Fenntarthatóság a pénzügyi szektorban

Mai cikkünkben a fenntarthatóság kérdésével foglalkozunk, különösen nagy hangsúlyt helyezve a fenntarthatósági elvek pénzügyi szektorba történő integrációjára. A klímaváltozás veszélyének növekedése egyre nagyobb terhet helyez a pénzügyi szektor szereplőire is, akik saját működésük mellett az általuk finanszírozott tevékenységek fenntarthatóbbá tétele révén is képesek jelentős változást elérni. Hosszútávon csak az a bank lehet képes a fogyasztók hatékony megszólítására, amely proaktívan reagál napjaink egyik legnagyobb kihívására.

Ahhoz, hogy a bankok környezettudatos pénzintézetté váljanak, először is saját működésüket kell fenntarthatóbbá tegyék. Ez főleg a hitelesség miatt fontos, hiszen az a bank, amelyik fenntarthatóságra próbálja ösztönözni vállalati ügyfeleit, de saját működését továbbra is magas karbonkibocsátás mellett űzi, várhatóan nem tesz majd szert osztatlan népszerűségre ügyfelei körében. A banki működés fenntarthatóvá tételére számos pozitív példa létezik. A brit HSBC a világ nagybankjai közül elsőként érte el a karbonsemleges működést még 2005-ben, azóta számos bank mondhatja el magáról ugyanezt, ilyen például a BNP Paribas és a Bank of America. Tanulságos adat, hogy a Deutsche Bank 2015-ben 230 ezer tonna szén-dioxid emissziót került el környezetkímélő energiaforrások igénybevételével. 

A fent említett bankok sikeres klímastratégiáját látva egyértelmű, hogy a recept adott a pénzintézetek számára működésük környezetkímélőbbé tételére. A leghatékonyabb intézkedések közül a fontosabbak:

  • környezetkímélő energiaforrások igénybevétele
  • céges flotta környezetkímélőbbé tétele
  • céges utak limitálása, gondos menedzselése
  • gazdaságos víz-, gáz-, és áramfogyasztás
  • újrahasznosítható fénymásolópapír használata
  • napelemek telepítése
  • karbonredukciós projektek támogatása 

A saját működés után következhet a bank által finanszírozott tevékenységek „zöldítése”, amire szintén számos opció alkalmas lehet. Az egyik leggyakrabban tett vállalás a vállalati ügyfelek csökkentett karbonkibocsátásra való ösztönzése. A bank ezt úgy tudja kivitelezni, hogy a jelentős karbonlábnyommal rendelkező vállalatok számára a továbbiakban csak akkor nyújt finanszírozást, ha azok ígéretet tesznek a fenntarthatóbb működésre és meg is felelnek a bank által meghatározott kritériumoknak (karbonlábnyom mérete, direkt emissziók csökkentése, céges intézkedések a klímatudatosság érdekében stb.). A brit Lloyds Bank ily módon tett ígéretet arra, hogy 2030-ra 50%-kal csökkenti az általuk finanszírozott tevékenységekhez köthető karbonkibocsátást. A Bank of Australia pedig ennél is tovább ment, vállalati klímastratégiájuk részeként úgy döntöttek, hogy egyáltalán nem folyósítanak hiteleket a fosszilistüzelőanyag-iparban tevékenykedő, valamint szénbányászati és földgázfeltárási projekteket kivitelező vállalatok számára. 

A vállalati hitelek feltételhez kötése mellett egyéb lehetőségek is a pénzintézetek rendelkezésére állnak tevékenységük zöldebbé tételére, ezek közül néhány figyelemre érdemes opciót említünk most meg:

  • zöld kölcsönök (valamilyen környezettudatos célra, például elektromos járművek, vagy napelemek megvásárlására fordítható kölcsönök)
  • zöld kötvények (környezettudatos tevékenységek végzésére fordított források bevonása)
  • zöld jelzáloghitelek (környezetkímélő épületekre felvehető, kedvezőbb feltételű jelzáloghitelek)
  • zöld bankszámlák (újrahasznosítható bankkártya, valamint az ahhoz tartozó bankszámlavezetési díjból karbonredukciós projektek, faültetési programok támogatása)
  • karbonkövetési megoldás (vállalatok számára bankszámla bekötése után becslést nyújt karbonkibocsátásuk mértékéről, segíti őket annak csökkentésében)

Látható tehát, hogy a lehetőség sokszorosan adott a bankok számára, hogy szignifikáns szereplőivé váljanak a klímaváltozás elleni harcnak. Nyugat-Európában és Észak-Amerikában már általánossá vált a banki klímastratégia szükségessége a fogyasztói nyomás miatt, hazánkban azonban még várat magára az érdemi előrelépés. Bármelyik szereplő is dönt először a környezettudatossághoz való elkötelezettség mellett, szinte biztosan kijelenthető, hogy hosszútávon nem fogja azt megbánni.

Bátorfi Botond