A digitális faktoring a vállalati finanszírozás feltörekvő csillaga

Erőteljes növekedést mutat az Európában rendkívül népszerű vállalati finanszírozási forma, a faktoring. Magyarországon a vállalati szektor döntő része még csak most ismerkedik a szolgáltatás előnyeivel, miközben a nagyvállalatok évek óta kiaknázzák a benne rejlő lehetőségeket. A digitalizáció azonban lökést adhat a faktoring elterjedésének, különösen a kkv-szektor vállalatai között.

Egy praktikus alternatív finanszírozási forma

A makrogazdasági környezet nem volt éppen kedvező az utóbbi években a finanszírozást kereső vállalatoknak. A növekvő kamatok a hitelek költségeit emelték meg jelentősen, az energiaárak a működési költségeket, a tartósan kétszámjegyű infláció pedig bizonytalanságot hozott a gazdaságba. A finanszírozók kockázati étvágya ilyenkor jellemzően csökken, ami megnehezíti a forrásokhoz való hozzáférést.

Különösen az arra leginkább rászoruló vállalatok nem tudnak ilyenkor hitelhez jutni. A leleményesebb vállalkozók a fenti helyzetben alternatív megoldások felé fordulnak. Egészen biztosan sok vállalat így talált rá egy praktikus, és a kkv-szektor szereplői számára sok esetben akár előnyösebb finanszírozási formára, a faktoringra.

Faktoring alatt követelések adásvételét értjük, ami kiváló módja a tőke forgalomba való bekapcsolásának. Egy vállalat eladhatja számláját, vagyis követelését egy faktorvállalatnak, amely a fizetési határidő előtt kifizeti a vállalat számláját, bizonyos díj felszámítása ellenében. Így a vállalat hamarabb forráshoz jut, nem kell megvárnia az esetenként akár 90-120 napos fizetési határidőt.

Ráadásul a faktorálás során a vevő fizetési kockázata kerül felmérésre, nem pedig a szállítóé. Ez azt jelenti, hogy olyan vállalatok is forráshoz juthatnak, amelyek túl fiatalok vagy kockázatosak lennének egy hitelfelvételhez. Ha a vevő egy tőkeerős nagyvállalat, akkor a faktorcég kedvező kondíciók mellett hajlandó lesz megvásárolni a vállalat követelését.

Erőteljes növekedés a faktoring forgalomban

Magyarországon a faktoring forgalom lassan egy évtizede erőteljes növekedést mutat. 2015-2019 között évente 26,4 százalékos volt a forgalom bővülése, amit a koronavírus 2020-ban 13 százalékra mérsékelt, 2021-től azonban visszatért a 22 százalékos növekedés, ami 2022-ben is kitartott. Tavalyelőtt a teljes faktorált forgalom 4818 milliárd forintot tett ki, ami azt jelenti, hogy ennyi számlát faktoráltak 1 év alatt a faktorcégek. A trend alapján pedig hasonló ütemet várhatunk 2023-ra is.

A 4800 milliárd faktorált számla azt jelenti, hogy a magyar GDP nagyjából 7 százalékát teszi ki a faktoring forgalom. Ez a szám a faktorálásban élenjáró országok esetében közel 15 százalék. A növekedésnek ezenkívül további potenciált sejtet az a tény, hogy a közel egymillió magyar vállalkozás csupán 1 százaléka használja ezt a finanszírozási módot.

Magyarországon jellemzően a nagyvállalatok élnek a faktorálás előnyeivel. A legnagyobb faktorcégek pedig a bankszektorból kerülnek ki, és hagyományos banki folyamatokon keresztül végzik a szolgáltatást. Ebben hozhat gyökeres változást a digitális faktoring megjelenése, amely kisvállalatok számára nem csak hozzáférhetővé, hanem egyáltalán ismertté teheti a faktoringot. A digitális faktoring képes megjelenni az elektronikus számlázási folyamatban, így egyszerűen eljuttatható minden vállalkozóhoz.

FlexiBill: digitális faktoring a BÁV-tól

2022-ben indította el digitális faktoring szolgáltatását a magyar piacon több, mint 15 éve faktoráló BÁV Faktor. Az 1773-ban alapított Bizományi Áruház Vállalat jogutódja tavaly ünnepelte 250. születésnapját, és kezdetben záloghitelezéssel és bizományi értékesítéssel foglalkozott. Most pedig FlexiBill néven digitális faktoring szolgáltatást nyújt, ami párját ritkítja a magyar piacon.

A teljesen digitális folyamat által a vállalatok néhány napon, vagy akár 24 órán belül forráshoz juthatnak a FlexiBill oldalán keresztül. Ehhez nem kell mást tenniük, mint feltölteniük céges dokumentumaikat, illetve a faktorálni kívánt számla vevőjének adatait. A finanszírozásról a vevőminősítést követően születik döntés, amely pozitív elbírálás esetén nem kerül minden számla feltöltésekor megismétlésre. Így a további számlák finanszírozása ugyanazon vevő esetén még gyorsabb lesz, s akár 24 órán belül megtörténhet.

A digitális faktoring előnyeit talán a kkv-szektor képes a leginkább kiaknázni. Hiszen általa olyan vállalatok is forráshoz juthatnak, amelyek jelen, vagy akár kedvezőbb gazdasági körülmények között sem lennének hitelképesek. Ráadásul az egész folyamat online végezhető, így nem kell személyesen felkeresni egy szolgáltatót sem. Sőt, a jellemzően lassú adminisztrációs folyamat is elkerülhető, amin időt és költséget spórolhatnak meg a vállalkozók. Az alacsony penetráció azt sugallja, hogy jelentős növekedési potenciál rejlik még a digitális faktoringban.

Forrás: Magyar Faktoring Szövetség, FlexiBill, Fintech Világa

Címlapkép: depositphotos