Tovább erősítené Kína a digitális jüant

Október 11-én új ipari park nyílt meg a kínai Shenzenben. Az ipari központ létrehozásának a célja, hogy tovább erősítsék a digitális jüant (e-CNY) használó fizetési megoldásokat.

A piaci szereplők parkba költözését a különböző kölcsönök mellett azzal próbálják ösztönözni, hogy akár három évi bérleti díjat is elengednek. A kereskedelmi bankoknak 20 millió, a startupoknak pedig 50 millió jüant is felajánlottak, ha ide teszik át székhelyüket. A parknak az induláskor kilenc lakója volt, köztük a Hengbao és a Wuhan Tianyu Information kártyakibocsátó vállalatok, valamint a Lakala Payment fizetési szolgáltató.

Kína ezen lépése az ázsiai ország elkötelezettségét mutatja a digitális jegybankpénz (CBDC) monetáris eszközzé való fejlesztésében. Egy korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy a kínai állam egyre több eszközzel próbálja a lakosokat a digitális jüan használata felé terelni. A Reuters szerint Lu Lei, az állami devizahivatal (a State Administration of Foreign Exchange, SAFE) tisztségviselője kijelentette, hogy a CBDC-k olyan programozható tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik, hogy akár M2 pénzaggregátum szerepét is betölthesse a digitális jegybankpénzt, és ne csak M0 aggregátumét.

Az M0 és M2 kifejezések a gazdaságban jelen levő pénzmennyiséget jelölik. Az alapvető különbség köztük a különböző pénzeszközök likviditási fokában, azaz a hozzáférhetőségében van. Az M0 a fizikai készpénz és a bankoknak a jegybanknál tartott tartalékok összegét jelöli. Az M2 pénzmennyiséget foglal magában: a bankbetéteket, a rövid lejáratú lekötött megtakarításokat és egyéb likvid eszközöket is tartalmazza. Mivel az M2 magában foglalja az M0-t is, így reálisabb képet ad a gazdaságban forgó pénzmennyiségről, megmutatja, mennyi elérhető pénz áll rendelkezésre lakosság és a vállalkozások számára. Röviden: az M0 csak a fizikai készpénzt és a központi banki tartalékokat foglalja magában, míg az M2 ezen kívül a rövid idő alatt kis költséggel pénzzé tehető likvid eszközöket is tartalmazza.

Lei hozzátette, hogy a kínai jegybank további kutatásokat folytat a CBDC-k potenciális makrogazdasági felhasználásáról. Ezek a vizsgálatok többek között a kamatok, a lejárati dátumok valamint az e-CNY felhasználási helyek szabályozására terjednek ki. Lei kiemelte, hogy a fejlesztések biztonságosabbá, gyorsabbá és hozzáférhetőbbé tehetik a határokon átnyúló tranzakciókat.

(Forrás: Finextra)

(Címlapkép: Depositphotos)