Éles versenyt hozott a múlt hét

Bár múlt héten nem született új unikornis, mégis érdekes volt a fintech cégek tőkebevonási versenye. A legnagyobb befektetést szerző Solaris körülbelül 4 millió dollárral előzte meg a Moove-ot. A Succinct Labs pedig egy jelentős kezdeti tőkebevonással robbant be a köztudatba.

Újabb tőkebevonási fordulót tudhat maga mögött a Solaris: Series F fordulóját zárta le múlt héten, amely 96 millió eurós (körülbelül 104 millió dolláros) tőkeinjekciót hozott. Immár 450 millió eurónyi tőkét vonzott be a német fintech.

A Solaris egy Banking-as-a-Service platformként robbant be a köztudatba. Platformja lehetővé teszi, hogy ügyfelei pénzügyi képességek és infrastruktúra nélkül is igénybe vegyenek, valamint saját klienseiknek is pénzügyi megoldásokat kínáljanak – többek között bankszámlákat, bankkártyákat és hiteleket.

Nemzetközi nem-pénzügyi vállalatoktól kezdve az innovatív fintech startupokig különféle méretű és tevékenységű cégekkel dolgozik együtt a Solaris. Európában és Indiában több mint 750 alkalmazottat foglalkoztat, és 2022-ben 130 millió eurós nettó árbevételt ért el.

Erősíti fintech jelenlétét az Uber

Mindössze néhány millió dollárnyi összeggel maradt el a Moove tőkebevonása a Solarisétól. A vállalat 100 millió dollárt vont be Series B fordulója keretein belül. A tőkeinjekciónak köszönhetően már 750 millió dollárt ér a cég. A befektetést az Uber vezette, vélhetően jelentős üzleti megfontolásból.

A Moove személyszállítással foglalkozó vállalkozók számára kínál járműfinanszírozást. Már több mint 20 ezer vállalkozónak nyújtott hitelt, akiken keresztül 30 millió úthoz járult hozzá. Ökoszisztémájában fontos szerepet játszik a megújuló energia: elektromos járművek kínálata mellett töltőállomásokban is érdekelt. A Moove jó úton halad a nyereségesség felé, és jelentős növekedési lehetőségek állnak előtte. A bevont tőkével 16 országra terjesztheti ki szolgáltatásait 2025-ig, valamint járműkínálatát is 45 ezresre bővíti.

A fintech cég többek között az Uber sofőrjeinek is segít az autóvásárlásban, így az Ubernek is haszna származik a Moove sikereiből. Minél könnyebb kedvező hitelekhez jutni, annál könnyebb Uber sofőrré válni – méghozzá új autókkal. Mindez növekvő kínálathoz vezethet a sofőrök oldalán és lejjebb nyomhatja az árakat, az új autók adta kényelem mellett. Végül az Uber felhasználói jobb árakat és színvonalasabb szolgáltatásokat kaphatnak, amely tovább erősíti a vállalat piaci helyzetét.

Nincs szükség bizalomra

A múlt hét harmadik legnagyobb tőkebevonását a Succinct Labs tudhatja magáénak. A blockchain startup 55 millió dollárt vont be egy kombinált magvető és Series A tőkebevonási fordulóban.

A Succinct Labs úgynevezett zero-knowledge proof (magyarul nem feltáró bizonyítás) megoldásokra szakosodott. A zero-knowledge proof keretein belül az egyik fél (a bizonyító) bebizonyíthatja egy másik félnek (a hitelesítőnek), hogy egy állítás igaz, anélkül, hogy bármilyen információt közvetítene azon a tényen kívül, hogy az állítás valóban igaz. Lényegében bizalom nélkül hihet egymásnak a két fél.

Vegyünk egy hasonlatot. A zero-knowledge proof felfogható egy játékként, amelyben bebizonyítjuk, hogy tudunk egy titkot anélkül, hogy felfednénk, mi is az a titok. Tegyük fel, hogy létezik egy titkos recept egy különleges tortához, és be akarjuk bizonyítani valakinek, hogy valóban ismerjük a receptet anélkül, hogy elárulnák mi a pontos recept. Megsütjük a tortát, és megmutatjuk a másiknak. Mikor meglátják a tortát, felismerik, hogy a titkos recept alapján készült, mert az íze pont olyan, amilyennek lennie kell – de még mindig nem tudják, hogy mik az összetevők. Összességében így bebizonyítottuk, hogy ismerjük a titkot anélkül, hogy felfedtük volna magát a titkot.

A protokollt az informatikában és a kriptográfiában használják az adatvédelem és a biztonság biztosítására, lehetővé téve a tudás bizonyításának megosztását anélkül, hogy magát a tudást ténylegesen megosztanák. A blockchain területén is felkapott a zero-knowledge proof, mivel képes tovább erősíteni a blockchain által kínált transzparenciát.

(Forrás: Crunchbase)

(Címlapkép: Depositphotos)