Óriásit nőtt a befektetési csalások száma, derül ki a Revolut jelentéséből

A pénzügyi bűncselekményekről és a fogyasztók biztonságáról közölt adatokat a Revolut az új jelentésében. A neobank a 2023-as évre vonatkozó jelentéséből kiderül, hogy 475 millió angol font értékű csalást sikerült megelőznie mesterséges intelligencia alapú rendszerének köszönhetően.

A Revolut most először tett közzé csalásokról szóló jelentést. A kiadványban bemutatják a tavalyi év pénzügyi bűnözési trendjeit, a legelterjedtebb módszereket, valamint a csalásmegelőzés módszereit. 

Egészen megdöbbentő számokat is közölt a neobank. A Global Anti-Scam Alliance & ScamAdviser adatai alapján világszerte több mint 1000 milliárd amerikai dollártól fosztják meg az embereket különböző csalásokkal. A csalások száma évről évre növekedik, a csalók pedig egyre kifinomultabb módszerekkel próbálkoznak. Tavaly az álláshirdetési csalások (1200%) és a befektetési csalások (142%) száma nőtt a legmagasabb arányban.

A Revolut proaktívan lépett fel 2023-ban az újabb csalások ellen, fokozott biztonsági funkciókat vezetett be (biometrikus azonosítás, megelőző figyelmeztetések a fizetési folyamatban), továbbá a csalásokkal szembeni edukációra is hangsúlyt fektetett az alkalmazáson belüli ‘Tanulás’ program/oktatási anyag révén.

A Revolut saját fejlesztésű, élvonalas mesterséges intelligencián alapuló csalásfelderítő rendszere tavaly több mint 475 millió font értékű visszaélést akadályozott meg.

Az “engedélyezett csalások” több pénzt rántanak ki a zsebünkből

A Revolut a csalásokat két típusra bontja: az “engedély nélküli” és az “engedélyezett” csalások. Előbbi esetében a bűnözők az áldozat háta mögött jutnak be a számlára, utóbbinál pedig az áldozatot sikeresen rászedve veszik rá a fizetési jóváhagyásra. 

A jelentésből kiderül, hogy az engedély nélküli csalások a gyakoribbak – a csalások 62 százaléka sorolható ebbe a kategóriába. Ide tartoznak például a kártyás csalások, amikor gyakran adathalászattal jutnak hozzá kártya adatainkhoz, vagy a fizikai lopás. 

Az engedélyezett csalások 38 százalékát teszik ki az összes esetnek. Ide sorolhatók többek között a vásárlási csalások (kamu weboldalakon), a befektetési csalások, vagy éppen a zsarolások. Az engedélyezett csalások ritkábbak, viszont sokkal “költségesebbek” is: átlagosan 1400 angol font (640 ezer forint) értékben csalnak ki pénzt ilyen módszerekkel a bűnelkövetők. Az engedély nélküli csalások esetében ez átlagosan 110 font (50 ezer forint).

Magyarországon a befektetési csalások a leggyakoribbak a Revolut felhasználók körében

A Revolut, amely globálisan már 40 millió ügyféllel rendelkezik, a magyar piacra vonatkozó adatokat is megosztotta. Itthon is ugyanolyan arányban jelentkeznek engedély nélküli és engedélyezett csalások (62% és 38%). Ugyanakkor Magyarországon a csalások összértékének 92 százaléka engedélyezett csalásokból jön. 

Magyarországon a befektetési csalások a teljes ellopott összeg 48 százalékát jelentik. Ezekben az esetekben csalók hamis befektetési lehetőségeket ígérnek magas hozammal, meggyőzve az áldozatokat pénz- vagy kriptovaluta átutalására. Emellett a személyeskedési csalások is jellemzők, amelyek a csalások összértékének 27 százalékát teszik ki. Ezekben az esetekben A csalók banki, kormányzati vagy más hivatalos szervek képviselőinek adják ki magukat, és sürgős fizetést vagy személyes adatokat követelnek.

A Revolut jelentéséről bővebben magyar nyelven itt olvashatnak, a teljes riport pedig ezen a linken elérhető. 

(Forrás: Revolut)

(Címlapkép: Depositphotos)