Tények és mendemondák a legendás Svájcról, bankokról és banktitkokról

Svájc története összefonódott a pénzügyi világ történetével. Az ország a pénzügyi szektor egyik meghatározó világgazdasági centruma, valutája az egyik legkeményebb valuta, gazdagsága legendás – a világ leggazdagabb országai közé sorolják.

A mai Svájc szövetségi alkotmánya létrehívásától (1848) dinamikusan fejlődő ország. A szabadság, a nemzeti függetlenség, politikai semlegesség hazája. Az óraművesség központja, a csokoládégyártás fellegvára, és sorolhatnánk még.

Svájcnak ugyanakkor van egy másik arca. A tények és mendemondák a legendás Svájcról sötét titkokról is szólnak, amelyeket ottani bankok őriznek. Bankok, amelyek a profit reményében és érdekében bárkitől, bármely pénzt elfogadnak, kezelnek, kamatoztatnak, vagy éppen elemésztenek.

Cikksorozatunkban a svájci bankrendszert, a banktitok szigorú szabályozását, majd a legnagyobb svájci banki botrányokat mutatjuk be.

Svájc gazdaságának meghatározó szereplője a bankszektor

A svájci bankszektor népszerűségét az üzletbarát jogi környezet, a banktitokra vonatkozó rendkívül szigorú szabályok és a kedvező adórendszer alapozta meg. Ezek a körülmények a mai napig meghatározóak. Ezekre tekintettel áramlik a tőke, illetve áramlanak hatalmas magánvagyonok a svájci bankokhoz.

A bankszektor szereplői Svájc központi bankja, a kantonok bankjai, globális nagybankok svájci pénzintézetei, regionális jelzálogbankok és privátbankok. Kedvez a bankolásnak az is, hogy az országban több nyelv használata is hivatalos.

Svájc főbb pénzügyi központjai – Zürich, Genf, Bázel és Lugano – egyben a világgazdaság meghatározó pénzügyi központjai is. Nemzetgazdaságában a bankok a szokásosnál hangsúlyosabb szereplők. Rengeteg ember dolgozik a bankszektorban.

A globális bankok és az elsősorban magánvagyonok kezelésével foglalkozó privátbankok a legfontosabb pénzintézetei az országnak. Svájc a privátbanki tevékenységnek nemzetközi viszonylatban is egyik kiemelt központja.

A svájci bankrendszer története

Az ország területén már a XVI. századtól működtek bankok. A pénzügyi szektor szereplői hamar szövetségbe tömörültek. Ténylegesen a svájci bankrendszer az önálló svájci állam kialakulását követően 1850 körül indult dinamikus fejlődésnek.

A pénzintézeti szolgáltatások iránt nagy keresletet teremtett a svájci vasúthálózat építése, hatalmas tőkeigénye folytán. Az ország központi bankját 1907-ben alapították. A XX. század első évtizedének végére pedig kialakult a teljes bankrendszer.

A svájci bankrendszer mindezidáig túlélte az azóta lezajlott világgazdasági válságokat. Természetesen egyes bankjai tönkrementek, vagy más bankokba beolvadtak. Az állami segítség azonban megmentette a jelentős pénzügyi szereplőket.

Újonnan ismét válsághírek érkeznek Svájcból. Svájc két globális bankját érintik a hírek. Hatalmas befektetői veszteségekről szólnak. A két bankban dolgozó több tízezer alkalmazott lehetséges elbocsátásáról. Az állami segítség most is rendelkezésre áll. A svájci pénzintézetek szövetsége a banki alkalmazottak mellett állt ki.

Tények és mendemondák

A svájci bankok szerepe a nagy világégések idején megerősödött. A háborúban álló országokból sokan menekítették tőkéjüket, privát vagyonukat Svájcba. A politikailag semleges országban, ahol a banktitok megsértése bűncselekmény, támadó és megtámadott, tömeggyilkos és áldozat is biztonságot remélt vagyonának.

Az áldozatokat azonban legtöbbször súlyos csalódás érte. A svájci bankok háborús szerepét ezért is nemzetközi vizsgálatok alá vetették. Oknyomozó újságírók hada esett neki Svájc bankjainak, munkájukat mai napig folytatják. Bizonyos esetekben az áldozatok és hozzátartozóik pereket indítottak a legnagyobb bankok ellen.

Svájc bankjai folyamatosan magyarázták és magyarázzák a bizonyítványukat, amiért az áldozatok vagyonát felemésztették, diktátorok vagyonát kezelték, csalásokban, pénzmosásban működtek közre. Oldalukon elemzők érvelnek a szigorú banktitokra vonatkozó szabályozás mellett, megkísérlik azt pozitív színben feltüntetni.

Az eljárások feltártak bizonyítható tényeket. Ugyanakkor sok a mendemonda is, mely eredhet személyes tapasztalatból. Az biztos, hogy sem a feltárt tények, sem a mendemondák nem kedveznek a kiemelt világgazdasági szereplő Svájc és bankrendszere általános megítélésének.

Cikksorozatunk következő részében a banktitok svájci szabályozását, a szigorú szabályozás kialakulásának okait, történetét elemezzük.

(Forrás: Magyar Nemzeti Bank, Portfolio, SwissBanking, Swiss Federal Archives)

(Címlapkép: Depositphotos)