A bankszektor 10 legfontosabb trendje 2022-ben

A fenti címen publikált egy riportot az Accenture üzleti és technológiai tanácsadó cég. A vállalat közleményében hangsúlyozta, hogy a világjárvány hatására drasztikus változások mennek végbe a bankszektorban, ezek lekövetése pedig minden a jövőbeli sikereket ambicionáló szereplő részéről elengedhetetlen. A folytatásban az általuk meghatározott 10 legfontosabb trendet vesszük szemügyre.

Elsőként a szuperapposodoás tűnik fel a listán, nem véletlen, hiszen egyre több fintech cég igyekszik átfogó pénzügyi termékpalettát kínálni ügyfeleinek, hogy rábírja őket a teljes váltásra. A bankoknak nyomon kell követniük ezt a folyamatot és saját palettájuk bővítésével kell reagálniuk, ha el akarják kerülni a veszteségeket. Hasonló kényszerhelyzetről van szó a fenntartható működés kapcsán. A világ lakosságának egyre nagyobb része követeli meg a nagyvállalatoktól, hogy végezzen környezetkímélő működést, 2022-ben pedig egyre kevésbé állják majd meg a helyüket a valódi cselekvéstől mentes kijelentések.

Mindenképp pozitívum, hogy a fintechek agilitása és agresszív termékfejlesztése nyomán a bankok is rákényszerülnek az innovatív megoldások kifejlesztésére, az Accenture szerint márpedig ez fog történni az idei évben. Szintén szükségessé válik majd a hagyományos szereplők által alkalmazott díjszabás transzparenssé tétele, hiszen a fintechek és neobankok ezen a fronton is kihívást jelentenek. Utóbbiak előszeretettel hangsúlyozzák saját díjazási politikájuk átláthatóságát, ennek hatására pedig egyre több kliens várja el mindezt bankjától is. Egy másik fontos feladat lesz az emberi interakciók erejének megragadása, hiszen ez még mindig egy nagy fegyver a bankok kezében, amit a bankfiókkal általában nem rendelkező fintechek nehezen tudnak replikálni.

Az Accenture a technológia jelentőségének növekedését és az ezzel járó magasabb kényelmet, gyorsaságot és biztonságot is kulcsterületeknek tekinti 2022-re. A központi bankok például digitális jegybankpénzek (CBDC) fejlesztésével reagálhatnak a kriptovaluták növekvő népszerűségére, a fintechek által nyújtott innovatív szolgáltatásokkal pedig a robotizáció, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás segítségével vehetik fel a kesztyűt. A fizetési szolgáltatások kapcsán is a nagyobb rugalmasság és ügyfélbarát megközelítés válhat dominánssá, ami tovább növeli majd a folyamattal járó kényelmet. 

Végezetül a riportban a bankok terjeszkedésének legfőbb területei is kivesézésre kerülnek. Az Accenture szerint a pénzintézetek keresni fogják a digitális bankok között a legideálisabb akvizíciós célpontokat, hogy bővítsék kompetenciáikat és leszereljék az éledező kihívókat. Emellett a tehetségek targetálásában is agresszívabbá válhatnak, hiszen az elmúlt években csökkent a banki munkahelyek vonzereje, ezt a folyamatot pedig konstruktív reformokkal és nyitott attitűddel lehet csak megváltoztatni

Forrás: Sajtóközlemény

Bátorfi Botond