Bookkeepie – jóval több mint egy könyvelő kereső alkalmazás 

Hogyan találjam meg a vállalkozásom számára az ideális könyvelőt? – a kérdést évente több tízezer vállalkozó teszi fel. A Bookkeepie szolgáltatása erre az igényre épül. A platform összeköti a könyvelőket, az adótanácsadókat a szolgáltatásaikat kereső vállalkozásokkal, hatékonyan, egyszerűen. Az elmúlt évek kihívásairól és a jövőbeli tervekről Turay Diával, a vállalkozás társalapítójával beszélgettünk.

Turay Dia a Bookkeepie társalapítója, Vizsy Andrással közösen 2020. tavaszán indították el a céget. Dia dolgozott tanácsadóként folyamatfejlesztés és stratégia fókuszú projekteken, majd banki stratégiai és controlling területen szerzett tapasztalatot. András szintén tanácsadóként kezdte a pályáját először itthon, később az USA-ban, majd egy digitális termékeket fejlesztő cég üzletfejlesztési vezetője volt. Dia a pénzügyi és operációs területekért felel, valamint a szakmai tartalmak tartoznak hozzá, míg András ügyvezetőként a nemzetközi terjeszkedés, a termék- és üzletfejlesztési területeket viszi.

Hogyan született meg a cég megalapításának ötlete?

Andrissal már gimnázium óta ismerjük egymást, egyetemre is egy helyre jártunk, ugyanarra a szakirányra, és ugyanannak a diákszervezetnek is voltunk a tagjai. Már ebben az időben is sokat beszéltünk arról, hogy jó lenne egyszer közösen dolgozni, közösen építeni valamit – aztán nagyjából 10 év nagyvállalati tapasztalattal felvértezve eljött az idő, hogy bele is vágjunk. Ehhez kellett az, hogy Andris az USA-ban töltött időszak után tartott egy év alkotói szabadságot, amikor cca. 200 ötletet írt össze. Ezekből találtuk a legjobbnak a Bookkeepie elindításának lehetőségét, részben személyes tapasztalatok, részben kutatásaink alapján. (Andrisnak személyes kötődése is van a témához, mivel az anyósa bérszámfejtő.)

Milyen ügyfélproblémát próbál megoldani a vállalat? Hogyan segíti, gazdagítja ügyfeleit termékeivel, szolgáltatásaival?

A Bookkeepie egy online platform, ami összeköti az egyéni vállalkozókat és a kis- és középvállalkozásokat a számukra leginkább megfelelő, megbízható könyvelővel. Legalábbis innen indultunk, könyvelő keresőként – aztán az ügyfelek igényei mentén bővítettük a szolgáltatás palettát. Ma már az induló vállalkozásoknak segítünk megtalálni a számukra optimális vállalkozási és adózási formát, lehetőséget biztosítunk a vállalkozás bejegyzésére teljesen online folyamat keretében (ügyvéd partnerrel), illetve egy olyan, megbízható könyvvelővel kötjük össze a vállalkozókat, aki igazi szakértő az adott iparágban (hiszen egy könyvelő sem érthet minden területhez egyformán jól), és akiről ügyfelei elégedett ajánlásokat írnak. 

Ezzel a három szolgáltatással (konzultáció, bejegyzés, könyvelés) a vállalkozóvá válás első három lépését teljesen online lefedtük. Ahhoz azonban, hogy működő képes is legyen egy újonnan alapított vállalkozás (számlát tudjon kiállítani a vállalkozó), még két nagyon fontos lépés hiányzik: a vállalkozói számla és az online számlázó. 2023 vége óta a Bupa-val (számlázó) és az MBH-val (bankszámla) együttműködve már a teljes folyamatot lefedjük, egy folyamatban, ügyfélszolgálati támogatással – ami a visszajelzések alapján óriási segítség. Nagyon sok vállalkozó küszködik azzal, hogy ügyvédet és könyvelőt is találjon, külön-külön egyeztessen velük, ha így kell a vállalkozást elindítani akkor az egy hosszadalmas, nehézkes és töredezett folyamat lesz. 

