A héten eldőlhet az AI európai jövője

Sorsdöntő hét lehet a mostani az Európai Unió mesterséges intelligencia törvényét illetően. Az EU ugyanis előzetes megállapodásra juthat az AI szabályozásáról, ha nem akadnak el a tárgyalások a legfejlettebb AI modellek miatt. Az egyeztetéseket a jövő évi Európai Parlamenti választások is sürgetik, ha most nem sikerül az áttörés, akkor lehet még sokáig kell várni a törvény megszületésééig.

Fogy az idő az AI szabályozás megállapodásáról

A héten találkozik az Európai Bizottság, az Európai Parlament és a 27 tagállam képviselői, hogy megvitassák az EU AI törvényét. A döntéshozók célja, hogy év végéig megállapodás jöjjön létre a törvényt illetően. A viták középpontjában az általános célú AI modellek állnak, mint például az OpenAI GPT-4, valamint az arcfelismerő technológia kormányzati használatára vonatkozó korlátozások.

Az EU-ban jövőre parlamenti választások lesznek, ami jelentős nyomást gyakorol a képviselőkre, hogy minél hamarabb egyezségre jussanak. Közben egyes tagállamok, Németország és Franciaország, a túlszabályozás miatt aggódnak. Attól tartanak, hogy az AI törvény akadályozni fogja a technológia fejlődését, ami rontja az EU globális versenyképességét. Az AI szabályozás kulcsfontosságú az EU technológiai fejlődése és versenyképességének megtartása szempontjából, egy rossz törvénycsomag komoly károkat okozhat a gazdaságnak.

Az EU és az Egyesült Királyság már most számottevő hátrányban van, nem csak az USA-hoz, de Kínához képest is az AI szabadalmakban. A befektetések volumenében már valamivel jobb a helyzet, de az USA-hoz képest itt is óriási a lemaradás. Amerikában 2018 és 2022 között több, mint 206 milliárd dollárt fektettek az AI szektorba. Kínában ugyanez az érték meghaladja a 82 milliárdot, míg az EU-ban és az Egyesült Királyságban összesen még a 38 milliárdot sem éri el.

Nehéz megtalálni az egyensúlyt

A törvénycsomag fontos eleme lesz a vállalatok önszabályozása, kötelező adatszolgáltatása és a modellek átlátható fejlesztése. Az EU döntéshozói szerint ugyanis nem maga az AI technológia jelent kockázatot a társadalomra, hanem annak alkalmazása. A cél az, hogy az AI szektor vállalatai átlátható és ellenőrizhető módon tevékenykedjenek, és folyamatosan információval lássák el a szabályozókat.

Nehéz helyzetben van az EU, hiszen meg kell találnia a törékeny egyensúlyt az innováció és az etikai megfontolások között. Nem szabad a tagállamok és a szövetség versenyképességét az AI fejlesztésekre gyakorolt túlzott korlátokkal gyengítenie, de közben fontos, hogy a technológia alkalmazása biztonságos legyen. Nem kérdés, hogy az AI a mindennapjaink részeként a jövőnk egy meghatározó eleme lesz. Napjainkban dőlhet el, hogy merre billen majd a mérleg nyelve.

Forrás: pymnts

Címlapkép: depositphotos