Csökkent a Revolut értéke

A Triplepoint Venture Growth 15 százalékkal csökkentette saját számításai alapján a Revolut értékelését. Az amerikai befektetői cég így 28 milliárd dollárra becsüli a vállalatot. A Revolutot mostanában a piac a legutóbbi, 2021 nyarán végrehajtott tőkebevonások szerint méri fel. Akkor 33 milliárd dolláros értéket tulajdonítottak a brit fintechnek.

A Triplepointhoz hasonló kockázatitőke-befektetők gyakran módosítják a tulajdonukban lévő vállalatok értékelését, sokszor függetlenül magától a kérdéses vállalkozástól. A Triplepoint által eszközölt leminősítés vélhetően az első ilyen eset a Revolut történetében. A Triplepoint egyébként 25920 Revolut-részvényt birtokol, melyeket 2017-ben vásárolták meg. Ezeknek értékét csökkentették múlt héten 10,1 millió dollárról 8,6 millió dollárra. Emellett mérsékelte a további részvények vásárlására feljogosító opciók értékét is.

A Revolut szóvivője azt nyilatkozta az eseménnyel kapcsolatban, hogy nem bocsátkoznak találgatásokba a saját értékelésükkel kapcsolatban. Véleménye szerint a legutóbbi finanszírozási körük óta nem változott semmi. A vállalat továbbra is jól teljesít a világ számos piacán, szolgáltatásaik népszerűek a felhasználók körében.

A Revolut nem jelezte, hogy csökkentette volna saját értékbecslését. A technológiai szektorban elharapódzó létszámleépítésre sem kényszerültek, sőt folytatják a munkaerő bővítését. Emellett nem szorultak újabb tőkeinjekciókra sem, ami egyébként a gyenge lábakon álló fintech cégeknél gyakran alkalmazott eszköz a veszteségek kompenzálása érdekében. Egyébként más nagy hírű fintech szereplők, köztük a Checkout.com és a Klarna az elmúlt hónapokban drasztikusan csökkentették értékbecslésüket. Ennek hátterében a nyilvánosan kereskedett technológiai részvények értékének zuhanása és az ezt kiváltó magasabb kamatkörnyezet állnak.

Mégis miért most csökkentették a Revolut értékét?

A cég a múlt héten tette közzé a régóta halogatott 2021-es pénzügyi jelentését. Ahány kérdést megválaszoltak ebben, legalább annyi újabb kérdés is felvetődött a vállalat jövőjével kapcsolatban. Örömteli hír volt a befektetők számára, hogy a cég története során először könyvelhetett el nyereséges évet. Az viszont árnyalja a képet, hogy a Revolut által alkalmazott BDO könyvvizsgáló cég szerint fennáll a kockázata annak, hogy a 636 millió fontos árbevételből 477 millió fontot tévesen mutattak ki. Ez a hír értelemszerűen csökkenti a befektetők cégbe vetett bizalmát, és nem is olyan meglepő, ha a piaci értékelést is újragondolják. További negatív tényezőnek számít, hogy a Revolutnak még mindig nem sikerült banki engedélyt szereznie Nagy-Britanniában.

A vállalat még az alacsonyabb értékelés mellett is Nagy-Britannia legértékesebb fintechje marad.

(Forrás: msn)