Miben különbözik a cég a piacon lévő versenytársaitól?

Szakember keresőből több is van a piacon, de csak 1-2 specializálódott könyvelő keresésre. Hozzájuk képest nagy előnyünk, hogy mi nem egy listát mutatunk csak, hanem a saját fejlesztésű alkalmazásunk segítségével olyan könyvelővel kötjük össze a vállalkozókat, aki sok hasonló vállalkozást könyvel, pontosan ismeri azt az iparágat, ráadásul a többszáz, valós ügyfelek által írt értékelés garantálja (ez a legnagyobb ilyen adatbázis az országban), hogy megbízható szakemberrel kötjük össze. Mivel a könyvelő a vállalkozók bizalmi embere (mégis csak a vállalkozása pénzügyeit bízza rá), sokan még mindig ismerősöknél kérdeznek körbe, ha könyvelőt keresnek – de már ugyanannyian keresnek online is (és ez az arány egyre nő), mi pedig hisszük, hogy sokszáz, hozzám hasonló vállalkozó véleménye egy könyvelőről relevánsabb, mint a sógoromé, leginkább azért, mert két eltérő profilú vállalkozásnak ritkán lesz ugyanaz a könyvelő a legjobb választás. 

Az első vállalkozásukat indítók számára pedig mi vagyunk az egyedüliek a piacon, akik a teljes folyamat során tudjuk fogni a kezüket, segítünk nekik eligazodni a vállalkozási és adózási formák között: teljesen online, szakember támogatásával tudják velünk elindítani a vállalkozásukat. 

Mi lehet a vállalkozást fenyegető legnagyobb veszély az elkövetkező években?

A szabályozás olyan mértékű egyszerűsödése, hogy sok vállalkozónak nem lesz szüksége könyvelőre. Noha vannak ilyen irányba mutató törekvések (például az eÁfa rendszer), azt gondoljuk, hogy – bár a digitalizációval összefüggésben szerepük átalakul, de – továbbra is szükség lesz könyvelőkre, csak sokkal inkább tanácsadói szerepkörben, és nem az adminisztratív feladatok elvégzéséhez. 

Milyen tervek vannak a szolgáltatások és termékkínálat bővítésére?

Egyrészt hamarosan kilépünk az országhatáron túlra, másrészt szeretnénk mélyíteni a Bookkeepie szolgáltatásait, hogy személyre szabottabb, relevánsabb segítséget tudjunk adni a vállalkozásoknak. Kicsit bővebben: pont a hetekben indul el a szolgáltatásunk Romániában, és további két országban tervezünk indulni idén. Itthon pedig nagyobb hangsúlyt helyezünk az edukációs tartalmakra, illetve az iparág-specifikus, személyre szabott támogatásra, elsősorban az új vállalkozók számára. Ezen dolgozunk partnereink segítségével, és célunk az, hogy ha valaki vállalkozást szeretne indítani, vagy meglévő vállalkozásához másik könyvelőt keres, akkor mi jussunk először eszébe. 

Víziótok szerint a fintech szektor hol tart majd 5 év múlva?

Azt látjuk, hogy egyre több területen használják a generatív mesterséges intelligenciát, integrálódik a fintech folyamatokba – ez pedig egyre inkább személyre szabott megoldásokat tesz lehetővé. Sok ilyen megoldást startup szereplők hozhatnak el a nagy, inkumbens szereplőknek (például a bankoknak), és látszik is, hogy egyre több a bank-startup együttműködés. A bankok és más nagy fintech szereplők már most óriási adatvagyonon ülnek, amit a következő években a mesterséges intelligencia segítségével sokkal jobban ki tudnak majd használni, jobban megérthetik az ügyfeleik, felhasználóik viselkedését, javíthatják a kockázatkezelést valamint a csalásérzékelést is, és persze személyre szabottabb szolgáltatásokat nyújthatnak.

A cikk a Magyar Fintech Szövetség és a Peak együttműködési megállapodása keretében jelent meg, amelynek célja a magyar fintech cégek bemutatása és megismertetése a minél szélesebb körű nyilvánossággal.