Ezek a fintech cégek hagyták ott az Angol piacot 2020-ban

Az idei év elég sok megpróbáltatást tartogatott a fintech szektornak, és emiatt sok cég kénytelen volt korlátozni, vagy akár teljesen fel is függeszteni a szolgáltatását, annak érdekében, hogy túlélje ezt az időszakot.

Ha 2020-ról beszélünk, ma mindenki azt mondaná, hogy ez a Covid-19 éve volt, de nem mehetünk el még egy nagyon fontos gazdasági esemény mellett, ez pedig az idén lezajlott Brexit, mely alapvetően átalakította a szigetország, és vele együtt Európa életét is. Természetesen minden fintech cég célja a folyamatos növekedés, hogy egyre nagyobb területet fedhessen le a szolgáltatásaival, és így minél több ember pénzügyi életének lehessen napi szinten a részese, de ezeket az idealista elveket sajnos néha felülírja a pénz, és előfordul, hogy egyszerűen nem éri meg megtartani egy adott piaci szegmenst, és bármennyire is az elvek ellen van, meg kell lépni a távozást.

Az alábbi listában összeszedtük azokat a nagyobb cégeket, akiket a Brexit az idei évben távozásra kényszerített Angliából.

N26

A német alapítók által létrehozott neobank, az N26 már régóta készült rá, hogy végre megvethesse a lábát a szigetországban, ami nem is csoda, hisz ez a piac jelenleg az egyik legfejlődőképesebb régió, de kicsivel a Covid-19 vírus tavaszi berobbanása előtt megérkezett a bejelentés, hogy el is hagyják az országot.

A cég alapítói, Valentin Stalf és Maximilliam Tyenthal a döntésüket követően azt nyilatkozták, hogy mivel a cég Európai Uniós banki licensszel is rendelkezik, és teljesen bizonytalan, hogy milyen jogi megállapodások születnek majd Anglia és az EU között, így valószínű a Brexit lezárulta után nem is lesz joguk már a szigetországban szolgáltatni, emiatt a bizonytalanság miatt pedig végül a teljes kivonulás mellett döntöttek. Kiemelték, hogy ugyan ez egy nagy visszalépés a cég életében, de átcsoportosítják az erőiket, és ezután még nagyobb hangsúlyt fektetnek majd az Egyesült Államokbeli növekedésükre, valamint az EU többi országára is igyekeznek majd több figyelmet fordítani.

Robinhood

Az amerikai fintech óriás, a Robinhood 2019 novemberére tervezte kiterjeszteni a jelenlétét a szigetországra, mely később 2020 első negyedévére tolódott, de az előkészületek végül kivonulással zárultak, és a cég tavasszal bejelentette, hogy sajnos mégsem indítják el a pénzügyi szolgáltatásaikat, vagy legalább addig biztosan nem, amíg meg nem születnek és teljesen le nem zárulnak a jogi megállapodások Anglia és a világ többi országa között.

A cég egy nyílt levélben kért elnézést mindenkitől, aki már feliratkozott a szolgáltatásra, és rövid magyarázatában kiemelte, hogy sajnos a Brexit okozta kiszámíthatatlanságának tudható be a jelenlegi döntésük. Igaz hamarosan megszüntetik a dedikált weboldalukat, valamint hivatalosan is értesítenek minden ügyfelet a szolgáltatás visszavonásáról, de azt kiemelték, hogy ettől még nem mondanak le a szigetországi piacról, és remélhetőleg a közeli jövőben újra nekikezdenek majd az előkészületeknek, ha már rendelkeznek hozzá a megfelelő jogi háttérrel és tudással.

Holvi

A Finn fintech, a Holvi az év közepén jelentette be, hogy végül kivonul a szigetországi piacról, pedig az év elején még az állt a kommunikációjuk középpontjában, hogy a Brexittől függetlenül megpróbálnak továbbra is jelen maradni az országban.

A cég alapítója, Antti-Jussi Suominen az év elején még azt nyilatkozta, hogy bármit is hozzon a Brexit, az az egy biztos, hogy az angol piacon jelenleg hat millió cég vár arra, hogy napi szinten kaphasson pénzügyi segítséget, és ezt nem helyezhetik figyelmen kívül, de hat hónappal később már sokkal szkeptikusabb hangnemben nyilatkozott a helyzetről, és bejelentette, hogy a cég korlátlan időre felfüggeszti szolgáltatásait, és inkább a finn és a német piacra helyezi a hangsúlyt a további növekedéshez.

Lydia

A párizsi székhelyű Lydia idén hatalmas növekedést tudhat maga mögött mivel nem kevesebb, mint 86 millió dolláros befektetésben részesült, mely a valaha volt legnagyobb befektetési összeg, amit francia fintech cég kapott.

Növekedés ide vagy oda, sajnos nem érintette pozitívan a hír a szigetországot, mert ezzel együtt a Lydia azt is bejelentette, hogy végleg befejezi ott a szolgáltatását. Igaz, elég szűkszavúan nyilatkozott a cég döntéséről, de az kiderült, hogy túl nagy átalakításokra lenne szükség, hogy megfeleljenek az új jogi elvárásoknak, így pedig nem tudnák ugyanazt a szolgáltatást nyújtani, mint eddig, emiatt pedig inkább teljesen visszalépnek az Angol piacról, mintsem, hogy csak korlátozottan vehessenek részt az amúgy is kiélezett piaci versenyben.

Forrás: altfi

Szerző: Horváth Tamás