DeFi Ismertető

A DeFi mozaikszó a Decentralized Finance szavakat foglalja magában. Ez a megnevezés azokat a decentralizált megoldásokat fedi, melyek a blokklánc technológiára épülnek. A ilyen megoldások digitális eszközökön és eljárásokon, okosszerződéseken és decentralizált alkalmazásokon (DApps) alapuló nyilvános pénzügyi rendszereket jelentik. Jellemzően különböző nyílt forráskódú, harmadik felek által is programozható blokklánc rendszereken alapulnak, legismertebb és legnépszerűbb ilyen az Ethereumon.

A DeFi célja a pénzügyi közvetítők (bankok, biztosítók, pénzforgalmi szolgáltatók), tehát a harmadik felek kizárása a pénzügyi rendszerekből, ezzel peer-to-peer (személyek közötti) piacteret létrehozva a felhasználók számára.

A DeFi a közvetlen pénzmogtagáson kívül más pénzügyi felhasználásra is alkalmas, mint például a  hitelezés, letétkezelés, biztosítás, crowdfunding, derivatívák vagy fogadások.

A tradicionális hitelezés esetén például szükség van egy központi szereplőre, (például egy bankra), aki a bemeneti oldalon beszedi az emberek betéteit, a kimeneti oldalon pedig hitelezés formájában kihelyezi azokat. A DeFi világában azonban nincs központi szereplő, nincs bank. Csak hitelezők és hitelt felvevők vannak akik között a megállapodást okosszerződés szavatolja.

OkosszerződésAz okosszerződés pragmatikusan definiált feltételekből áll. A szerződéskötéshez szükséges feltételeket az okosszerződésben definiált program folyamatosan figyeli és amennyiben ezek teljesülnek úgy az ügylet automatikusan és visszavonhatatlanul létrejön. Például amikor kézbesítenek egy megrendelt terméket annak sikeres átvétele során az eladó megkapja a pénzt.  Az okosszerződések nyilvános blokkláncokon (mint például az Ethereum) nyilvánosak és visszavonhatatlanok.
Ha az okosszerződés végrehajtásához szükségesek külső adatok, akkor azt rendszerint egy megbízható harmadik fél szolgáltatja aki orákulumnak nevezünk.
Orákulumok típusaiSzoftveres orákulumAz adatokat egy online forrásból (API-n keresztül) biztosítja.
Hardveres orákulumAz adatokat egy hardveres szenzortól nyeri.
Konszenzus alapú orákulumEgyszerre több forrásból szerez adatokat, és azokat összeveti, adott esetben átlagolja.

A DeFi projektek úgynevezett liquidity poolokkal működnek, melyeket a projektet finanszírozó felhasználóknak kell feltölteni. A feltöltésért cserébe a felhasználók bevételhez jutnak a hozzájárulásukért. Ennek a hozzájárulásnak a mértékét a rendszer automatikusan határozza meg a kereslet kínálat mértékében.

A DeFi célja egy olyan pénzügyi ökoszisztéma létrehozása, amely mindenki számára nyitott és csökkenti annak a szükségességét, hogy központi szereplőt kelljen megbízniuk a résztvevőknek. 

Programozható blokkláncok

A DeFi alkalmazások programozható blokkláncokra épülnek, ahol a láncban lévő elem csomagjaként egy program is helyet kap ami nem más mint az okosszerződés. A fejlesztők ezeken a programozható blokkláncokon olyan alkalmazásokat programozhatnak, amelyek digitális eszközöket hozhatnak létre, tárolhatnak és kezelhetnek.

Forrás: Youtube

Seres Krisztián