Bemutatta újonnan fejlesztett AI Zsebkönyvelő alkalmazását a Bookkeepie. A mesterséges intelligencián alapuló tudástár nem csupán egy egyedülállóan pontos automatizált AI chatbot, hanem humán AI kapcsolódás, amelyben a könyvelők tapasztalatának és tudásának is fontos folyamatos fejlesztő szerep jut. Matyóka Zoltán, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének elnöke szerint a mesterséges intelligencia már most is jelen van a könyvelésben, a kihívás azonban még mindig a digitalizáció növelése a szektorban, a technológia és a szakmai tapasztalat összehangolása és az utánpótlás kérdése.
Sok kérdés, tévképzet és félelem merül fel a mesterséges intelligencia (Artificial Inteligence, AI) valódi szerepét mérlegelve az egyes piaci szereplőkben. A Bookkeepie a könyvelési szakmát érintve ezeket kereste és igyekezett a legsokszínűbb válaszokat összegyűjteni a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének elnökével, Matyóka Zoltánnal és a könyvelőkkel közösen kifejlesztett AI Zsebkönyvelő alkalmazásának nyilvános bemutatóján.
Az AI nem hoz megváltást egyik napról a másikra
A mesterséges intelligencia már most is jelen van a könyvelésben – mondta el Matyóka Zoltán. A főkönyvi kivonatok, mérlegek elemzésében, cégelemzésekben, tanácsadási folyamatokban és hírlevelek automatizálásában segítheti azok munkáját, akik erre nyitottak. Az elnök hozzátette azt is, a jövőben még szélesebb körű felhasználás várható, de fontos megérteni, az AI nem fogja egyik napról a másikra megváltani a szakmát.
Ez egy folyamat, aminek épp egy fontos szakaszában vagyunk. Nem az a kérdés, hogy megszűnik-e a könyvelői szakma, hanem az, hogy hogyan alakul át.
“A mesterséges intelligencia nem konkurenciája, hanem szövetségese a könyvelőnek. Az igény a könyveléshez értő szakemberekre nem szűnik meg, csak átalakul. A kihívás most az, hogy összehangoljuk a technológiát a szakmai tapasztalattal, hiszen ettől versenyképesebbek lesznek a könyvelő cégeink és olyan új, modern könyvelői szerepkört alakítsunk ki, amelyben a szakma újra vonzóvá válik a fiatal generációk számára is.” – mondta el az elnök.
Pontos válaszok a kérdésekre
A Bookkeepie-nek az eseményen bemutatott Zsebkönyvelő platformja egy mesterséges intelligencián alapuló tudástár, amelyet kifejezetten a könyvelők és vállalkozók igényeihez fejlesztettek. A rendszer nem csupán egy egyszerű AI-chatbot, hanem hárompilléres struktúrára épül – instrukciók, tudásbázis, újratanítás –, amely biztosítja, hogy mindig naprakészen, pontosan és kontextushoz illően válaszoljon a felhasználók kérdéseire.
A Zsebkönyvelő különlegessége, hogy nem csatlakozik automatikusan az internethez, hanem egy zárt, ellenőrzött tudásbázisból dolgozik, amelyet a Bookkeepie csapata tart karban és frissít rendszeresen. Az adózásra vonatkozó törvények, valamint a magyar számviteli szabályok beépítése, a változások folyamatos adaptálása, kombinálva a Bookkeepie szakértőinek tudásával egy olyan téma-specifikus chatbot debütálását jelenti adózási területen, ami jelenleg több, mint 91 százalékos pontossággal válaszol meg bármilyen adózási kérdést. Szemben például a Google-lel, amely független könyvelők értékelései alapján csupán 62 százalékos, a Gemini AI-jal, ami 59 százalékos pontossággal válaszolja meg a leggyakrabban felmerülő számviteli kérdéseket, vagy a ChatGPT-vel, ami 41 százalékot ért el ugyanezen a teszten.
„A platformon alkalmazott mesterséges intelligencia, az ország egyik legpontosabb számviteli témájú AI chatbotja lerövidíti, egyszerűsíti a munkafolyamatokat, ezzel több rugalmasságot és szabadságot ad mind a könyvelők, mind ügyfeleik számára. A gyakorlatban a vállalkozók a Zsebkönyvelőtől gyors és közérthető válaszokat kapnak adózási, cégalapítási vagy adminisztrációs kérdésekre – nem kell jogi szövegek között keresgélniük és nem kell gépeléssel bajlódniuk. Ez a kezdő vállalkozóknak is biztonságot jelent, hiszen tudják, hogy a válaszokat jó helyen keresik, szakértői tudásbázisból meríthetnek. Az alkalmazás segít az alapvető kérdéseikben is, például, hogy milyen adózási forma a legkedvezőbb, mikor kell áfát fizetni vagy, hogyan lehet bejelenteni egy változást.” – mondta el Turay Dia, a Bookkeepie alapító tulajdonosa az eseményen.
