Erősödőben a zöld fintechek

Nemrég publikálta a klímaváltozással foglalkozó európai és észak-amerikai fintechekről szóló riportját a CommerzVentures kockázatitőke alap. Az adatokból egyértelműen látszik, hogy a fintech szektor ezen szegmense hatalmas növekedés mellett rekordévet zárt 2021-ben, az idei év pedig várhatóan további fejlődést hoz majd. A folytatásban a riport legfontosabb tanulságait összegezzük röviden.

  1. 2021-ben 1,2 milliárd dollár finanszírozáshoz jutottak a zöld fintechek, ez az összeg háromszorosa az eddigi összegnek. Ez azt jelenti, hogy a korábban ismert 292 európai és észak-amerikai zöld fintech 2020 végéig összesen vont be 400 millió dollárt működése során.
  1. Nem gyakran mondhatjuk ezt, de ebben a szegmensben Európa vezet Észak-Amerika előtt, ami a bevont tőke összértékét illeti. Az öreg kontinensen 624, míg a tengerentúlon 576 millió dollárt vontak be a fenntarthatósággal és klímavédelemmel foglalkozó szereplők. Ami a vállalatok által bevont átlagos összeget illeti, az Egyesült Államok ezen a téren első helyen áll. 
  1. A legtöbb zöld fintech kifejezetten fiatalnak számít, 68%-uk például még a magvető, vagy elő-magvető finanszírozási körnél jár, míg 23% már túl van a Series A körön. Ennél tovább csupán 9% jutott ezidáig. Drasztikus, ugyanakkor nem meglepő, hogy ennyire fiatal ez az alszektor, ugyanis a fenntartható pénzügyi megoldások térnyerése az elmúlt 2-3 évben vált igazán látványossá. Érdekes lesz látni, hogy a következő években milyen ütemben folytatódik a fejlődés és mikor láthatjuk az első igazán méretes tőkeemeléseket a piacon. 
  1. A legtöbb zöld fintech a karbonsemlegesítés és karbonkövetés területén aktív. A CommerzVentures kutatása szerint előbbivel 101, utóbbival 68 fintech foglalkozik, de 29 fintech segíti klienseit a társadalmi célú befektetések kivitelezésében (impact investing). A további tevékenységi körök között megtalálható az ESG jelentések készítése, a klímaváltozással kapcsolatos kockázatkezelés, a fenntartható bankolás, az ellátási lánc elemzés, a zöld finanszírozás, valamint a karbonkreditekkel való kereskedelem. 
  1. A szegmenset egyértelműen a B2B fintechek uralják, akik közel hatszor annyi tőkéhez jutottak 2021-ben, mint a B2C modell szerint működő startupok. A növekedés is látványosabb volt a B2B szegmensben, itt 3,4-szeres emelkedést hozott az év, míg a B2C szegmens esetén ez a ráta kétszeres volt. 
  1. A jövőre nézve fontos tematikát jelentenek majd a decentralizált pénzügyek a zöld fintechek körében, legalábbis feltétlenül erre számít a CommerzVentures szakértői gárdája. Erre jó példa a karbonkredit kereskedelem, valamint a szén-dioxid tokenizáció, melyek egyaránt átláthatóvá és követhetővé teszik a fenntarthatósági kötelezettségek és vállalások teljesülését, a blockchain technológia pedig ezen a területen számos előnyt kínálhat a piac szereplőinek. 

Forrás: Finextra

Bátorfi Botond