Rekordmértékű fintech befektetéseket hozott 2021 első fele

Pulse of Fintech néven publikált felmérést a KPMG, amelyben összesítik a 2021 első felében végbement befektetéseket a fintech szektorban. Az anyagból kiderül, hogy az év első hat hónapjában rekordmértékű 98 milliárd dollárt fektettek be összesen 2 456 fintech cégbe, ez messze felülmúlja az eddigi legmagasabb eredményt (2020 második felében a befektetések összértéke 87 milliárd dollár volt). Egyértelműen kijelenthető tehát, hogy a fintech szektor gond nélkül kilábalt a koronavírus-járvány által előidézett átmeneti visszaesésből és ismét a befektetők egyik legkedveltebb célpontjának számít.

A KPMG kiemeli, hogy az eredmény jelentőségét tetézi a tény, hogy diverz mezőny jellemezte a legnagyobb tőkebevonásokat, így nem csupán 1-2 extrán forró terület vezetett az eredményekhez, hanem számos alszektor produkált figyelemre méltó növekedést a befektetések terén, legyen szó a wealth tech-ről, regtech-ről, kriptovalutákról vagy kiberbiztonságról. A kockázati tőkealapok által befektetett összegek egyébként 52 milliárd dollárnál álltak meg. A legjelentősebb tőkeemelések közül említést érdemel a Robinhood digitális vagyonkezelő (3,4 milliárd dollár), a Nubank brazil neobank (1,5 milliárd dollár), a Klarna BNPL szolgáltató (két körben összesen 1,9 milliárd dollár), valamint a Trade Republic wealth tech cég (900 millió dollár) finanszírozási köre.

Ami a földrajzi megoszlást illeti, a legtöbb tőkét nem meglepő módon az Egyesült Államokban fektették be, egész pontosan 42,1 milliárd dollárt. Az USA-t szorosan követte az EMEA régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) 39,2 milliárd dollárral. Az ázsiai-csendes-óceáni régióban 7,5 milliárd dollár került befektetésre, ez pedig ugyan jelentősen elmarad a korábbi rekordoktól, a 2020 második felében mért 4,5 milliárd dollárt ugyanakkor szignifikánsan túllépte a mostani adat, ami optimizmusra ad okot ezen piac tekintetében is. 

A felmérés legfőbb konklúzióit összefoglaló bevezetőben három jól látható trendet is kiemel a KPMG, melyek az alábbiak: (1) a határokon átnyúló felvásárlások összértékének markáns növekedése; (2) a platform szolgáltatások és szuperappok látványos előretörése, különösen Ázsiában ahol számos érett, hatalmas ügyfélkörrel rendelkező szereplő található meg; (3) a bigtech cégek egyértelmű érkezése a fintech szektorba saját megoldásokon és fintechekkel, valamint inkumbens bankokkal való együttműködéseken keresztül.

A Pulse of Fintech H1 2021 elérhető és letölthető (vállalati e-mail cím megadását követően) ezen a linken. 

Forrás: KPMG

Bátorfi Botond