Fokozódik a feszültség a Revolut háza táján

Újra felfokozódott a feszültség a Revolut és a brit pénzügyi szabályozó szervek között. A neobank már több mint két éve szeretne banki engedélyt szerezni az Egyesült Királyságban, ám még mindig nem járt sikerrel. Idő közben több más – kisebb – fintech cég is engedélyhez jutott már, ezért a Revolut háza táján még erősebb az elégedetlenség.

A Revolut egy brit székhelyű fintech vállalat, amely számos pénzügyi szolgáltatást kínál, többek között devizaváltást, betéti kártyákat, gyors és ingyenes pénzküldést, valamint részvény-, drágakő- és kriptovaluta-kereskedelmet. A 2015-ös indulása óta a vállalat gyors növekedést ért el, és több mint 35 országban több mint 28 millió ügyfelet gyűjtött össze.

Sikerei ellenére a Revolutnak számos kihívással kellett szembenéznie a teljeskörű brit banki engedély megszerzésében, amely lehetővé tenné számára, hogy további pénzügyi termékeket, például hiteleket és jelzáloghiteleket kínáljon. A vállalat már több mint két éve tárgyalásokat folytat a Financial Conduct Authority (FCA) és a Prudential Regulation Authority (PRA) hatóságokkal a banki engedély megszerzéséről, a jóváhagyás pontos ütemezése nélkül.

Az elhúzódó folyamat miatt a Revolut vezetősége frusztrált. Azt állítják, hogy a késedelem inkább az iparágat jelenleg sújtó bankválságnak, mint a vállalat kérelmével kapcsolatos problémáknak tudható be. A Revolut vezérigazgatója, Nik Storonsky szerint a szabályozó hatóságok óvatosabbá váltak a közelmúlt bankbotrányai miatt. Ez lassítja le a jóváhagyási folyamatokat is.

Hogyan tovább, Revolut?

Az akadályok ellenére a Revolut tovább növelte felhasználói bázisát és bővítette kínálatát. A vállalat 2021-ben 636 millió font bevételt jelentett, a kriptopénz-kereskedelemből származó díjak pedig a bevételei egyharmadát tették ki. A teljeskörű brit banki engedély hiánya azonban megakadályozta a Revolutot abban, hogy más országokban is teljes mértékben versenybe szálljon, mivel az ottani szabályozók az Egyesült Királyság döntésére is várnak a vállalat kérelméről.

Eközben a Revolutnak más szabályozási kihívásokkal is szembe kellett néznie. Többek között a pénzügyi bűncselekmények megelőzésére irányuló folyamatainak független felülvizsgálatával 2020-ban, valamint a 2021-es pénzügyi kimutatásokkal kapcsolatos kérdésekkel is. A vállalat vezetése továbbra is optimista a banki engedély megszerzésével kapcsolatban, de állítólag azt is fontolóra vette, hogy elhagyja az Egyesült Királyságot, ha a késedelmek folytatódnak.

A nyilvános kritikák, valamint az ország elhagyásának belengetése lépéskényszerbe hozta a brit kormányt. Kemi Badenoch államtitkár sürgősségi találkozót hívott össze a Revolut vezetőségével. Az országnak ugyanis nem áll érdekében teljesen elüldöznie a neobankot. A jelenleg észlelt hiányosságok mellett azonban pusztán jelentősége miatt nem kaphatja meg a teljeskörű banki engedélyt. Erre a problémakörre kell valamilyen megoldást találniuk a feleknek.

(Forrás: Financial Times)

(Címlapkép: Revolut)