Bekövetkezett a második legnagyobb amerikai bankcsőd

Becsődölt a First Republic Bank, amely nem is olyan rég még a 14. legnagyobb bank volt az Egyesült Államokban. A hitelintézet irányítását a bankbetéteket biztosító kormányzati ügynökség, a Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) vette át. Amint megjöttek a hírek az átvételről, már meg is érkeztek a legújabb fejlemények – a JPMorgan Chase az eszközállomány jelentős részét felvásárolja.

A First Republic Bank bedőlése az Egyesült Államok második legnagyobb bankcsődjét jelenti. Korábban a Fintech.hu is beszámolt arról, hogy a csőd szélére került a hitelintézet. Hétfőn mindez biztossá vált, azonban egyelőre úgy tűnik, hogy sikerült a szabályozóknak kézben tartani a szituációt.

Az ügylet biztosítja a First Republic ügyfelei által elhelyezett betétek védelmét. A JPMorgan Chase átvette a bank eszközeinek, valamint biztosított és nem biztosított betéteinek túlnyomó többségét. Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója kijelentette, hogy a felvásárlás a részvényesek számára is előnyös, a jövőben várhatóan jelentősen növekedhet a bank nyeresége.

A JPMorgan Chase összesen 10,6 milliárd dollárt fizet az FDIC-nek a First Republic eszközeiért, valamint 25 milliárd dollárnyi betétet visszaad azoknak a bankoknak, amelyek korábban ki akarták segíteni a First Republicot.

Az ügylet keretein belül azonban 50 milliárd dollárnyi finanszírozást kap az FDIC-től. Továbbá a következő 5-7 évben a First Republic egyes hitelportfólióin keletkezett veszteségek 80 százalékát is fedezni fogja az FDIC. Előnyös továbbá az is, hogy az akvizícióval nem kell átvenni a First Republic vállalati adósságát.

A JPMorgan Chase várhatóan 2,6 milliárd dolláros egyszeri nyereséget könyvel el az akvizícióból, de 2024 végéig várhatóan 2 milliárd dollárt költ szerkezeti átalakításokra.

Összességében az amerikai pénzügyminisztérium, a United States Department of Treasury szerint sikerült megfelelően kezelni a helyzetet. Az egész ügylet 13 milliárd dollárba kerül az FDIC-nek, és közvetetten az összes amerikai banknak, ugyanis ők pénzelik az ügynökséget.

(Forrás: CNN)

(Címlapkép: Depositphotos)