Ígéretes lehetőségek az európai fintech szektorban

Az európai fintech ágazat új erőre kaphat az intézményi befektetők szerint, miután nem igazolódtak be a gazdasági recessziót előrejelző jóslatok. A kontinens fintech ökoszisztémája globálisan is vezető szerepet tölt be – derül ki a Bank of Amerika legutóbbi alapkezelői felméréséből. 

Az európai fintech szektor megerősödése az ellenálló pénzügyi központoknak és a régió technológiai innovátorainak is köszönhető. A fintech szolgáltatások  megalapozottabb pénzügyi döntéseket tesznek lehetővé és modernizáljáka mindennapi bankolást Európában.

Európa a neobankok bölcsője, ahol ezek a pénzintézetek az alkalmazások adopciójában már megelőzik a hagyományos bankokat. A kontinens egyes országai között jelentős különbségek vannak azonban számos helyen még nem teljes mértékben aknázták ki a digitális bankolásban rejlő lehetőségeket.

Jelentős regionális különbségek

A brit szigetektől a Balkánig növekvő digitális megosztottság figyelhető meg. Az innovatív technológiát használó pénzintézetek gyakran országspecifikus banki szolgáltatásokat nyújtanak.

A megosztottság megmutatkozik internetkapcsolat minőségében, a digitalizációs tudásban, az okostelefonok elterjedtségében és a digitális eszközök elérhetőségében egyaránt. Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió vidéki háztartásainak körülbelül 21 százaléka nem fér hozzá szélessávú internethez, szemben a városi háztartások 2 százalékával.

A digitális gazdaság és társadalom fejlettségét mérő DESI-index(Digital Economy and Society Index, DESI) alapján 2022-ben Románia fejlettsége volt a legalacsonyabb. Itt a hagyományos bankok dominálnak, és a felnőttek mindössze 69,1 százaléka rendelkezik bankszámlával, ami a pénzügyi ismeretek alacsony szintjét tükrözi.

A kontinens egyes régióin belül is hatalmasak a különbségek, így például Kelet-Európa országait sem lehet egy lapon kezelni. Egyes balti országok, például Litvánia és Észtország fintech szektora lenyűgöző fejlődést mutatott és igazi innovációs központokként emelkedtek ki. Ez sok összetevőnek köszönhető, amelyek közül érdemes megemlíteni azt, hogy ezekben az országokban a kormányok rengeteg forrást dedikálnak a társadalom pénzügyi és digitális edukációjára. Olyan szabályozási környezetet alakítottak továbbá ki, amely támogatja a startupok fejlődését.

Akadály a pénzügyi ismeretek hiánya

A lemaradó térségekben meghatározó az egyes társadalmi rétegek pénzügyi ismereteinek hiánya, ami sürgős figyelmet igényel. Ezt a feladatot azonban fintech cégek mint például a neobankok is elláthatják és innovatív eszközökkel segíthetik az eligazodást a pénzügyi szolgáltatásokban.

Az európai kormányoknak, vállalkozásoknak és az iparág egyéb szereplőinek együtt kell ugyanakkor működniük a digitális és pénzügyi befogadás fejlesztésében ahhoz, hogy Európa megfelelően kiaknázhassa a digitális forradalom lehetőségeit.

(Forrás: FintechFutures)

(Címlapkép: Depositphotos)