A világ legnagyobb alapkezelője is nyit a kriptók felé

Az egyik legnagyobb pénzügyi intézmény, a BlackRock – amely majdnem 10 ezer milliárd dollárnyi eszközt kezel -, kérelmet nyújtott be az amerikai Tőzsdefelügyelethez (SEC) egy bitcoin tőzsdei alap (ETF) létrehozására. Bár a termék technikailag egy bizalmi alapnak tekinthető, szakértők szerint funkcionálisan megegyezik egy igazi ETF-fel.

Mi a különbség?

Az ETF (Exchange-Traded Fund) egy olyan befektetési alap, amelyet a tőzsdén kereskednek, hasonlóan a részvényekhez. Az ETF-ek általában egy adott részvényindexet, árucikket (pl. arany, bitcoin), kötvényt vagy egyéb eszközt követnek. 

A bizalmi alap (vagy más néven tröszt) ezzel szemben olyan jogi entitás, amely más személy vagy entitás javára tartja és kezeli az eszközöket. A vagyonkezelő jogilag köteles az alap eszközeit a kedvezményezett érdekeinek megfelelően kezelni. 

Jelen esetben például a cég bitcoint vásárol és tart, és a vállalat részvényeinek értéke a mögöttes bitcoin értékével együtt emelkedik vagy csökken. A befektetők nem birtokolnak közvetlenül bitcoint, hanem az alapkezelő részvényeit birtokolják, amely mögött az általuk tartott bitcoin áll. A fő különbség tehát a struktúrában és a működés módjában rejlik. Az ETF egyfajta alap, amellyel a tőzsdén kereskednek, míg a tröszt egy olyan bizalmi kapcsolat, amelyben a vagyonkezelő egy másik fél javára tart eszközöket.

BlackRock kontra SEC

A BlackRock szinte veretlen az SEC-vel szemben, már ami a kérelmek jóváhagyását illeti. A Bizottság 575-1 arányban, a vállalat majdnem minden eddigi ETF-kérelmét jóváhagyta. Más vállaltról ez azonban már nem mondható el. Sok befektetési cég kérelmezett bitcoin ETF-et 2013 óta, de a felügyelet elutasította azokat, piaci manipulációval kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva.

A BlackRock ETF-kérelme azonban más, mint a többi, mivel a cég nem egy átlagos alapkezelő, hanem a legnagyobb alapkezelő a világon. A kérelem benyújtása is meglepő időben érkezett, mivel az SEC idén szigorúbban lépett fel a kriptoszektor ellen. Ráadásul a kérelem szerint a Bank of New York Mellon – egy szintén jó nevű pénzintézet – lenne a letétkezelője a tröszt készpénzállományának. A jelenlegi szabályozói környezetben nehéz lesz elfogadtatni a kérelmet, azonban kétségtelen, hogy a Wall Street-i óriás elég jó esélyekkel indul.

Forrás: decrypt.com

Borítókép: Depositphotos