Jelentősen visszaesett a kriptocégek finanszírozása

A kriptó startupok finanszírozása 2020 óta a legalacsonyabb szintre esett 2023 harmadik negyedévében. A PitchBook kutatócég adatai szerint a cégek által bevont összeg 63 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az elmúlt évben – a tavalyi FTX-botrány óta – a kockázati tőkebefektetők világszerte “csak” 2 milliárd dollárt fektettek be kriptovalutával foglalkozó cégekbe. Ez első hallásra jelentős összegnek tűnhet, de csak a töredéke (harmada) annak, amennyit az előző évben fektettek ilyen vállalatokba, és még erőteljesebben elmarad a korábbi évek adataitól.

A 2021-es bikapiac idején a fellendülésből a legtöbbet profitáló cégek között található az FTX kriptotőzsde és a nem helyettesíthető tokenek (NFT-k) piacának két nagy szereplője az OpenSea valamint a Yuga Labs. 

Az olyan nagy kockázatitőke-társaságok, mint például a Sequoia Capital, egykor nagy összegeket folyósítottak az FTX-nek. Érdekesség, hogy mind az FTX, mind az Alameda Research (az FTX kereskedési ága) aktívan fektetett be különböző vállalatokba, mielőtt vezetőik büntetőjogi eljárás alá kerültek volna. Portfóliójukban olyan nagy nevek is szerepelnek, mint a stablecoin szolgáltató Circle és Paxos, a blokkláncfejlesztő Aptos Labs és az Anchorage Digital kriptobank.

A startupokban meglévő részesedések az FTX és az Alameda legértékesebb eszközei közé tartoznak. A vállalatok egyéb cégekben meglévő részesedéseinek tömeges felszámolása azonban a kripto startupok értékének további zuhanást eredményezheti.

(Forrás: BNN Bloomberg)

(Borítókép: Depositphotos)