A rejtett banki költségek eltörlését követelik

Összefogtak Nagy Britannia legnagyobb fintech vállalatai a nagybankok ellen, és a rejtett banki költségek megszüntetését követelik a kormánytól. A nemzetközi fizetésekkel kapcsolatos joggyakorlat azonnali kivizsgálását kérik.

A Wise, a Revolut és a Monzo is tagja annak a 15 fintechből álló “koalíciónak”, amelyik Jeremy Hunt kancellárnak írt nyílt levelet. A vállalatok állítása szerint 2022-ben 5,6 milliárd fontot veszítettek a brit kkv-k nemzetközi átutalások során rejtett banki költségek által. Ezt szerintük lehetővé teszik a tisztázatlan jogszabályok is, amelyeket a nagybankok szívesen kihasználnak – és ezzel hatalmas nyereségekre tesznek szert, a fogyasztók kárára.

“Széles körben elterjedt gyakorlat, hogy a nagybankok a valutaváltási szolgáltatásokat “díjmentesnek” vagy “0% jutalékúnak” tüntetik fel. Ez rendkívül félrevezető, ugyanis az átváltási árfolyamba egy sokkal nagyobb díj van beépítve, amely jellemzően a középárfolyam felett 2,5-3,7% között mozog egy EUR vagy USD átutalásnál egy brit nagybanknál, de ezt soha nem közlik az ügyféllel.”

A levél mögött álló cégek sürgetik a kancellárt, hogy a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló rendelet folyamatban lévő felülvizsgálata során foglalkozzon a felvázolt problémával. A fellebbezés mögött álló fintechek – amelyek között a Truelayer, Teya, PayPlan, Seedrs, NCFX, Fairer Finance, Startup Coalition, GoCardless, SumUp, Fire és Plum is szerepel – öt követelést soroltak fel:

  • 1. A fogyasztóknak és a kkv-knak a fizetés előtt előre fel kell tüntetni a valutaváltás teljes költségét.
  • 2. A “valutaváltási díj” jogi definíciójának tartalmaznia kell a középárfolyam felárát.
  • 3. A pénzintézeteknek olyan semleges szolgáltató (pl. Bloomberg, Refinitiv, New Change FX) által kibocsátott összesített középárfolyamot kell használniuk, amelyet a Pénzügyi Végrehajtási Felügyelet (FCA) hivatalos középárfolyam-szolgáltatóként jóváhagyott.
  • 4. Ezeknek a szabályoknak a globális valutaátváltásokra kell vonatkozniuk a Globális Nagy-Britannia támogatása érdekében, és nem csak az uniós valutákra.

(Forrás: Finextra)

(Címlapkép: Depositphotos)