Fintech réspiacok

Nap mint nap híreket kapunk arról, hogy újabb bigtechek és óriásszolgáltatók szeretnének minden pénzügyi igényt kiszolgáló szuperapplikációvá válni. Más fintechek azonban kifejezetten bizonyos jól körülhatárolt célcsoportokra koncentrálnak. Sokszor olyan társadalmi rétegeket szolgálnak ki, melyeket egyelőre az inkumbensek és a neobankok is hátrahagyni látszanak. A Fintech Világa mai adásában Suppan Márton és Érczfalvi András műsorvezető néhány különleges rétegszolgáltatást mutatnak be és arról beszélnek, hogy mennyire újszerűek és életképesek ezek az applikációk, különösen a valódi paradigmaváltást ígérő mesterséges intelligencia terjedése mellett.

A Peak szakértője szerint a szuperappoknak megvan a létjogosultsága, hiszen a felhasználók szívesen használnak egyetlen, minden igényre megoldást kínáló felületet. Azonban vannak olyan társadalmi csoportok és élethelyzetek, amelyeket még a legnagyobb szolgáltatók is figyelmen kívül hagytak eddig. Ebbe a körbe tartoznak például a migránsok és menekültek pénzügyeire, segélyezésére irányuló megoldások, de létezik olyan niche fintech is, amely fiatal párok közös pénzügyeit segíti alkalmazásával. A pénzügyi világ diverzifikációját pedig jól illusztrálja, hogy a világ populációjának több mint felét kitevő nők és a nekik szánt szolgáltatások is niche piacnak tekinthetők. Elsők között például a Jefa neobank kínál latin-amerikai nőknek szóló szolgáltatásokat, rámutatva arra a problémára is, hogy a világon 1.4 milliárd embernek nincsen még bankszámlája sem és közülük 1.3 milliárdan nők.

A Fintech Világa legújabb adásából kiderül, hogy ezek az egyedi szolgáltatások mennyire tekinthetőek technológiai vagy termék szintű újításnak. Illetve szó esik arról is, hogy milyen jövője lehet a niche fintecheknek a mesterséges intelligenciával és a szuperappok rendelkezésére álló adattömegek elemzésével perszonalizált szolgáltatások mellett, amelyek már nem csak közösségeket, hanem teljesen egyedi felhasználói igényeket is képesek kiszolgálni.