Fellép a Google a kriptocsalók ellen

Pert indított a Google egy kriptocsaló csoport ellen, amely állítólag több mint 100 000 embert vert át világszerte. A csalók állítólag a Google Play alkalmazás-áruházat használták ki azzal, hogy hamis befektetési és kriptotőzsdei alkalmazásokat töltöttek fel. A kereset jelzi: a Google komolyan fellép felhasználói védelmében.

A per szerint a vádlottak állítólag hamis információkat adtak meg személyazonosságukról, tartózkodási helyükről és az általuk benyújtott alkalmazások valódi természetéről. Két fő tanúsítottat neveztek meg a perben. A duó állítólag már 2019 óta célozta áldozatait SMS-kampányokkal, online promóciós videókkal és affiliate marketingtevékenységekkel.

Legalább 87 látszatalkalmazást fejlesztettek ki és adtak ki, amelyek célja a felhasználók megtévesztése volt. Az applikációkat úgy alakították ki, hogy a felhasználók hamis számlaegyenlegeket és a befektetések hozamát lássák, azonban a pénzkivétel lehetetlen volt.

Az tech óriás polgári jogi igényeket támaszt a Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO) törvény alapján, valamint szerződésszegéssel is vádolja a csalókat. A RICO törvényt maffiaszerű bűnszervezetek és az utóbbi években rapperek körüli bandák felelősségre vonásánál is alkalmazzák. A szerződésszegés kapcsán pedig minden Google-szolgáltatástól szeretnék eltiltatni az alpereseket.

Hogyan verték át az embereket?

A hitelesség illúziójának fokozása érdekében az alperesek egyes esetekben engedélyezték a kisebb kezdeti pénzfelvételt. Emellett különböző díjakkal vagy minimális egyenleggel kapcsolatos követelményekkel vezettek félre, hogy hozzáférhessenek a pénzükhöz. Ez a taktika arra irányult, hogy még több pénzt csaljanak ki az áldozatoktól. A per részletesen ismerteti ezeket a stratégiákat, kiemelve, hogy a csalók milyen messzire mentek el, hogy kihasználják a felhasználók bizalmát és a rendelkezésükre álló technológiát.

A csalók folyamatosan új csalárd alkalmazásokat hoztak létre a Google által eltávolítottak helyett, különböző taktikákat alkalmazva személyazonosságuk elrejtésére és a Google ellenőrzési folyamatainak megtévesztésére. Mindez 75 000 dollárnyi kiadást hozott a vállalatnak, elsősorban a jogsértések kivizsgálásának, valamint a biztonsági és integritási intézkedések fenntartásának költségei miatt.

Egy a perben említett konkrét alkalmazást, a TionRT-et kriptotőzsdeként mutatták be. A legitimitás látszata ellenére, amelyet állítólagos sajtóközleményekkel támasztottak alá, az áldozatok nem tudtak pénzt kivenni, panaszaikra pedig néma csend fogadta őket. A Google az áldozatok bejelentései révén szerzett tudomást a csaló alkalmazásokról, ami a vállalat kiberbiztonsági csapatának bevonásához vezetett.

(Forrás: CNBC)

(Címlapkép: Depositphotos)