Új korszak a pénzügyekben: kriptovaluták és mesterséges intelligencia

A pénzügyi szolgáltatások világában zajló forradalmi változások új kihívások elé állítják a szabályozókat és a piaci szereplőket egyaránt. A Las Vegasban megrendezett Money 20/20 konferencia második napján a Coinbase operatív vezetője mellett az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) biztosa is megosztotta gondolatait a pénzügyi szolgáltatások jövőjével kapcsolatban.

A Money 20/20 konferenciát október 22-25. között rendezik Las Vegasban. Az esemény a fintech szektor egyik legnagyobb éves fóruma. A Peak képviseletében az idén jelen van a konferencián Suppan Márton, a Peak alapítója, és Juhász Benedek, a Peak ügyvezető partnere. A Fintech.hu-n folyamatosan beszámolunk a bejelentésekről, vitákról.

Emilie Choi, a Coinbase operatív igazgatója a CNBC riporterével, Katharine Rooney-val folytatott beszélgetésében kihangsúlyozta a vállalat szerepét a pénzügyek jövőjének alakításában, valamint beszélt a folyamatban lévő jogi küzdelemről is az SEC-vel. Choi biztosította a hallgatóságot, hogy bízik vállalatában és készen állnak megvívni a csatát a szabályozó szervezettel. Véleménye szerint a szabályozás nem mehet a technológiai fejlődés és az innováció kárára. Külön kiemelte továbbá azt a tényt, hogy a Coinbase az SEC jóváhagyásával ment tőzsdére még 2021-ben, és jelenleg is ugyanazzal az üzleti modellel működik.

Hester Peirce, az SEC biztosa szintén megosztotta gondolatait a kriptovaluták szabályozásának aktuális kérdéseiről. Peirce aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az új előírások és a technológiai fejlődés miatt kialakuló jogi csaták elvonhatják az erőforrásokat a lényegesebb ügyektől. Peirce hangsúlyozta továbbá, hogy a mesterséges intelligencia bevonása a pénzügyi szolgáltatásokba lehetőséget adhat arra, hogy bizonyos szolgáltatások szélesebb kör számára elérhetővé váljanak. Gary Gensler, az SEC vezetője ugyanakkor egy korábbi interjúban úgy nyilatkozott, hogy szerinte a mesterséges intelligencia komoly pénzügyi válsághoz fog vezetni a közeljövőben. Peirce a beszélgetés végén óvatosságra intett a túlzott szabályozás káros hatásaival kapcsolatban.

A fintech szektor gyors növekedése, különösen a kriptovaluták területén, új kérdéseket és problémákat vet fel a szabályozók számára. A központi kérdés az, hogy miként lehet egyensúlyt találni a piaci innováció és a fogyasztóvédelem között anélkül, hogy gátat szabnánk a technológia fejlődésének. A viták rámutattak: elengedhetetlen a világos, átgondolt, és előremutató szabályozási keret kialakítása, amely lehetővé teszi az iparág növekedését és a befektetők védelmét egyaránt.

(Címlapkép: Depositphotos)