Human-AI kapcsolódás
A Bookkeepie Zsebkönyvelő egyik legfontosabb alapelve a humán-AI kapcsolódás, célja, hogy segítse a szakemberek munkáját. A Zsebkönyvelő könyvelői platformján keresztül kommunikáló ügyfelek specifikus adózási vagy számviteli kérdéseire a Zsebkönyvelő AI elő-írja a válaszokat, a könyvelőnek “csak” jóvá kell hagyni a chatbot által generált választ, ha az helyes, ezzel sok időt és energiát takarítva meg mindkét félnek. Amennyiben a válasz nem lenne teljesen pontos az adott, egyedi kérdésre, akkor a könyvelő módosíthatja az üzenetet, a rendszer pedig adaptálja a változtatást és következő alkalommal még tökéletesebb választ ad.
A Zsebkönyvelő tehát nem helyettesíti, hanem erősíti és gyorsítja a könyvelői munkafolyamatokat. Az AI támogató szerepet tölt be, javaslatokat ad, de a döntést mindig a könyvelő hozza meg. A rendszer folyamatosan tanul a felhasználóktól és ez alapján képes fejlődni, hangzott el a sajtótájékoztatón Vizsy Andrástól, a Bookkeepie alapító tulajdonosától.
“Ellentétben a mai trendekkel, ahol sok AI-megoldás általánosan próbál minden területet lefedni, mi a Bookkeepienél hiszünk a szakosodás erejében. Úgy látjuk, a mesterséges intelligencia akkor igazán értékes, ha egy konkrét területre van optimalizálva és ezt kiegészítjük a humán tudással, így tud valódi támogatást nyújtani. Azt, hogy jó irányba megyünk, a pozitív felhasználói visszajelzések is megerősítik, melyek a válaszok komplexitását emelték ki, hogy mennyire pontosan és érthetően mégis teljeskörűen magyarázza el a chatbot a kérdésekre a választ. Érkeztek pontosítási igények, de erre számítottunk is, ezeket a visszajelzéseket fogjuk arra használni, hogy elérjük a 95 százalék feletti pontosságot.” – emelte ki Nagyváradi Gábor, a Bookkeepie tartalommenedzsere.
MKOE
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) 2025-ös kutatása szerint több mint 1700 vállalkozásban dolgozik több mint 7000 könyvelő, akik közül sokan 70 év felettiek, és az átlagéletkor 52 év, ami jól mutatja, hogy a szakmában szükség lenne az újabb generációkra. Bevonzani az új generációt, szexivé tenni a szakmát kiemelten fontos feladat, amihez az egyik alapkő adott, a könyvelői munka ma már nem irodához kötött, digitális nomádként is végezhető, rugalmas időbeosztásban, korszerű eszközökkel. Ehhez azonban technológiai felzárkózásra van szükség, hiszen jelenleg a könyvelői vállalkozásoknak mindössze 30%-a digitalizált, és az ügyfelek egy része még mindig személyesen viszi be a számlákat, osztotta meg az Egyesület kutatási adatait Matyóka Zoltán.
Bookkeepie
A Bookkeepie-t Vizsy András és Turay Dia álmodták meg, akik a gimnáziumi évek alatt lettek jó barátok, majd később a Közgazdasági Egyetemre is együtt jártak. Nagyvállalati és nemzetközi pénzügyi szakmai karrier után, 2020-ban megalkották a Könyvelő-Net-et, ami később Bookkeepie-ként indult el az európai piacokon. A kezdetben leegyszerűsítve könyvelő-keresőnek hívott online platform mára ennél sokkal többet nyújt: egy olyan kkv ökoszisztémát kínál a vállalkozók számára, amelyben a vállalkozás napi működtetéséhez szükséges számviteli ismeretek, tanácsok, tudásbázis és szolgáltatók egy helyen megtalálhatóak a vállalkozás alapításától a működtetésén át a tanácsadásig. 2025-ben szolgáltatásaikat elindították Romániában és Írországban is.
(Forrás: sajtóközlemény)
(Címlapkép: Depositphotos)