A szerelem ára: Csalók a randiappokon

Az utóbbi években a digitális randevúzás világa új kihívásokkal néz szembe, amelyek közül az egyik legaggasztóbb a randiappokon megjelenő csalók exponenciális növekedése. Ezek a csalások nem csupán a szívünket, de a pénztárcánkat is komolyan megterhelik, különösen a kripto csalások terén, amelyek egyre több áldozatot szednek a szerelmet keresők körében.

Képzeld el, hogy végre találsz valakit, aki minden szempontból tökéletesnek tűnik. Minden üzenetváltás csak még jobban megerősíti benned, hogy ő az igazi. De mi van, ha mindez csak egy jól megrendezett színjáték? Az online csalók ugyanis pontosan ezt csinálják: mesterei az érzelmek manipulálásának, és kihasználják azokat, akik valóban vágyakoznak a kapcsolatra és a szeretetre.

Vigyázat, csalók!

A szerelmi csalások nem új keletűek, de a társkereső alkalmazások elterjedésével robbanásszerűen megnőtt az esetek száma. A randiappokon keresztül elkövetett csalások 2023-ban 22 százalékkal nőttek, ami riasztó jelenség a digitális társkeresés világában. Ezek a csalások nemcsak anyagi veszteséget okoznak, de mély érzelmi sebeket is ejtenek az áldozatokon, akik gyakran hosszú távon küzdenek a másokba vetett bizalom visszanyeréséért.

A csalók gyakran hamis fotókat és információkat használnak a közösségi médián és az online társkereső alkalmazásokon, hogy csapdába csalják lehetséges áldozataikat. Ezek a csalások hosszú időn át tarthatnak, amíg a csalónak sikerül áldozata bizalmába férkőzni. Ebben az időszakban szeretettel és figyelemmel halmozza el őket. Identitásuk titokban tartásáért rengeteg kifogással élnek, elkerülve ezzel a személyes találkozókat, vagy a videohívásokat.

Az áldozat bizalmának elnyerését követően a csaló pénzt kér. Általában családi problémákra, orvosi számlákra vagy az áldozattal való találkozáshoz, az utazás megszervezésére hivatkozva. Az összegek kezdetben kicsik lehetnek, de idővel növekedhetnek.

A Lloyds Bank elemzése alapján férfiak valamivel gyakrabban esnek áldozatul, viszont a nők átlagosan nagyobb összegeket veszítenek. A legveszélyeztetettebb korosztály a 55-64 év közöttiek, ebben a korosztályban közel a duplájára nőtt a csalások száma egy év alatt. Legnagyobb veszteségeket pedig a 65-74 éves korosztály esetében tapasztaltak.

A kripto a csalások új dimenziója

A csalók gyakran magas hozamú befektetési tanácsokkal csábítják áldozataikat. Sokszor kripto, vagy egyéb kriptoalapú vállalkozásokhoz kínálnak befektetési lehetőségeket. Az áldozatok gyakran hatalmas összegeket fektetnek be, remélve, hogy megsokszorozzák pénzüket, csakhogy végül mindenüket elveszítsék.

A csalók kihasználják, hogy a kriptovaluta tranzakciók nehezen nyomon követhetőek. A hatóságok így nehezen tudják a csalásokat felderíteni és az elkövetőket felelősségre vonni. Ez a fajta csalás különösen veszélyes, mivel a kripto tranzakciók visszafordíthatatlanok.

A magányt használják ki

Friss kutatások szerint a magányosság hatalmas szerepet játszik abban, hogy valaki mennyire válik sebezhetővé romantikus csalásokkal szemben. Gondolj csak bele: ha nap mint nap arra vágysz, hogy valaki figyelmet fordítson rád, könnyebben áldozatává válsz azoknak, akik éppen ezt ígérik, még ha ez az ígéret csak illúzió is. Ez a vágy olyan erős lehet, hogy néha hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy valami nem stimmel. Ez különösen a 18-34 éves korosztályban van jelen, ahol a magányosság és társas elszigeteltség még erősebben hozzájárul a csalások iránti fogékonysághoz.

A csalók kifinomult módszereket alkalmaznak áldozataik manipulálására, különösen azoknál, akik magányosak és szeretetre vágynak. Fokozatosan, az áldozat gyengeségeit kihasználva építik fel azt a perszónát, akire az áldozat igazán vágyik. A bizalom teljes elnyerését követően a csalók által kínált kapcsolat pótolni látszik mindazt, amire áldozataik vágytak: figyelem, szeretet és társaság.

Az online csalók jól tudják, hogyan kell a virtuális világban egy másik személyiség mögé bújni, és olyan sztorikat gyártani, amelyekbe könnyű beleszeretni. A legjobb, amit tehetünk, az az, hogy éberen és kritikusan állunk minden online kapcsolatunkhoz. Ha valami túl szépnek tűnik, hogy igaz legyen, valószínűleg az is.

(Forrás: Finextra, Crystaintelligence, Sage Investigations)

(Címlapkép: Depositphotos)