Visszatértek a nagy befektetések

Egyre gyakrabban jelennek meg több száz millió dolláros tőkebevonási fordulók a fintech szektorban. Novemberben egy héten belül a NEXT Insurance, a Tabby és a QI Tech is legalább 200 millió dollárt vont be, majd az Alpheya 300 millióval, a Wormhole pedig 225 millióval jelentkezett. Múlt héten a sort a SumUp folytatta.

A SumUp 285 millió eurót, mintegy 307 millió dollárt vont be, amelyet növekedésének fokozására fog fordítani. Új termékeket vezet be, új piacokra lép be és felvásárlásokkal fogja növelni cégméretét. Értékeltségéről annyit árultak el, hogy magasabb, mint a 2022-ben elért 8,5 milliárd euró.

Egy fizetési szolgáltatóról van szó, amely a PayPal és a Square európai megfelelőjeként írható le. Kisvállalkozásoknak nyújt fizetés elfogadási megoldásokat, valamint azokhoz kapcsolódó szolgáltatásokat. Többek között a számlázásban, hűségprogramok indításában és vállalati bankszámlák nyújtásában is szerepet vállal.

A SumUp mintegy 4 millió kisvállalkozást szolgál ki Európában, Amerikában és Ausztráliában. A fizetési piac kihívásai ellenére a vállalat stabil ügyfélbázist tart fenn, és 2022 negyedik negyedéve óta pozitív EBITDA-ja van. Ezzel együtt értékeltsége megsínyli a piac konzervatív megítélését, a vállalat értéke ugyanis jelentősen saját, 20 milliárd eurós becslése alatt van jelenleg.

Erős, milliárd dolláros kezdés

Még csak Series A tőkebevonási fordulójánál tart az Andalusia Labs, máris unikornis. A vállalat 48 millió dollárt vont be, 1 milliárd dollárt meghaladó értékeltség mellett.

Az Andalusia Labs a kriptotérben nyújt kockázatkezelési szolgáltatásokat. Üzleti tevékenység három fő megoldásra összpontosul:

  • a Karak egy Layer-2 – tehát másik hálózatra épülő – blockchain,
  • a Subsea egy kriptokockázatkezelési piactér, 
  • a Watchtower pedig egy biztonság-orientált intézményi platform.

A Subsea és a Watchtower is a Karak blockchainre épül. A megoldások célja, hogy támogassák a kriptopiac különböző érdekelt feleit, az intézményektől kezdve a fejlesztőkön át a fogyasztókig.

Nem csak a SumUp figyel a kisvállalkozásokra

Összesen 165 millió dollárt mozgatott meg a Kapital, melyből 40 millió tőke, 125 millió pedig hitel.

A Kapital egy feltörekvő bank és technológiai platform Mexikóból, melyet 2020-ban alapítottak. Küldetése, hogy a latin-amerikai kisvállalkozások számára a nagyvállalatokéhoz hasonló pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson adatalapú és technológia-vezérelt megközelítéssel

A vállalat aktív évet tudhat maga mögött. Idén már 80 000 kisvállalkozást tudhat ügyfélkörében Mexikóban, Kolumbiában és Peruban. Emellett felvásárolta a Banco Autofin Mexico S.A.-t, ami 65 000 ügyfelet hozott a házhoz.

Nyereségesen működik és tavaly hatszoros bevételnövekedést ért el. Friss forrásait kutatás-fejlesztésbe tervezi fektetni. Ez magában foglalja a határokon átnyúló kínálatának fejlesztését és termékpalettájának prediktív elemzési technológiával való bővítését. A Kapital jövőképe, hogy globális bankká fejlődjön, amely világszerte összekapcsolja ügyfeleit zökkenőmentes pénzügyi műveletekkel és integrált pénzügyi lehetőségekkel.

(Forrás: Crunchbase, TechCrunch)

(Címlapkép: Depositphotos)