalattól néhány ezer forint értékben. A kezdeményezés hatalmas siker lett, alig egy hónappal az indulás után már 1,5 millió ügyfél kezdte el a tanulást. A kriptokereskedés persze így is egy rendkívül kockázatos művelet, de már az is haladás, ha legalább az alapokat tudja egy kezdő befektető. 

De mi az a staking?

Látható, hogy a Revolut komolyan gondolja a kriptoszolgáltatások kínálatát. Térjünk is vissza a mostani hírhez, vagyis a staking bevezetéséhez. Először is definiáljuk, hogy mit értünk pontosan a kifejezés alatt. A staking lényege, hogy egy kriptodeviza tulajdonosa bizonyos időre kölcsönadja az eszközeit azért, hogy támogassa a blockchain hálózat biztonságos és zavartalan működését. Ezért cserébe jutalmat kap, vagyis a folyamat végén több kriptót kap vissza, mint amennyit adott.

Ez a folyamat gyakorlatilag egy hitelezési ügylet, a kapott jutalom pedig kamatnak feleltethető meg. A letétbe helyezett kriptovaluták segítségével a hálózat több tranzakciót képes feldolgozni és a külső támadásokat is nagyobb eséllyel tudja kivédeni.

Azok a kriptodevizák, amelyek engedélyezik a stakinget, lehetővé teszik a felhasználóknak, hogy hozamot szerezzenek az eszközeik után. Csak az ügynevezett Proof-of-Stake mechanizmust alkalmazó hálózatoknál érhető el a megoldás. Ilyen például az Ethereum, a Tezos, a Cosmos, a Solana, vagy a Cardano. A Bitcoin esetén viszont nincs ilyen lehetőség. 

Vonzó, de kockázatos lehetőséget kínál a Revolut

A Revolut esetén először a DOT, az XTZ, az ADA, és az ETH tokenek esetén lesz elérhető a staking. A hozamok éves szinten 2,99 és 11,65 százalék között mozoghatnak. Azt viszont érdemes tudni, hogy ezek nem garantáltak, az ügylettel tehát nagy kockázatok is járnak.

A staking kockázatossága függ az adott hálózat biztonsági szintjétől, és a külső támadások előfordulásának esélyétől is. Mindemellett hagyományos pénzben mérve – forint, euró, dollár – akár veszteségesen is kijöhetnek a felhasználók, ha az általuk választott kriptovaluta árfolyama megfelelően nagymértékben esik. Ezért érdemes jól átgondolni, mielőtt valaki úgy dönt, hogy belevág a folyamatba.

(Forrás: AltFi)

(Borító: Depositphotos)