Közel az áttörés a bitcoin és társai számára Európában

Az Európai Parlament jóváhagyta a kriptopiacokról szóló törvényt (Markets in Crypto Act – MiCA). Ez a világ első átfogó szabályrendszere, amely a kriptopénz-iparág szabályozását célozza. A parlamenti döntéssel akár 2024-ben is törvénybe iktathatják a tervezetben foglaltakat.

A MiCA jogszabály 517 ’igen’ és 38 ’nem’ szavazatot kapott a csütörtöki parlamenti szavazáson. A jogszabály célja, hogy csökkentse a kriptoeszközöket vásárlók kockázatait azáltal, hogy keretekbe foglalja a kriptoplatformok, a token kibocsátók és a kereskedők működését.

Többek között átláthatósággal, információ közzététellel, engedélyekkel és tranzakciókkal kapcsolatos követelményeket ír elő.

A szolgáltatók ezentúl felelősségre vonhatók lesznek, ha elveszítik a befektetők kriptovalutáit. A szabályok előírják majd, hogy a platformoknak tájékoztatniuk kell a fogyasztókat a működésükkel kapcsolatos kockázatokról. Az új tokenek értékesítése pedig ugyancsak szabályozás alá kerül.

Az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) hatáskörrel rendelkezik majd arra, hogy közbelépjen és betiltsa vagy korlátozza a kriptoplatformokat, ha azok nem védik megfelelően a befektetőket, vagy ha veszélyeztetik a piac integritását vagy a pénzügyi stabilitást.

A MiCA jogszabály célja továbbá a kriptoiparral kapcsolatos környezetvédelmi aggályok kezelése is. Előírja a cégek számára, hogy tegyék közzé energiafogyasztásukat, valamint az általuk kínált digitális eszközök környezetre gyakorolt hatását.

Korlátozódik az anonimitás

Csökkenni fog a kriptovaluták átutalásával járó anonimitás is. A rendelet az úgynevezett “utazási szabályt” alkalmazza a kriptotranzakciókra, amely a pénzmosás elleni küzdelem érdekében megköveteli a pénzügyi vállalkozásoktól, hogy a feladóra és a címzettre vonatkozó információkat átvilágítsák, rögzítsék és közöljék.

A tőzsdék és a magánszemélyek tulajdonában lévő, úgynevezett “saját fenntartású tárcák” közötti átutalásokat be kell majd jelenteni, ha az összeg meghaladja az 1000 eurós küszöböt, ami vitatott kérdés a kriptórajongók számára, akik gyakran magánéleti okokból kereskednek digitális valutákkal.

Különösen érdekes a stablecoinok helyzete, az anonimitás csökkentése mellett további jelentős előírásokat vezettek be esetükben. A kibocsátóknak, mint például a Tether és a Circle, kötelező lesz valódi, igazolható pénzfedezetet fenntartaniuk, a nagyobb szolgáltatók pedig napi 200 millió eurós (220 millió dolláros) tranzakciós limitet kapnak.

Sokat várnak a tervezettől

Mairead McGuinness, az Európai Bizottság pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztosa üdvözölte a jogszabály jóváhagyását, és azt mondta, hogy a szabályok alkalmazása várhatóan “a jövő évtől” kezdődik. A törvény elfogadását a kriptoipar számára is jelentős mérföldkőnek tekintik világszerte.

Andrew Whitworth, a Ripple kriptovállalat térségbeli politikai igazgatója elmondta, hogy a végrehajtás következetessége az egész EU-ban kulcsfontosságú lesz. Véleménye szerint a kriptovállalatok körében fokozódó működési tisztaság jöhet. Európa-szerte fokozódhat az innováció, és elkerülhető az egységes piac akaratlan fragmentálódása.

Amint az uniós jogszabályok hatályba lépnek, a kriptotársaságok egy európai országban kiadott engedélyükkel több tagállamba is “átvihetik” szolgáltatásaikat. A kriptotársaságok a törvény hatályba lépésére várva igyekeztek engedélyeket szerezni a különböző európai hatóságoktól, és új irodákat nyitni. A Coinbase és a Kraken kriptotőzsdék például nemrég szereztek virtuális eszközszolgáltatói engedélyt Dublinban, valamint a Ripple is ír központi banki engedélyt kérit.

(Forrás: CNBC)

(Címlapkép: Depositphotos)