Óriási környezetvédelmi együttműködés született

Új-Zéland kormánya és a BlackRock bejelentette, hogy elindítanak egy klímavédelmi infrastruktúrára fókuszáló befektetési alapot. Összesen 2 milliárd új-zélandi dollárt fordítanak az ország fenntarthatósági fejlesztésére.

Új-Zéland a világ egyik első országaként szeretne teljes mértékben átállni a megújuló energiaforrások használatára. Többek között ennek a célnak az elérésben is segíteni fogja az új befektetési alap, amelyhez privát alapok, valamint állami cégek és nyugdíjalapok is hozzájárulnak.

Az alap által finanszírozott projektek mind szerepet fognak vállalni az ország károsanyag-kibocsátásának csökkentésében, valamint klímavédelmi infrastruktúrájának kiépítésében. Olyan kezdeményezések kaphatják meg például a tevékenységükhöz szükséges tőkét, amelyek akkumulátortárolással, szél- és napenergia-termeléssel, zöld hidrogéntermeléssel, valamint elektromos töltőállomások kialakításával foglalkoznak.

A környezeti előnyök mellett nagy hangsúly kerül arra is, hogy az alap közbenjárásával magas képzettséget igénylő munkahelyek szülessenek és a helyi vállalatok növekedési lehetőségei is fejlődjenek.

Minden Új-Zéland tervei szerint halad

Az alap elindítása összhangban van a kormány tavaly közzétett kibocsátáscsökkentési tervével. A terv legfőbb célkitűzései közé tartozik, hogy:

  • a végfelhasználók energiafogyasztásának 50 százalékát megújuló energiaforrásból termeljék 2035-re,
  • a villamosenergia 100 százalékban megújuló energiaforrásokból származzon 2030-ra, valamint
  • olyan energiastratégiákat hozzanak létre, melyek által nettó karbonsemleges lehet az ország gazdasága 2050-re.

Elégedettek az érintettek

Chris Hipkins miniszterelnök szerint az alap áttörést hozhat a cleantech szektorban, valamint olyan befektetéseket fog támogatni, amelyek máskülönben nem valósulhattak volna meg. Hangsúlyozta továbbá, hogy Új-Zéland készen áll arra, hogy otthont adjon az éghajlati válság megoldását célzó technológiai beruházásoknak.

Az alap a BlackRock eddigi legnagyobb, egyetlen országot érintő, karbonsemlegességre összpontosító projektje. Larry Fink, a BlackRock elnök-vezérigazgatója méltatta Új-Zéland ambícióit. Nagyra értékeli az ország folyamatos erőfeszítéseit egy rugalmas energiarendszer kiépítéseben és a globális dekarbonizációban való vezető szerepvállalása terén.

Kiemelte továbbá az új-zélandi klímavédelmi infrastruktúra stratégiát, mint a magán- és a közszféra közötti együttműködés lehetséges modelljét az igazságos és méltányos energiaátmenet biztosítása érdekében.

(Forrás: ESG Today)

(Címlapkép: Depositphotos)