Kenterbe veri az MI a pénzügyi alapokat

A ChatGPT által létrehozott fiktív alap jelentősen felülmúlja az Egyesült Királyság 10 legnépszerűbb pénzügyi alapjának átlagát, amelyek együttesen 0,8%-ot veszítettek értékükből ugyanebben az időszakban.

A ChatGPT-alap az eddigi 37 piaci napból 34 napon (87%) teljesített jobban a valós alapoknál. A legnagyobb különbség április 4-én volt köztük, amikor a Chat GPT 4,7%-ot emelkedett, a valós alapok pedig 1,9%-ot estek – ez 6,6%-os különbség.

Az alap létrehozásához a Finder megkérte a ChatGPT-t, hogy hozzon létre egy olyan részvényportfóliót, amely a vezető alapoktól átvett befektetési elveket követi. Az MI figyelmeztetése ellenére, miszerint “nem tud konkrét befektetési tanácsot adni” gyorsan áthidalták a problémát azzal, hogy közölték ez csak egy elméleti gyakorlat.

A ChatGPT végül 38 részvényt választott ki. Az alap eddigi legjobban teljesítő részvényei a Meta, amely közel 30%-kal, a Microsoft, amely 20%-kal, és az Intel Corporation, amely közel 18%-kal emelkedett.

Az MI a pénzügyeket is forradalmasítja

Jon Ostler, a finder.com vezérigazgatója szerint: 

“A felhasználóknak nem kellett sokat keresgélniük, hogy a ChatGPT olyan területeken is segítsen nekik, ahol technikailag nem kellene. Erre már rengeteg példát láttunk korábban. Ott volt például az a személy, aki fordított pszichológiát használt arra, hogy megszerezze az illegális filmstreaming oldalak listáját. Azonban ez nem fog sokáig tartani, ha a fogyasztók nagy számban próbálják meg anyagi haszonszerzésre használni a szoftvert.”

Míg a nagy alapok kifinomult mesterséges intelligencia platformokat használnak részvényválasztásaik finomítására, a ChatGPT továbbra is egy kezdetleges platform, hiányos adatokkal és kevés rálátással a piaci pszichológiára. A Finder 2021-ben végzett kutatása szerint a brit befektetők fele jelenleg a közösségi médiát használja befektetési tanácsadásra.

“Kitől kapna szívesebben tanácsot? Inkább egy képzetlen Tik-tok sztártól vagy egy olyan mesterséges intelligenciától, amely képes feldolgozni több millió adatot a világhálóról és képes személyre szabott tanácsot adni?” – kérdezi Ostler. “Úgy tűnik, hogy az MI demokratizálódása forradalmasítani fogja a pénzügyi szektort. Igaz, még túl korai lenne, hogy a fogyasztók elragadtassák magukat, ha a saját pénzügyeikről van szó. Az alapkezelők azonban talán elkezdhetnek idegesen a válluk mögé nézni. Különösen a miénkhez hasonló ChatGPT-alapok miatt, amelyek jelenleg sokukat felülmúlják.”

(Forrás: Finextra)

(Borítókép: Depositphotos)