Stratégiai státuszt kérnek az európai bankok

Az Európai Bankföderáció (EBF) felszólította az Európai Uniót, hogy egyszerűsítse a bankok szabályozását és nyilvánítsa a bankszektort stratégiai ágazattá. A reformok szükségesek az uniós bankok versenyképességének növeléséhez.

Elengedhetetlen a stratégiai szektorok felülvizsgálata

Az EBF vezérigazgatója, Wim Mijs a témában tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Európának alaposan meg kell vizsgálnia stratégiai szektorait. Az elmúlt 20 évben ezeket ugyanis kiszervezte; a védelmet az Egyesült Államokba, az energiát Oroszországba,  a gyártást pedig  Kínába.

Ezt a problémát már többen felismerték, még az EU vezető országainak kormányfői is, köztük Emmanuel Macron. A francia elnök a stratégiai autonómia zászlaja alatt próbálja meggyőzni a tagállamok vezetőit többek között az Egyesült Államoktól való függetlenedés szükségességéről. Ezt az okfejtést használja az EBF is, amikor a bankok státuszváltozását javasolja.

A bankok most először kérik hivatalosan a stratégiai státuszt, noha az EBF elnöke és a Deutsche Bank vezérigazgatója, Christian Sewing már tavaly ennek elismerésére szólítottak fel.

Népszerűtlen a jelenlegi szabályozás

Nem egyértelmű, hogy milyen előnyökkel járna az új státusz, mivel az EU nem tesz közzé listát a stratégiai szektorokról, a kiemelt szerep azonban sok lehetőséget foglalhat magában. Okot adhat ugyanakkor a jelenlegi szabályozás újratárgyalására, amelyet az EBF gyakran kritizál.

A szervezet a szabályozások egyszerűsítése mellett érvel. Érvelésük szerint – bár a globális pénzügyi válság utáni reformok stabilabbá tették az iparágat – a szabályozás most már túlzott, nyomasztó és egyre nehezebb helyzetbe sodorja a bankokat. Az EBF szerint a jelenlegi szabályozást nemcsak a stabilitás, hanem a versenyképesség és a növekedés szempontjából is felül kell vizsgálni.

Nem egyhangú a vélemény

A kritikusok szerint a bankszektor ilyen irányú követelései veszélyeztethetik a stabilitást. Tavaly májusban Franciaország központi bankjának vezetője a témáról úgy nyilatkozott, hogy az európai bankok szigorúbb felügyelet alatt állnak, mint amerikai kollégáik így stabilabbak a piaci zavarok közepette.

„Bankjaink erősek, jelentős tőke és likviditási tartalékokkal rendelkeznek” – mondta François Villeroy de Galhau, a Banque de France elnöke. Hozzátéve: “a  szigorú Bázel-követelmények és az erős felügyelet jelentős különbséget jelent sok amerikai bankhoz képest.”

(Forrás: PYMNTS)

(Címlapkép: Depositphotos)