Nem indokolt a digitális jegybankpénzek bevezetése

Kételyeinek adott hangot a Mastercard egyik vezetője a digitális jegybankpénzek széleskörű használatával kapcsolatban a szingapúri FinTech Fesztiválon. Ashok Venkateswaran, digitális eszközökért és blokklánc technológiáért felelős regionális vezetője úgy véli, hogy jelenleg nem indokolt a digitális jegybankpénzek bevezetése. A technológia évek óta foglalkoztatja nem csak a jegybankokat, hanem a Mastercardhoz hasonló vállalatokat is. A jegybankpénzek digitalizálása jelentős változást hozhatna a fizetési rendszerekben.

Az országok többsége kutatja a technológiát

Az IMF hivatalos álláspontja szerint a digitális jegybankpénz „biztonságos és olcsó alternatívája” a készpénznek. Jelenleg is az országok 60 százaléka foglalkozik valamilyen formában a technológiával, és folyamatosan nő az érdeklődés a digitális fizetőeszközök iránt. 11 ország vezetett be eddig digitális jegybankpénzt, 53 ország előrehaladott tervezési fázisban van, további 46 pedig kutatja az alkalmazási lehetőségeit az Atlantic Council adatai szerint.

A digitális jegybankpénzek felhasználását érdemes két részre bontani. Egyrészt felhasználhatóak a pénzintézetek, mint jegybankok, kereskedelmi bankok és más pénzügyi vállalatok közötti nagy értékű bankközi tranzakciók lebonyolítására. Másrészt, bevezethetőek a lakossági pénzforgalomba is, ahol magánszemélyek és vállalkozások használhatnak digitális jegybankpénzeket. A két eltérő felhasználási mód nem csak szereplőiben de az alkalmazásához szükséges infrastruktúrában is különbözik egymástól.

Az infrastruktúra lehet a digitális jegybankpénzek gátja

Az infrastrukturális különbségekre igyekezett rámutatni Venkateswaran is. Véleménye szerint azt kell mérlegelni, hogy az adott ország igényei, meglévő képességei és problémái hogyan viszonyulnak a technológiához. A kutatások és kísérletek során azt kell megvizsgálni, hogy milyen problémát akarnak megoldani vele. A jelenleg is robosztus, hatékony fizetési rendszerekkel rendelkező országok számára nem látja indokoltnak a lakossági forgalomba történő bevezetést, mivel az rendkívül sok időt és energiát igényel a részükről. Azonban a pénzintézetek közötti elszámolásokban ilyenkor is érdemes lehet a digitális jegybankpénzek megfontolása. Példaként említette Szingapúrt, ahol a hatékony lakossági fizetési rendszert szerinte nem érdemes lecserélni, azonban a bankok közötti tranzakciókban át kell gondolni a szerepét.

Venkateswaran vélhetően tisztában volt a szingapúri jegybank terveivel, hiszen éppen a héten jelentették be, hogy pilot program keretében tesztelik a digitális jegybankpénz felhasználását. A kísérlet során  a Szingapúri Monetáris Hatóság hazai bankokkal együttműködésben próbálja ki a digitális jegybankpénz használatát a bankközi tranzakciókban, hogy megkönnyítse a belföldi fizetéseket. Természetesen, ha arról van szó, a Mastercard sem akar kimaradni a szingapúrihoz hasonló pilot programokból. A Hongkongi Monetáris Hatóság lakossági pilot programjában 15 másik céggel, köztük a rivális Visaval, vettek részt. A projektben a tokenizált betétek alkalmazhatóságát tesztelték a vállalatok közötti tranzakciókban. Az új típusú jegybankpénz a fizetési rendszereket is megreformálná, így érthető, hogy a piacvezető vállalatok a lehetőségek mellett kockázatot is látnak a technológiában.

Forrás: CNBC

Címlapkép: depositphotos