Csalódást keltően indult 2023

2018 óta minden évben a fintech ágazat vitte haza a kockázati tőkebefektetések legnagyobb részét Európában a Sifted beszámolói alapján. A 2023-as finanszírozási adatok azonban eddig arra utalnak, hogy idén nehezen tudja megtartani vezető helyét a fintech szektor. 

Az európai fintechek 2023 első negyedévében 2 milliárd dollárt gyűjtöttek be, ami 83 százalékos visszaesés a tavaly ilyenkorihoz képest. Ez kevesebb, mint a klímatechnológiai startupok (2,6 milliárd dollár) és a deeptech startupok (2,9 milliárd dollár) által felvett összeg. 

2022 első negyedévében az európai fintechek 9,7 milliárd dollárt gyűjtöttek. Ezzel szemben a 2023-as számok sokkal visszafogottabbak. Az első negyedévben az összes bevont összeg 2 milliárd dollárra csökkent, és a megkötött ügyletek száma is jelentősen visszaesett. Az év első három hónapjában 212 finanszírozási kör zárult le – ez a legkevesebb 2015 negyedik negyedéve óta. Az elmúlt hét évben minden negyedévben 300-nál több kör volt a standard a fintechek esetében.

A klímatechológiai és deeptech startupok lenyomják a fintecheket

Míg Európában minden technológiai ágazatban csökkent a finanszírozás mértéke tavalyhoz képest, ez mégis a fintecheket sújtotta messze a legjobban.

Az egészségügyi technológia (healthtech), amely történelmileg egy kevésbé jól finanszírozott ágazat, majdnem egy szinten volt a fintech-hez képest. Az ágazatban működő startupok 1,9 milliárd dollárt gyűjtöttek az első negyedévben. A befektetők szerint ez részben az általánosabb makrotrendeknek köszönhető.

Forrás: Sifted

Az óriási tőkebevonások ideje már a múlté

2022 első negyedévében a fintech-finanszírozást összességében néhány nagy összegű (100 millió dollárt meghaladó) ügylet segítette. Ezek közt volt a Checkout.com 1 milliárd dolláros, valamint a Qonto 552 millió dolláros D-sorozatú tőkebevonása. 

2023 első negyedévében ez mindössze két európai fintech cégnek sikerült. Az egyik az Abound (korábban Fintern) brit fogyasztói hitelező, amely márciusban 250 millió fontos tőkefinanszírozási kört vett fel a GSR Ventures, a Hambro Perks és a K3 Ventures társaságoktól. A másik a Ledger francia kriptotárca gyártó, amely márciusban 109 millió dollárt kapott olyan befektetőktől, mint a Molten Ventures, a True Global Ventures és a Cathay Innovation. Tavaly ilyenkor a 10 legnagyobb fintech finanszírozási forduló közül a Wayflyer 150 millió dolláros tőkebevonása volt a legkisebb.

Az üzleti célú (B2B) fintechek az év első három hónapjában 950 millió dollárt gyűjtöttek, ami majdnem kétszerese a fogyasztói (B2C) fintechek által bevont összegnek (596 millió dollár). Igaz, a teljes összeget az Abound 250 millió fontos tőkeemelése is torzította. A B2B fintechek 128 üzletet kötöttek az év első negyedévében, míg a B2C fintnechek csak 35-öt. 

(Forrás: Sifted)

(Borítókép: Depositphotos)